6Srpen
2013
Diskuze

Poruchy zraku u dětí

6. Srpen 2013 |
Poruchy zraku u dětí
Děti

Poruchy zraku u dětí mohou být různé, jako například šilhání, krátkozrakost, zelený zákal nebo šedý zákal. Nejčastějšími poruchami zraku u dětí jsou strabismus, tedy šilhání, a amblyopie, neboli tupozrakost. Jestliže se amblyopie do 7 let věku nevyléčí, hrozí dítěti trvalá ztráta zraku. Při každé pravidelné dětské lékařské prohlídce by se měl dítěti vyšetřit také zrak a případně odeslat na vyšetření k oftalmologovi. Jaké jsou poruchy zraku u dětí a jak se léčí najdete zde.

Poruchy zraku u dětí

Děti v kojeneckém i starším věku mohou trpět nejrůznějšími poruchami, které postihují jejich vidění - například šilhání, krátkozrakost, pokleslá oční víčka, zelený zákal nebo šedý zákal. Novorozenci sice vidí, ale plně vyvinutý zrak mají děti až ve 3 letech věku. S poruchami zraku se mohou narodit, nebo se u nich vyvinou později v průběhu dětství. Součástí každé pravidelné dětské lékařské prohlídky by mělo být i vyšetření zraku. Pravidelná vyšetření zraku by měla začít mezi třetím a pátým rokem věku. Pokud jsou zjištěny nějaké problémy, nebo si dítě stěžuje na potíže s viděním, pošle ho lékař na vyšetření k oftalmologovi (odborník na nemoci očí). Nejčastější poruchy zraku u dětí jsou strabismus (šilhavost) a amblyopie (tupozrakost).

Strabismus (šilhání)

Oči dítěte postiženého šilháním nehledí souměrně, takže nemohou fungovat společně, aby umožňovaly normální vidění. Svaly ovládající oko dítěte nejsou koordinované a oči se proto nemohou pohybovat stejným směrem. Jedno oko se obvykle dívá přímo, zatímco druhé směrem vzhůru, dolů, do vnitřního nebo vnějšího koutku.

Dvě hlavní formy strabismu jsou ezotropie a exotropie. Ezotropie neboli sbíhavé šilhání. Jedno nebo obě oči má dítě stočené dovnitř směrem k nosu. Děti se s ezotropií mohu narodit, nebo se u nich vyvine později v životě, většinou ve věku 2 až 7 let. U postižených dětí je většinou nutná operace očních svalů, která se provádí do dvou let věku. Jestliže vznikne ezotropie u dítěte později, napravuje se většinou brýlemi.

Dítě s exotropií má jedno nebo obě oči stočené směrem od nosu. Děti se s touto poruchou mohou narodit, nebo se u nich vyvine později v životě, většinou ve věku 2 až 7 let. Oko nebo oči dítěte se mohou zpočátku stáčet pouze náhodně, postupem času se to stává stále častěji. Dítě rovněž šilhá při jasném slunečním světle. Děti postižené silnou exotropií musí zpravidla podstoupit operaci očních svalů.

Druhy strabismu

Dítě, kterému se oči stáčejí směrem od nosu, má exotropii, což je druh strabismu nazývaný také rozbíhavé šilhání. Jestliže oči dítěte směřuji směrem k nosu, jde o ezotropii, což je forma strabismu nazývaná také sbíhavé šilhání. Dítě, jehož jedno oko je stočené nahoru nebo dolů, zatímco druhé oko se dívá rovně, má vertikální strabismus, méně běžnou formu nesouměrnosti očí.

Amblyopie (tupozrakost)

Dítě se strabismem se naučí „vypínat" jedno oko, aby vidělo zřetelněji. Tato ztráta zraku v jednom oku způsobená šilháním nebo jinou oční poruchou se nazývá tupozrakost neboli „líné oko". Amblyopie se může u dítěte vyvinout kdykoli po narození až do věku 4 let. Jestliže se porucha do 7 let věku nevyléčí, hrozí dítěti trvalá ztráta zraku. Léčba spočívá v tom, že se dítěti zakryje náplastí oko, které používá, a dítě je pak nuceno používat druhé oko, nebo nosí brýle, které mu korigují zrak, eventuálně se využijí oba způsoby. Je samozřejmě nutné léčit také základní problém, například šilhání. Další poruchy zraku, které mohou mít za následek tupozrakost, jsou šedý zákal a ptóza.

Šedý zákal

Šedý zákal je zakalení čoček v oku. Čočky, které jsou umístěny za panenkami a zaostřují světlo na zadní část oční bulvy, jsou normálně Čiré. Časem šedý zákal zkreslí nebo zablokuje světlo přicházející do oka a dochází ke ztrátě zraku. Dítě se může s šedým zákalem narodit nebo se u něj může vyvinout později v životě. Někdy může vzniknout následkem zranění oka. Jedinou možnou léčbou šedého zakaluje chirurgické odstranění poškozených čoček.

Ptóza

Dítě s ptózou má pokleslé oční víčko, což je většinou způsobeno slabým svalem v horním víčku. Dítě se může s touto poruchou narodit nebo se u něj vyvine později v životě. Zakrývá-li pokleslé víčko panenku, je třeba poruchu chirurgicky odstranit, neboť by mohlo dojít ke vzniku tupozrakosti. U dětí s lehkou formou nebývá operace nutná.

Myopie

Dítě s myopií je krátkozraké, zblízka vidí předměty jasně, ale vzdálené předměty vidí rozostřeně. Krátkozrakost je běžnější u školáků než u malých dětí. Poruchu lze napravit brýlemi.

Hypermetropie

Dítě s hypermetropií je dalekozraké; zpočátku má problémy se zaostřováním zraku na blízké předměty. Později vidí nezřetelně i vzdálené objekty. S touto poruchou se může narodit, nebo se u něj vyvine později v životě. U lehkých forem se oko tomuto stavu přirozeně přizpůsobí, u těžších forem bývají nutné korekční brýle.

Astigmatismus

Dítě s astigmatismem má atypicky tvarovanou rohovku (průhledná vnější vrstva na oční bulvě), která zkresluje světlo a způsobuje rozostřené vidění. Těžké případy astigmatismu vyžadují korekční brýle nebo kontaktní čočky. Nízký stupeň astigmatismu je normální a nejsou nutné brýle ani kontaktní čočky.

Související články

Diskuze

Deda: Dobry den, vnucce ujizdi obe oci do stran kdyz kouka do knihy nebo do mobilu na hru je ji 10 let a je to dost caste. Prosim o radu jestli to nenini nic vazneho. Jinak k doktorovi zajdeme. Dekuji deda petr

01. Říjen 2018 10:58

Vložit příspěvek