Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vulvitis a kolpitis
Vulvitis je označení pro zánět vulvy. Kolpitis je označení pro zánět pochvy. Vulvitis se většinou objevuje společně s kolpitis, jen výjimečně se objevuje sama, a to především u starších lidí a malých dětí. Mezi projevy těchto zánětů patří svědění, pálení při močení a výtok různé konzistence a barvy. Při léčbě vulvitis a kolpitis je třeba vždy diagnostikovat příčinu onemocnění a podle ní zahájit léčbu. Mezi nejčastější příčiny patří mykóza, může však jít i o pohlavně přenosnou chorobu, proto není na místě řádnou diagnostiku a léčbu zanedbat.
Vulvitis a kolpitis
Vulvitis a kolpitis patří mezi časté gynekologické záněty, postihující ženy všech věkových kategorií. Vulvitis představuje zánět vulvy čili zevních rodidel. Kolpitis, nebo také vaginitis, představuje zánět vaginy. Oba tyto záněty probíhají společně, jsou velice nepříjemné a je nutné jim věnovat pozornost a náležitě je léčit.
Vulva
Vulva je název pro zevní pohlavní orgány ženy, jinak známé jako lůno. Vulva zahrnuje poševní předsíň (zde ústí jednak močová trubice, jednak pochva), velké stydké pysky, malé stydké pysky a poštěváček. Zajímavé je, že poštěváček má shodný vývoj jako penis, což zapříčiňuje i jejich vzájemnou podobnost, jsou bohatě prokrvení, v důsledku překrvení dochází k jejich zvětšení, jsou bohatě nervově zásobení, vysoce citliví a jejich drážděním dochází k sexuálnímu vzrušení a orgasmu. A stejně jako u penisu předkožka, je poštěváček z náboženských důvodů, především v Africe, obřezáván.
Vagina
Vagina neboli pochva je elastická trubice tvořená převážně hladkou svalovinou, která propojuje dělohu a vulvu, respektive zevní prostředí. V průběhu menstruace vagina odvádí z dělohy krev, v průběhu porodu jí prochází novorozenec a samozřejmě se účastní pohlavního styku. Na poševní sliznici žije řada mikroorganismů. Jedním z nich je laktobacilus, který uvolňuje látky udržující pH ve vagině v kyselých hodnotách a brání tak rozvoji zánětu. Zánět vaginy neboli kolpitis či vaginitis je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy gynekologa.
Vulvitis
Vulvitis neboli zánět zevních pohlavních orgánů ženy je v naprosté většině součástí zánětu vaginy, jen vzácně se vyskytuje izolovaně. Pokud tomu tak je, tak postihuje spíše děti a ženy ve stáří. Důvodem je nižší odolnost kůže v těchto obdobích. Mezi rizikové faktory vzniku vulvitis patří obezita, jaterní onemocnění a cukrovka. K příčinám vzniku řadíme poškození pokožky, které může být mechanické, dále dráždění pokožky chemickými látkami, jako je mýdlo či jiná kosmetika, nebo potem či močí při močové inkontinenci, tzn. neschopnosti udržet moč, nebo močové infekci. Vulvitis se projevuje úporným svěděním genitálu, jeho zarudnutím, otokem a pocitem horka či pálení. Základem léčby vulvitis je odstranění zdroje dráždění a zvýšení intimní hygieny. Pomoci také mohou chladivé obklady či masti.
Kolpitis
Kolpitis neboli zánět vaginy či pochvy je onemocnění velmi časté. Kromě lactobacilu je ve vagině velké množství jiných mikroorganismů, jejichž množení se v normě udržuje místním imunitním systémem a kyselým pH. Pokud je tento mikroekosystém narušen např. hormonálními vlivy (menstruace, těhotenství, hormonální antikoncepce), užíváním antibiotik, menstruačních tampónů, sexuální aktivitou, celkovými chorobami či nadměrným příjmem sladkostí, dojde k přemnožení nepříznivých bakterií a vzniká kolpitis.
Příznaky kolpitis
K příznakům kolpitis řadíme pálení a svědění, zapáchající výtok, pálení a řezání při močení, suchost pochvy a bolest při pohlavním styku. Jednotlivé příznaky se trochu mění podle původce, který zánět vyvolává. Pokud je vyvolavatelem kolpitis prvok Trichomoniáza vaginalis, je výtok zpěněný, svědění je ojedinělé. Jde o pohlavně přenosné onemocnění, tudíž je nutná léčba sexuálních partnerů. V léčbě se používají léčiva jako Metronidazol, Ornidazol. Dalšími vyvolavateli kolpitis mohou být aerobní bakterie (vyžadující k životu kyslík). Zánět vzniká při bakteriální nerovnováze, kdy dochází k přemnožení aerobní mikroflóry. Výtok je páchnoucí, žluté barvy. Sexuální partner nemusí být léčen. Pokud je vyvolavatelem laktobacilus, je onemocnění nerozeznatelné od mykózy, která je zdaleka nejčastější.
Mykóza
Mykóza je obvykle způsobena kvasinkou Candida albicans. Tento organismus žije normálně v této oblasti, stejně jako např. v ústech či střevu. Zánět se rozvíjí při poklesu přirozené obranyschopnosti. Tento stav nastane při stresu, nemoci, užívání antibiotik a v těhotenství. K příznakům řadíme svědění, pálení, suchost sliznic a bolest při pohlavním styku. Výtok je hrudkovitý, bělavý a páchne po kvasnicích. Je přirovnáván k tvarohu. Léčit se musí oba sexuální partneři antimykotiky, která se užívají buď lokálně v podobě čípků, nebo mastí nebo celkově formou tablet. Pokud se mykóza vrací, je nutná dlouhodobá léčba a doporučuje se hlavně celková léčba. Podpůrně působí preparáty obsahující laktobacily, které napomáhají obnovit rovnováhu mikroorganizmů osidlujících vaginu. Laktobacily snižují také pH, což je stav bránící rozvoji zánětu. Jako preventivní opatření mykózy se uvádí nošení pohodlného prodyšného spodního prádla, důsledné osušování intimních partií po umytí, používání vhodné intimní kosmetiky a naopak se nedoporučuje užívání poševních deodorantů. Důležitá je také dobrá úprava cukrovky u diabetiček.
Diagnostika kolpitis
Pro potvrzení kolpitis se provádí gynekologické vyšetření v zrcadlech, mikroskopické vyšetření a stanovení pH. Při gynekologickém vyšetření lékař provede stěr ze stěny vaginy a nechá jej zkontrolovat v laboratoři. Pod mikroskopem se určí původce zánětu. Při stanovení pH se lékař přesvědčí, zda je narušena rovnováha v pochvě.
Léčba vulvitis a kolpitis
Léčba vulvitis a kolpitis spočívá v podávání protizánětlivých léků, antibiotik a antimykotik. U vulvitis se podávají ještě obklady, masti či zásypy, nejčastěji s kortikoidy. U kolpitis se podávají především antimykotika a antibiotika. Mohou být ve formě polykacích tablet či čípků, které se zavádí do vaginy.
Vulvitis i kolpitis jsou nepříjemnou záležitostí, která narušuje komfort a celkovou pohodu ženy. Je nutné při výskytu zmíněných příznaků či pochybností navštívit lékaře, jedině ten totiž určí správnou diagnózu a nasadí vhodnou léčbu.
Diskuze