6Srpen
2013

Psoriáza u dětí

6. Srpen 2013 |
Psoriáza u dětí
Děti

Psoriáza neboli lupénka je porucha kůže vyznačující se suchou šupinatou pokožkou. Obvykle začíná malými červenými pupínky na loktech, kolenou, bedrech nebo kštici. Poté se na povrchu začnou tvořit šupiny, jejichž vrchní vrstva se snadno loupe. Kůže praská, je bolestivá a někdy svědí. Psoriáza u dětí se diagnostikuje na základě mikroskopického vyšetření vzorku kůže. Léčba pak závisí na lokalizaci a stupni nemoci, avšak většinou se užívají kortikosteroidy, masti a koupele či ultrafialové záření.

Psoriáza u dětí

Psoriáza (lupénka) je trvalá porucha kůže vyznačující se suchou šupinatou pokožkou. Obvykle propuká v dětství a v průběhu života se objevuje a opět ztrácí. Její intenzita je různá, někdy jde o lehký případ s malými skvrnami šupinaté kůže, které se samy vyčistí, někdy o případ těžký, kdy jsou postiženy celé velké oblasti na těle a kdy je nutná intenzivní léčba. Podle velikosti a tvaru šupin a podle závažnosti stavu se rozlišují různé druhy psoriázy. Nejběžnějším druhem psoriázy u dětí je gutátní, kapkovitá psoriáza, která patří k mírným formám. Často postihuje děti po angíně. Zmizí sama od sebe po několika týdnech nebo měsících.

Příznaky psoriázy

Psoriáza obvykle začíná malými červenými pupínky na kůži na loktech, na kolenou, na bedrech nebo v kštici. Červená místa se postupně zvětšují. Pak se na povrchu začnou tvořit stříbrné šupiny. Vrchní vrstva šupin se snadno loupe, zatímco spodní vrstva je pevná a postupně sílí. Kůže praská, je bolestivá a někdy svědí. Když se šupiny odstraní, začne odkrytá kůže krvácet.

Šupinatá místa na kůži se často objevují na obou stranách těla na stejných místech. Postiženy bývají také nehty, na kterých se tvoří drobné dírky, oddělují se nebo zesilují, někdy dokonce odpadávají. Některé druhy psoriázy postihují podpaží, hýždě, třísla nebo genitálie, nebo kůži pod prsy. Některé děti trpí bolestmi a otoky kloubů.

Diagnóza a léčba psoriázy

Lékař potvrdí diagnózu na základě mikroskopického vyšetření vzorku šupinaté kůže. Psoriázu nelze vyléčit, její příznaky však lze kontrolovat pomocí léků a léčebných procedur. Dětský lékař pošle dítě na vyšetření k dermatologovi (odborník na kožní choroby). Léčba závisí na závažnosti nemoci a její lokalizaci.

U lehkých případů předepíše lékař obvykle masti obsahující kortikosteroidy, dehet nebo lék zvaný antralin. Dítě s těžkou formou psoriázy bude užívat tablety etrinatu nebo metotrexátu a masti nebo krémy. Účinné je také ultrafialové záření, někdy v kombinaci s dehtem, koupelemi a lékem psoralenem ve formě tablet. Jakmile příznaky psoriázy vymizí, léčba se přeruší, při recidivě je třeba léčbu ihned obnovit.

Související články

Vložit příspěvek