Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Senná rýma u dětí
Senná rýma u dětí je zánětlivé postižení sliznice nosu. Jde o alergickou reakci na pyly stromů, trav a plevele, prach, plíseň či jiné látky šířené vzduchem. K běžným příznakům senné rýmy patří ucpaný nos, kýchání, rýma, svědění očí, bolest ucha a nedoslýchavost. Látkám způsobující sennou rýmu je nutné se vyhýbat. Někdy lékař dětem předepíše antihistaminika, která zmírní kýchání, svědění v nose a rýmu.
Senná rýma u dětí
Senná, neboli alergická rýma je zánět a podráždění tenké sliznice nosu. Je to alergická reakce na pyly produkované stromy, trávami a plevelem. Spouštěcím mechanismem pro sennou rýmu bývá prach, plíseň a jiné nepatrné látky šířené vzduchem. Senná rýma je běžnou alergií postihující děti. Mnoho dětí má sezónní sennou rýmu projevující se na jaře, kdy vdechují pyl stromů, v létě, když kvetou trávy, a na podzim, když kvete plevel. Děti alergické na prach, plísně a jiné vzduchem přenášené částice mají sennou rýmu po celý rok.
Příznaky senné rýmy
K běžným příznakům senné rýmy patří ucpaný nos, kýchání a rýma. Dítě si obvykle často nos tře, špatně se mu dýchá a v noci chrápe. Svědí ho oči, které jsou červené a vodnaté. Hlen ze zadní části nosu stéká do krku a dráždí dítě ke kašli. Sennou rýmu často doprovází
bolest hlavy, bolest ucha a nedoslýchavost. K dalším příznakům, které mohou přetrvávat dny až měsíce, patří dýchání ústy a dočasná ztráta chuti a čichu.
Diagnóza
Diagnózu senné rýmy stanoví lékař na základě kožního testu. Vstříkne dítěti pod kůži malé množství suspektní dráždivé látky nebo ji aplikuje na povrch kůže, aby zjistil reakci na látku. Obvykle také provede rozbor malého vzorku hlenu z nosu dítěte, aby určil příčinu senné rýmy. Užitečný je často také tzv. radioalergosorbentní test (RAST), kterým se zjišťují protilátky na konkrétní látku.
Léčba senné rýmy
Když se lékaři podaří identifikovat konkrétní příčinu senné rýmy, musí se dítě této látce vyhýbat. Ve dnech, kdy je ve vzduchu vysoký obsah pylu, mělo by dítě zůstávat v klimatizované místnosti se zavřenými okny, aby dýchalo vzduch co nejvíce zbavený pylových částic.
Snažte se udržovat domácnost pokud možno bez prachu, účinky alergie na prach se tak sníží na minimum. Dítě s alergií na plísně by nemělo přebývat v přízemních prostorách, kde se plíseň často vyskytuje. Abyste zabránili tvorbě plísní, čistěte pravidelně zvlhčovače vzduchu používané v místnosti dítěte. Dodržujte rady lékaře, jak se vyvarovat dalším možným alergenům. Dětský lékař obvykle předepíše dítěti antihistaminika, která zmírní kýchání, svědění v nose a rýmu. Než dáte dítěti nějaký volně prodejný lék, poraďte se nejprve s lékařem, protože tyto léky mohou mít různé vedlejší účinky. Na uvolnění ucpaného nosu jsou vhodné dekongestanty, lze je však používat jen krátkou dobu, protože brzy ztrácejí účinnost a pak příznaky ještě zhoršují. Dětský lékař může také předepsat inhalaci kortikosteroidů, které zmírňují zduření sliznic v nose. Látka zvaná kromolyn sodný, používaná ve formě nosního spreje, je vhodná ke snížení alergické reakce především u malých dětí. Kromě těchto léků může dítě dostávat jednou týdně protialergickou injekci, která sníží jeho přecitlivělost na alergeny.
Diskuze