Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Výrony u dětí
Výrony u dětí označují natažení nebo přetržení vaziva, ke kterému může dojít po náhlém otočení, natažení nebo úderu do kloubu, především při sportu. Výron v kotníku se projeví krutou bolestí a praskáním v kloubu, který oteče. Počáteční léčba výronů zahrnuje klid, led, obklady a zvýšenou polohu. Dále je nutná dlaha postiženého místa a berle a při vážném poškození je nutná operace.
Výrony u dětí
Výron je natažení nebo přetržení vaziva (vláknitá tkáň, která spojuje kosti kloubů). K natažení nebo přetržení vaziva může dojít po náhlém otočení, natažení nebo úderu do kloubu, nejčastěji při sportu. Výrony postihují nejčastěji kotníky, výjimkou však není ani výron kolena nebo zápěstí. Podle závažnosti a podle toho, zda je vazivo natržené částečně nebo úplně, hodnotí lékaři výrony stupni I, II a III.
Příznaky výronů u dětí
Výron v kotníku se projeví krutou bolestí a prasknutím v kloubu. Kloub začne otékat a bolest se při pohybu zhoršuje. Je-li vazivo jen natržené, zůstane kloub pevný. Jestliže se však utrhlo úplně, neudrží kosti kloubu pohromadě.
Diagnóza a léčba výronů u dětí
Lékař prohlédne kloub a nechá provést rentgenový snímek, aby mohl určit rozsah zranění. Počáteční léčba zahrnuje klid, led, obklady a zvýšenou polohu. Ke zmírnění otoku přikládejte dítěti na zraněný kloub ledové sáčky nebo led zabalený v ručníku. Lékař ováže
kloub elastickým obinadlem a předepíše léky proti bolesti. Dítě má mít končetinu ve zvýšené poloze nad úrovní srdce, aby se kloub méně prokrvoval. Bude potřebovat berle a dlahu, která bude chránit kloub před dalším zraněním. Hojení trvá 6 až 8 týdnů. Při vážném poškození vaziva je nutná operace.