Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zánět zvukovodu u dětí
Zánět zvukovodu u dětí postihuje vnější ušní kanál vedoucí k ušnímu bubínku a bývá způsoben bakteriální nebo plísňovou infekcí. Mezi příznaky zánětu zvukovodu patří svědění, zarudnutí, otok a bolestivost zvukovodu, která se zhoršuje zataháním za ušní lalůček. Také se často objevuje výtok z ucha žlutavé barvy a dítě má pocit zalehlého ucha. Léčba zánětu zvukovodu zahrnuje antibiotika nebo protiplísňové ušní kapky, které by měly stav zlepšit do tří dnů.
Zánět zvukovodu u dětí
Zánět zvukovodu postihuje vnější ušní kanál, který vede k ušnímu bubínku. Zánět je obvykle způsoben bakteriální nebo plísňovou infekcí, kterou se může dítě nakazit při koupání v rybnících, v bazénech nebo v moři. K nákaze dochází nejčastěji v létě, kdy stoupá množství bakterií v rybnících a nedostatečně chlorovaných plaveckých bazénech. Zánět zvukovodu může doprovázet také jiné ušní infekce i zánět horních cest dýchacích. Děti si zanesou bakterii do ucha špinavými prsty, smotkem vaty nebo nějakým malým předmětem, kterým se pokoušejí odstranit ze zvukovodu ušní maz. Půdu pro infekci připraví také podráždění kůže laky na vlasy, šampony nebo barvami na vlasy. Zánět zvukovodu se často opakuje.
Příznaky zánětu zvukovodu u dětí
Zvukovod začne svědit, zrudne, oteče a je bolestivý. Bolest se zhoršuje, když se dítě zatahá za ušní lalůcek. Často se objevuje výtok z ucha; pokud se zánět neléčí, dostane výtok žlutou barvu. Kůže ve zvukovodu bývá šupinatá a dítě má pocit zalehlého ucha.
Diagnóza a léčba zánětu zvukovodu u dětí
Lékař vyšetří dítěti ucho pomocí speciálního přístroje a odebere vzorek tekutiny vytékající z ucha a nechá provést laboratorní rozbor. Je-li příčinou potíží infekce, předepíše antibiotika nebo protiplísňové ušní kapky, které rovněž potlačují zánět. Příznaky by se měly zlepšit během tří dnů. U lehkých případů lékař pouze pečlivě vyčistí a vysuší dítěti zvukovod. Než zánět přejde, nemělo by se dítě koupat. Jestliže dítě plave závodně nebo se mu zánět vrací, vyčistěte mu po každém plavání uši směsí lihu a bílého octa, která by měla zničit bakterie.
Jak předejít zánětu zvukovodu
Jako prevenci zánětu zvukovodu je důležité udržovat dítěti uši pokud možno suché. Jak postupovat:
- Po plavání by si mělo dítě vždy rychle odstranit vodu z uší tak, že skloní hlavu na stranu a postupně si uši jemně vysuší měkkým ručníkem.
- Domluvte dítěti, aby si nedávalo prsty ani žádné předměty do uší.
- Požádejte lékaře, aby vám doporučil volně prodejný prostředek na vysušení uší nebo použijte výše popsaný lék.
- Chodí-li dítě často plavat, mělo by nosit koupací čepici.
- V horkém vlhkém podnebí se daří bakteriím v rybnících a ostatních vodních plochách, jsou proto nutná zvláštní opatření.