1Srpen
2013

Zánětlivé onemocnění pánve u dětí

1. Srpen 2013 |
Zánětlivé onemocnění pánve u dětí
Děti

Zánětlivé onemocnění pánve u dětí je infekce vyvolaná bakteriemi postihující orgány ženského pohlavního ústrojí. Infekce se šíří děložní sliznicí, vejcovody a vaječníky a to se projeví bolestí v podbřišku, páchnoucím výtokem z pochvy, poruchami menstruace, horečkou, zvracením a průjmy. Jestliže se zánětlivé onemocnění pánve nezačne okamžitě léčit, může způsobit neplodnost a další zdravotní komplikace.

Zánětlivé onemocnění pánve u dětí

Zánětlivé onemocnění pánve (PID - pelvic inflammatory disease) je bakteriální infekce postihující vnitřní orgány ženského reprodukčního ústrojí - děložní sliznici, vejcovody (trubice, kterými se posunují vajíčka do dělohy) a vaječníky. Zánětlivé onemocnění pánve je často způsobeno infekcí, sexuálně přenosnou nemocí - například chlamydií nebo kapavkou, které se rozšíří na vnitřní reprodukční orgány. Nákazou jsou ohroženi především sexuálně aktivní dospívající dívky, které mají více sexuálních partnerů a praktikují nechráněný pohlavní styk.

Děložní hrdlo (vstup do dělohy) zabrání z velké části rozšíření bakterií do vnitřních reprodukčních orgánů. Po pohlavním styku s infikovaným partnerem se bakterie snadno rozšíří za děložní hrdlo a na vnitřní orgány. Někdy jsou příčinou bakterie, které jsou normálně přítomny v pochvě a dostanou se do dělohy. Zánětlivé onemocnění pánve může být způsobeno infekcí při porodu, při samovolném nebo umělém potratu. Příčinou může být také nitroděložní antikoncepční tělísko.

Infekce

Když bakterie proniknou děložním hrdlem a dostanou se do vnitřních reprodukčních orgánů, mohou způsobit zánětlivé onemocnění pánve. Infekce postihne děložní sliznici, vejcovody a vaječníky, projeví se zčervenáním, bolestí a zduřením. Může způsobit trvalou neprůchodnost vejcovodů, což brání oplodnění, nebo se oplodněné vajíčko nemůže dostat do dělohy a dochází k mimoděložnímu těhotenství, při kterém se vajíčko zachytí ve vejcovodu.

Příznaky zánětlivého onemocnění pánve u dětí

Dospívají dívky, které mají zánětlivé onemocnění pánve, pociťují bolest v podbřišku, mají žlutý nebo zelenavý páchnoucí výtok z pochvy, poruchy menstruace, která může trvat nezvykle dlouho, nebo trpí břišními křečemi mezi menstruacemi. K dalším příznakům patří zimnice, horečka, zvracení, průjem a pocit celkově nezdravého stavu. Bolest se projevuje při pohlavním styku nebo těsně po menstruaci.

Jestliže se infekce nezačne okamžitě léčit, může způsobit neplodnost, mimoděložní těhotenství (oplodněné vajíčko se zachytí mimo dělohu), absces (hromadění hnisu) ve vejcovodech nebo ve vaječnících a chronickou bolest v pánvi.

Diagnóza

Má-li vaše dcera příznaky zánětlivého onemocnění pánve, je třeba co nejrychleji určit diagnózu a zahájit léčbu. Dětský lékař nebo gynekolog (specialista na léčbu poruch ženského reprodukčního ústrojí) provede pečlivě vyšetření pánve a nechá dívce udělat rozbory moči a krve, těhotenský test a kultivaci na kapavku a chlamydii. Obvykle je nutné také laparoskopické vyšetření (vyšetření dutiny břišní pomocí trubiček s optikou a kamerou, které se zavedou do břicha), kterým se zjišťují eventuální abscesy na vnitřních reprodukčních orgánech. Lékař zpravidla nechá dívce udělat testy na sexuálně přenosné choroby - například na syfilis, hepatitidu typu b a hiv.

Léčba zánětlivého onemocnění pánve u dětí

Jde-li o lehkou formu infekce, bude se dívka léčit ambulantně antibiotiky, která bude užívat ústy po dobu dvou týdnů, neboje bude dostávat formou injekce. Po prvním vyšetření pozve lékař dívku za několik dní na kontrolu, aby zjistil, jak nemoc postupuje. Dívka musí využívat celou dávku antibiotik, jinak se infekce nevyléčí, naopak se může zhoršit. Během několika dnů budete moci pozorovat výrazné zlepšení jejího zdravotního stavu. U komplikovanějších případů bude nutná 2 až 4denní hospitalizace, během níž bude dívka dostávat nitrožilně antibiotika, která pak bude brát ještě ve formě tablet. Uzdravení trvá 3 až 5 dní.

Absces ve vejcovodech obvykle vyžaduje okamžitou operaci, neboť je nutné odstranit hnis a někdy dokonce i postižený reprodukční orgán. Operace bývá nutná také tehdy, jestliže je medikamentózní léčba neúčinná. Jestliže infekci vyvolalo nitroděložní tělísko, lékař je odstraní.

Má-li dívka zánětlivé onemocnění pánve, musí být informován a léčen také její partner, neboť by ji mohl znovu nakazit. Promluvte si s dcerou o jejím sexuálním životě a poučte ji, jak předcházet nákaze sexuálně přenosnými chorobami.

Jak předcházet zánětlivému onemocnění pánve

Zánětlivé onemocnění pánve může vyvolat vážné komplikace. Vaše dcera může mít problémy s otěhotněním. Můžete jí pomoci tím, že ji poučíte, jak se této infekci vyvarovat. Promluvte si s ní o jejím sexuálním životě a zdůrazněte následující důležitá preventivní opatření:

  • Jedinou dokonalou ochranou před nákazou je zdržet se sexuálního styku, který zvyšuje nebezpečí nákazy zánětlivým onemocněním pánve.
  • K nákaze stačí jediný sexuální styk. Čím více partnerů bude mít, tím větší je nebezpečí nákazy zánětlivým onemocněním pánve a jinými sexuálně přenosnými nemocemi.
  • Při sexuálním styku je třeba vždy používat kondom. Když se jeden z partnerů léčí na zánětlivé onemocnění pánve, druhý partner nebo ostatní partneři by se měli léčit také, aby nedošlo k nové nákaze.

Související články

Vložit příspěvek