Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
IVF - oplození ve zkumavce
Oplození ve zkumavce, jinak také známé jako IVF, je jednou z metod asistované reprodukce, která se používá při léčbě neplodnosti. Metodou IVF se konkrétně řeší problém neprůchodnosti vejcovodů, nepřítomnosti ovulace, nízké či nedostatečné kvality spermií muže, neplodnost způsobenou hormonálními poruchami, imunologické faktory či faktory genetické. Jak se metoda IVF provádí a jaká případná rizika může mít, se dozvíte v tomto článku.
IVF - oplození ve zkumavce
Pokud se páru nepovede početí během jednoho roku snahy, je vhodné poradit se s odborníkem o metodách asistované reprodukce. Jednou z nich je i tzv. IVF, neboli oplození ve zkumavce. Tato metoda je založena na oplození vajíčka ženy, nebo dárkyně, spermiemi partnera, nebo dárce mimo tělo ženy. Je zapotřebí získat zdravá vajíčka a vzorek spermatu.
Oplodnění
Projevem činnosti rozmnožovacího systému ženy jsou ovariální a menstruační cyklus. Tyto oba cykly jsou hormonálně řízeny z podvěsku mozkového dvěma základními hormony, folikuly stimulujícím hormonem, zkratkou FSH, a luteinizačním hormonem, zkráceně LH. Během jednoho cyklu je aktivní vždy pouze jeden vaječník. Oba vaječníky se ve své aktivitě střídají. V jednom cyklu začne dozrávat vždy několik vajíček. Jedno z nich získá převahu a ostatní zaniknou. Během růstu vajíček vaječníky produkují další pohlavní hormony, estrogeny. Jejich funkcí je připravit dělohu na přijetí oplozeného vajíčka. Když vajíčko dozraje, dojde k tzv. ovulaci. Ta zahrnuje prasknutí ochranných obalů vajíčka a jeho uvolnění do vejcovodu. V ideálním případě je pak zde vajíčko oplodněno spermiemi a poté se pohybuje dál směrem k děloze, kde se zahnízdí.
Získání vajíček a spermií
K získání vajíček se využívá tzv. hyperovulace. Při ní žena od začátku ovulačního cyklu užívá pohlavní hormony. Ty způsobí, že ve vaječníku nedozrává pouze jedno vajíčko, ale dozraje jich hned několik. Růst a zrání vajíček se kontroluje ultrazvukovým vyšetřením. Když vajíčka dozrají, je proveden odběr. Je zákrok, který se provádí v celkovém znecitlivění. Do pochvy ženy je nejdříve zavedena ultrazvuková sonda, která lékaři umožňuje vidět vaječníky a vajíčka. Poté je proveden vpich jehlou přes poševní stěnu a vajíčka jsou jí nasáta. Vajíčka jsou takto odebrána přímo pacientce, nebo dárkyni. Dále je zapotřebí získat mužské pohlavní buňky, spermie. Tady se nabízí dvě možnosti, a to použití spermatu od partnera, nebo od dárce. Sperma se získává masturbací, buď v pohodlí domova do sterilní zkumavky nebo přímo v místnostech tomu určených v centrech asistované reprodukce.
Vyšetření
Po odběru je sperma podrobeno různým vyšetření. Provádí se spermiogram a testy na infekční choroby, jako jsou HIV, nebo žloutenka typu B a C. Spermiogram je mikroskopické vyšetření odebraného vzorku spermatu. Hodnotí se množství vzorku, počet spermií, jejich pohyblivost, tvar, kvalita a viskozita.
Oplození v laboratoři
Sperma a vajíčka se poté v laboratoři spolu umístí do reakční nádobky a za podmínek, které simulují tělo ženy. V ideálním případě dojde k oplodnění vajíček a tedy ke vzniku embryí. Embrya jsou otestována na různé genetické vady a jsou vybrána jen ta zdravá. Žena se na příjem embrya musí také speciálně připravit. Příprava probíhá tak, že je jí podáván další hormon, progesteron. Tyto hormony způsobují změny děložní sliznice a zlepšují podmínky pro přijetí zárodku. Implantace, neboli vložení embrya do dělohy, se provádí dlouhou jehlou v době tzv. implantačního okénka. To je období mezi 2. a 6. dnem podávání progesteronu. Uchycení embrya se kontroluje ultrazvukem a sledováním hladin hormonů. Neimplantují se všechna embrya. Na jejich počtu se vždy žena dohodne s lékařem. Dnes se upřednostňuje implantování menšího počtu embryí. Pokud totiž dojde k uchycení všech embryí, je nutné některá z nich odstranit. Jejich ponechání v děloze i jejich odstranění z dělohy je pro vybrané embryo riziková. Zbylá embrya je možno uchovat zmrazením.
Rizika oplození ve zkumavce
I metoda IVF, oplození ve zkumavce, má svá rizika. Ta největší jsou během podpory hyperovulace. U ženy se totiž může projevit ovariální hyperstimulační syndrom. Je to v podstatě reakce těla ženy na vysoké dávky hormonů. Proto je žena po celou dobu procesu intenzivně sledována. Pokud tuto léčbu podstupujete a máte nějaké pochybnosti či obtíže, je nutné informovat o nich svého lékaře. Častý je pocit tlaku v podbřišku nebo nízký krevní tlak.