14Duben
2012
MUDr. Pavel Xinopulos

Léčba tuberkulózy

14. Duben 2012 | MUDr. Pavel Xinopulos
Léčba tuberkulózy
Léčba

Léčba tuberkulózy je často zdlouhavá a obtížná. Tuberkulóza je bakteriální choroba, která postihuje především plíce, ale i další orgány lidského těla. Jejím vyvolavatel je bakterie, lépe řečeno mycobacterium tuberculosis, která je vůči léčbě velmi odolná. Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří kašel, vykašlávání hlenu, nechutentsví a malátnost. V rozvojových zemích je častou komplikací, která může skončit i smrtí nemocného.

Léčba tuberkulózy

Tuberkulóza (TBC) je infekční onemocnění způsobené bakterií mycobacterium tuberculosis, která bývá nazývána Kochův bacil, podle svého objevitele. Ačkoliv je bakterie tuberkulózy v populaci velmi častá, údajně jsou nakaženy 2 miliardy lidí, projevy onemocnění vznikají jen u malého zlomku. Každoročně umírá na TBC menší procento populace, především díky velkým pokrokům Číny v léčbě tuberkulózy. Ještě v roce 1990 umíralo v Číně o 80 % lidí více na tuberkulózu než dnes. Avšak milion lidských životů, kteří celosvětově na tuberkulózu zahynou, je stále vysoké číslo. Léčba tuberkulózy, podobně jako jiných bakteriálních infekcí, je založena na podávání antibiotik, které se v případě tuberkulózy nazývají antituberkolitika. 

Očkování proti tuberkulóze

Onemocnění tuberkulózou sužuje lidstvo již tisíce let a choroba si v průběhu historie vyžádala milióny lidských životů. Přelomem byl až rok 1921, kdy byla malému dítěti poprvé podána očkovací látka proti tuberkulóze, tzv. BCG vakcína. Dalším historickým mezníkem byly 40. a 50. léta 20. století, kdy byly vyvinuty léky proti tuberkulóze, konkrétně streptomycin a isoniazid. Zajímavostí tedy je, že samotná léčba pacientů, kteří již onemocněli tuberkulózou, byla objevena přibližně o 20 let později než zavedení očkování proti této nemoci. V dnešní době se však novorozenci proti této nemoci neočkují z důvodu výskytu komplikací, které oddalují možnost podání dalších, pro život důležitých, vakcín.

Léčba tuberkulózy

Předpokladem úspěšné léčby tuberkulózy je včasná diagnostika, kterou provádíme pomocí kultivace bakterií ze slin, sputa nebo hnisu. Sputum neboli chrchel je výměsek vyloučený z plic při kašli, často bývá zelené barvy. Dalším důležitým vyšetřením je rentgenový snímek plic a kožní tzv. tuberkulinové testy.

Léčba tuberkulózy je založena na dlouhodobém podávání antibiotik (antituberkolitika). Bakterie ze skupiny mycobacterium tuberculosis mají zvláštní stavbu těla, což jim umožňuje vzdorovat lékům, proto bývá léčba tuberkulózy obtížná a zdlouhavá. Dnes léčbu tuberkulózy rozdělujeme do 4 skupin podle lokalizace, rozsahu onemocnění a bakteriologického nálezu. První skupinu léčby volíme u pacientů s novým a potvrzeným onemocněním tuberkulózou. Druhou u opakované tuberkulózy, přerušené či neúspěšné léčby. Třetí skupinu u neověřené či mimoplicní formy tuberkulózy a čtvrtou v ostatních případech.

Léčba tuberkulózy zpravidla začíná dvouměsíční hospitalizací nemocného na infekčním oddělení v nemocnici. Poté pokračuje ambulantně, to znamená, že pacient dochází ke kontrolám. Celková doba léčby se pohybuje od 6 do 24 měsíců, přičemž konkrétní doba léčby závisí na stavu nemocného a rozsahu choroby.

Odolnost tuberkulózy vůči antibiotikům

Léčba tuberkulózy není jednoduchá. Bakteriální původci tuberkulózy se proti podávanému léčivu, zjednodušeně řečeno, umí bránit a postupem doby mění své vlastnosti tak, aby byli odolní proti právě podávané léčbě. Tím dochází ke vzniku odolnosti, tzv. rezistence. Proto se doporučuje léčiva kombinovat a tím snížit riziko vzniku rezistentních bakterií. V případě, že bychom podávali pouze jeden druh léčivého přípravku, vystavili bychom pacienta riziku, že právě „jeho" tuberkulózní bacil je vůči námi podávanému léku odolný a léčba by byla neúčinná. Proto podáváme léky v kombinacích. Existuje řada vypracovaných léčebných postupů, které doporučují různé kombinace léků pro úspěšné zvládnutí choroby. Léčba je ale stále svízelnější, protože problémem je právě vzrůstající počet bakterií, které jsou vůči jednotlivým druhům léků velmi odolné. Onemocnění se navíc může komplikovat poškozením jednotlivých orgánů samotnými původci tuberkulózy.

Léčba tuberkulózy v ČR

Tuberkulóza je vysoce nakažlivá choroba. Léčba tohoto onemocnění je v rámci České republiky soustředěna do zvláštních středisek. Jelikož jde o závažné onemocnění, jsou řízena i zákonem a pacient musí setrvat přibližně 2 měsíce ve zdravotnickém zařízení v rámci izolace od okolí pro riziko šíření své nemoci. Po tomto období je nemocný propuštěn do domácí léčby a přitom pravidelně sledován. Celková doba užívání léků trvá obvykle 6 měsíců. Léčba, jako každá jiná, má ale svá úskalí, tím nejzávažnějším problémem je odolnost vůči lékům. 

Prevence tuberkulózy

Pro zmíněná úskalí léčby tuberkulózy je důležitá zejména její prevence. Největší význam má zvyšování hygieny a životní úrovně obyvatelstva. Vhodné je také očkování novorozenců proti tuberkulóze, které je dnes již dobrovolné. Jedině tak je možné vymýtit tuto závažnou a život ohrožující chorobu, která se ve světě stále hojně vyskytuje.

Související články

Vložit příspěvek