Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Interrupce neboli umělé přerušení těhotenství je zákrok proveditelný do 12. týdne těhotenství. Do 8. týdně těhotenství lze provést tzv. miniinterrupci, poté je nutná interrupce při celkové anestezii. Při obou zákrocích je zavedena skrz děložní hrdlo trubička pomocí níž je rostoucí zárodek odsát, děloha je poté ještě vyčištěna tzv. kyretou. Interrupce je rizikový zákrok, který může u ženy způsobit jak psychickou, tak fyzickou újmu končící někdy až neplodností, proto je lepší se mu vyhýbat správným užíváním antikoncepce.
Interrupce neboli umělé přerušení těhotenství je lékařský zákrok, který ukončuje těhotenství. Lze jej podstoupit pouze v odborném zařízení na základě písemné žádosti ženy a pod vedením erudovaného gynekologa. V České republice má žena právo se rozhodnout, že těhotenství nechce a jít na interrupci. Podle délky těhotenství se dělí na miniinterrupci, prováděnou do 8týdnů a interrupci, která se provádí 8-12týden, ze zdravotních důvodů do 24 týdne a v případě ohrožení života ženy kdykoli.
Děloha je pohlavní orgán v těle ženy, který se každý měsíc připravuje na zachycení oplozeného vajíčka, jeho uhnízdění, pozdější ochranu, výživu a nakonec porod dítěte. Na tento svůj úkol se chystá rozvojem výstelky, kam se oplozené vajíčko uhnízdí a později dozraje. Žena to pozoruje jako zástavu měsíčků, napětí až bolest prsou, nebo někdy také ranní nevolností a změnami nálad.
Interrupce neboli umělý potrat, latinsky abortus arteficialis, je umělé ukončení těhotenství na žádost ženy nebo ze zdravotních důvodů. Důvodem podstoupení interrupce může být věk víc než 35 let, 2 porody, nebo po znásilnění, kdy se pacientce vyhoví.
V některých případech však může gynekolog interrupci odmítnout. A to např. když je žena nemocná. I ,,pouhá,, chřipka výrazně zvyšuje rizika zákroku. A dále když byla žena na potratu před méně než půl rokem.
Jsou- li zdravotní problémy důvodem pro interrupci, výkon platí pojišťovna. V ostatních případech si jej žena platí sama. Nejdříve je nutné navštívit svého gynekologa, který provede potřebná vyšetření, rozhodne o nejlepším postupu a vypíše „Žádost o ukončení těhotenství", jejíž cena začíná od 900kč. Pracoviště, kde se interrupce provádí si účtuje od 2000Kč za miniinterrupci a od 3000 Kč za interrupci. Většinou je požadováno i předoperační vyšetření u obvodního lékaře, za které žena zaplatí cca 200-300Kč.
Interrupce může být provedena dvěma způsoby, chirurgicky nebo farmakologicky.
Mezi farmakologické preparáty přerušujících těhotenství patří mifepriston a misoprostol. Oba tyto preparáty se podávají ve formě tablet ústy. Po farmakologické interrupci je časté krvácení a u některých pacientek je nutná následná kontrola děložní dutiny. Nežádoucím efektem mohou být bolesti v podbřišku, nevolnost a zvracení.
Interrupce je zákrok, který nelze brát na lehkou váhu a má svoje rizika. Může dojít k natržení dělohy, jejímu zánětu, srůstům a k neplodnosti, a nezanedbatelné jsou i psychické následky. I když to není časté, dopředu to nikdo nevyloučí. Rozhodování, zda na potrat jít či nejít je pro ženu jedno z nejtěžších v životě. Ideální tedy je, pokud k němu vůbec nedojde. Nejlepší prevencí je proto zodpovědné sexuální chování, výběr partnera a metody antikoncepce.