Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Racionální chování u dopravní nehody
Racionální chování u dopravní nehody se dá popsat do několika jednoduchých doporučení, která mohou sloužit jako určitá kostra pro řešení. Racionální chování u dopravní nehody by v prvé řadě mělo být takové, abyste jako zachránce nebyl sám ohrožen, a mohl tak pomoci ostatním.
Racionální chování u dopravní nehody
V dnešní době vznikají autonehody prakticky denně. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že se s nějakou nehodou setkáte ať už jako její účastník, nebo jen jako náhodný svědek. Vždy je ale potřeba vědět, co v takové chvíli dělat. Situace jsou různé a je jich nepřeberné množství. Těžko se tedy dá napsat konkrétní postup, jak se zachovat, když se stane autonehoda. Vždy bude nutná jistá dávka improvizace. Co ale vždy zůstává základem, je vaše vlastní bezpečnost. Vždy mějte na paměti, že na prvním místě je váš život a vaše zdraví. V blízkosti havarovaného vozidla nekuřte a nepoužívejte otevřený oheň. Vzhledem k možnému úniku pohonných hmot by hrozilo riziko vzniku požáru vozidla.
Svědek u dopravní nehody
Zastavte své vozidlo v dostatečné vzdálenosti od místa nehody.
- Pokud nejste v autě sami, v rychlosti si rozdělte úkoly. Ujistěte se, že máte u sebe mobilní telefon!
- Než vystoupíte z auta, rozsviťte výstražná světla a oblečte si reflexní vestu.
- Výstražným trojúhelníkem označte viditelně a v dostatečné vzdálenosti místo nehody. Pokud jste nuceni přecházet přes pozemní komunikaci, vždy se rozhlédněte!
- Vezměte si lékárničku (pokud máte, tak i hasicí přístroj).
- Vydejte se obhlédnout situaci k havarovanému autu. Přesto stále zachovávejte opatrnost a zbytečně neriskujte!
- V havarovaném autě vypněte motor, zhasněte světla, zatáhněte ruční brzdu (nebo zkuste jinak zajistit auto proti pohybu) a zkontrolujte stav pasažérů. Podívejte se v okolí, jestli někdo z pasažérů při nehodě nevypadl z vozidla.
- Zavolejte pomoc. Buď RZP (155), nebo linku tísňového volání (112). Během hovoru s dispečerem byste mu měli sdělit následující informace: své jméno, co se stalo, místo nehody, popsat situaci na místě nehody, informovat o počtu zraněných a o tíži a typu jejich zranění. Pokud se nehoda stala na dálnici, řekněte v jakém směru a na kterém kilometru (například na D1 ve směru z Brna na Prahu na 98 kilometru). Hovor nikdy sami neukončujte a řiďte se instrukcemi dispečera.
- Poskytněte zraněným první pomoc (dále jen PP):
- Pokud je to možné, pokuste se zraněné dostat z auta a postupujte při jejich ošetřování podle pravidel poskytování PP.
- Ujistěte se, že na místě, kde chcete raněné ošetřovat, nehrozí ani vám, ani jim, žádné nebezpečí.
- Zraněné ošetřujte vždy postupně, podle tíže jejich zranění. Nejzávažněji raněné ošetřujte jako první.
- I pokud má někdo z pasažérů jen lehká zranění, požádejte ho, aby zůstal u vás a nikam se nevzdaloval. I když není závažně poraněný, může být v šoku a zmatený – mohlo by mu hrozit další nebezpečí, kdyby nečekaně vstoupil do vozovky. Nebo může mít vnitřní zranění, které se může s časovým odstupem náhle projevit.
- Stav zraněných neustále sledujte. Může se náhle změnit a jejich další osud bude záviset na rychlosti vaší reakce.
- Takto vyčkejte příjezdu záchranných složek a dál se řiďte jejich pokyny.
Účastník dopravní nehody
To, jak se můžete zachovat v roli účastníka, značně závisí na vašem aktuálním zdravotním stavu. Pokud jste toho jen trochu schopni, pak vypněte motor, zhasněte světla a pokuste se zjistit, jaká je okolní situace. Zavolejte si pomoc. Pokuste se pomoci ostatním účastníkům dopravní nehody – pomozte jim vystoupit z vozidla (pokud to jde), poskytněte jim PP, uklidňujte je a vyčkejte příjezdu RZP.
Racionální chování u dopravní nehody, poznámky na závěr
- Pokud máte podezření na poranění páteře a stav a okolnosti vás nenutí hýbat se zraněným, pak ho nechte v pozici, ve které je a pouze pravidelně kontrolujte, jestli dýchá. Mějte ale na paměti, že zachování jeho životních funkcí (= resuscitace) má přednost před poraněním páteře.
- Pokud se domníváte, že by vám při poskytnutí PP mohlo hrozit nebezpečí, PP neposkytujte. Jen označte místo nehody, zavolejte pomoc a postupujte podle instrukcí dispečera.
- Pokud projíždíte kolem místa nehody, kde už záchranné složky zasahují, snižte rychlost a dodržujte plynulost provozu.
- Ocitnete-li se v situaci, kdy budete svědky dopravní nehody, neváhejte a pokuste se zraněným pomoci. Přesto ale nikdy nezapomínejte na svoje vlastní bezpečí. Používejte ochranné pomůcky, které jsou vám k dispozici v autolékárničce (rukavice, resuscitační rouška) a hlavně zachovejte klid.