Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Ploché nohy
Ploché nohy, latinsky pes planus, je častý problém postihující nejen dospělé, ale i děti. Ploché nohy můžeme mít od narození, ale lze se k nim dopracovat i během života, především nezdravým životním stylem, namáhavým zaměstnáním, špatnou obuví či například těsnými ponožkami z neprodyšných materiálů. Nesprávnému vývoji kostí a svalů, problémům s chůzí, bolestem páteře a otokům nohou je nutné předejít používáním ortopedických vložek a pravidelným cvičením.
Ploché nohy
Plochá noha je nejčastější ortopedickou vadou vůbec. Je velmi pravděpodobné, že máte v rodině minimálně jednoho člena s plochýma nohama. Toto snížení nožní klenby ovlivňuje jak chůzi, tak držení celého těla i schopnost tlumit nárazy, například při seskoku z výšky na zem.
Nožní klenba
Lidská noha má dvě základní vyklenutí, příčnou a podélnou nožní klenbu. Ploché nohy mají porušenu příčnou nebo podélnou klenbu, nebo obojí. To způsobuje bolesti nohou po delší chůzi nebo stání. Často se přidružují bolesti v bederní páteři. Diagnóza ploché nohy se dá rozdělit do několika stupňů. Nejmírnější forma může být úplně bez příznaků, při druhém stupni jsou nohy oteklé a lehko se unaví, v nejtěžších případech pak nohy bolí a přidružují se bolesti a ztuhlost okolních svalů.
Proč mají lidé ploché nohy?
Své vykoná určitě genetika, ale k plochým nohám se lze dopracovat i během života. Lidé obézní nebo profesně přetěžovaní, jako například číšníci nebo prodavači, si na ploché nohy zakládají několik let. Dalšími faktory jsou pak hypovitaminózy, čili nedostatek konkrétně vitaminu D, který má vliv na ukládání vápníku do kostí, a hormonální změny, hlavně menopauza u žen. Podstatná při vývoji ploché nohy je špatná obuv, příliš měkká, nevhodného tvaru a nedostatečné délky, nošená celý den bez obměny, s nevyztuženým, příliš vysokým nebo naopak nízkým podpatkem, dále pak nošení nevhodných ponožek a punčoch, krátkých, nebo naopak příliš dlouhých, s nevhodně umístěnými švy, vyrobených ze špatně prodyšného materiálu apod.
Vyšetření plochých nohou
Ploché nohy se vyšetřují pomocí diagnostického přístroje zvaného Plantoskop. Tímto přístrojem se přímo pozoruje a vyhodnocuje zatížení chodidla, měří se pata a určuje se délka chodidla. Pomocí plantoskopu se sleduje funkce nožní klenby, kloubní úhly, rovnoměrný vývin dolních končetin či například deformity prstců.
Léčba plochých nohou
V léčbě plochých nohou se většinou používají ortopedické vložky a cvičení. U dítěte cviky směřují k posílení správného vývoje kostí a svalů. Dítě si během cvičení také osvojuje správné pohybové návyky, které jsou nejdůležitější při chůzi. U dospělých je pak cvičení více zaměřeno na uvolnění přetížených svalů. Je vhodné se o správném provádění poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokoušíme se také o návrat do původního stavu, pokud se jedná o získanou plochost nohou. Při velmi závažné vadě způsobující bolesti a trvalou ztuhlost okolních svalů i vazů, je možné problém řešit i operačně. Dále se v léčbě uplatňuje chůze naboso v přírodě, především v nerovném terénu, na trávě, v písku, mělké vodě apod., ale ne na tvrdé, rovné podlaze. Důležité také je, aby se noha nezranila. K léčbě napomáhá také chození po zevní straně chodidel, sprchování střídavě teplou a studenou vodou nebo plavání. Je samozřejmě nutné snížit tělesnou váhu a nosit vhodnou obuv. U dětí je ideální snažit se plochosti nohou předcházet, doporučila bych konzultovat vhodnou obuv s dětským lékařem.
Hygiena plochých nohou
Kromě toho je potřeba si uvědomit, že plochá noha je obvykle potivější než zdravá a vyžaduje tedy také udržování dostatečné hygieny a další péči. Zvýšenou starostlivostí budeme v tomto případě také předcházet dalším problémům, mykózy apod. U dětí se doporučuje pravidelné pečlivé omývání nohou nedráždivým mýdlem ve vlažné vodě a pečlivé osušení bez užití prostředků proti pocení. Pečlivé osušení je zvlášť důležité, jinak ještě zvyšujeme vlhkost a potivost nohou. U dospělých jsou pak vhodné koupele, střídavě namáčet nohy, v teplé vodě déle a pak krátce ve vodě studené, opakovat několikrát a končit vodou studenou, dále šlapání vody, kdy si stačí napustit trochu vody do vany a konečně polohování dolních končetin do zvýšené polohy alespoň na dobu 10 minut, čímž zabráníme vzniků otoků. Také provádění vlastního cvičení ve vodě je účinné.
Sport
O provozování sportů je vhodné poradit se s lékařem, neboť některé sporty mohou podpořit zlepšení sledovaných změn nohou, jiné mohou problém naopak ještě zhoršit. Je samozřejmé, že ke každému sportu je nutná správná obuv. Některé sporty jsou k léčbě plochých nohou v zásadě vhodné, je nutné je však provádět v přiměřeném rozsahu.
Diskuze