6Březen
2014
MUDr. Pavel Kouda

Bradavice

6. Březen 2014 | MUDr. Pavel Kouda
Bradavice
Nemoci

Bradavice jsou jednou z nemocí kůže, které postihují kteroukoliv část těla. Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, která proniká do svrchních vrstev kůže a množí se tam. Mají pak vzhled kožních výrůstků, které mohou tvořit shluky květákovitých útvarů, mohou mokvat a být bolestivé.

Bradavice

Bradavice jsou velmi častou a obvykle zcela neškodnou kožní poruchou, která postihuje značné množství dětí a v menší míře i dospívající mládež a dospělé. Jedná se o ohraničený atypický růst kožní tkáně, který se může objevit kdekoliv na kůži. Nejčastěji to bývá na rukou, kolenou, tváři a na pohlavních orgánech.
Někdy se stane, že zcela nebolestivá bradavice po několika měsících nebo letech zmizí sama bez jakékoliv léčby. Bradavice na chodidlech jsou naproti tomu bolestivé prakticky vždy a léčbu vyžadují. Bradavice na tváři nebo na pohlavním ústrojí mohou vyvolávat potíže nebo psychické problémy, a je proto vhodné je léčit, neboť mohou přetrvávat i celé roky.

Příčiny a přenos bradavic

Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, který proniká do svrchních vrstev kůže a množí se zde. Po pomnožení napadá buňky a vyvolává jejich atypický růst, takže vznikne malý ohraničený nezhoubný nádor. Bradavice jsou zatím jediným druhem lidského nádoru, o kterém je známo, že jej zcela nepochybně vyvolává virová infekce.
Virus se může přenášet z jednoho člověka na druhého, a proto jsou bradavice nakažlivé. Stejně tak se může infekce přenášet z jedné části těla na jinou, buď přímým kontaktem nebo prostřednictvím například ručníku. Vstup viru mohou usnadnit drobná kožní poranění, škrábance apod. Bradavice na rukou se přenášejí nejspíše podáním ruky a bradavice na pohlavním ústrojí pohlavním stykem. Interval mezi nákazou a objevením se bradavice může trvat několik týdnů až měsíců.
Bradavice se z dětí na dospělé zpravidla nepřenášejí, pravděpodobně proto, že dospělé osoby již mají vytvořený určitý stupeň imunity proti virové nákaze, nejspíše po setkáních s vírem v období dětství. Viry, které vyvolávají bradavice na rukou a na pohlavních orgánech, však nejsou totožné a poněkud se liší, takže imunita proti jednomu druhu nechrání proti druhému. Proto se dospělý člověk může nakazit bradavicemi při pohlavním styku i tehdy, když měl v minulosti bradavice na rukou.

Vzhled bradavic

Vzhled bradavic závisí do jisté míry na tom, kde se na těle vyskytují. Na dlaních a na rukou se obvykle bradavice vyskytují jako jednotlivé útvary složené z tuhých vyvýšených oblastí kůže s množstvím droboučkých výběžků, které jim propůjčují „sametový" vzhled. Jejich barva kolísá od růžové do hnědé.
Na rukou, kolenou a na tváři jsou bradavice často vícečetné a mívají plochý vzhled. Jindy se vyskytnou v podobě tzv. filiformních bradavic - delších kožních výrůstků, zejména na tváři nebo na krku.
Bradavice na pohlavním ústrojí lze nejčastěji nalézt v kožních záhybech zevních pohlavních orgánů u ženy a okolo předkožky nebo žaludu u muže, mohou se však vyskytnout prakticky kdekoliv v této oblasti. Obvykle rostou velmi rychle a snadno se šíří do okolí. Tvoří shluky měkkých, květákovitých útvarů, které kromě odpudivého vzhledu působí i značné nepohodlí a někdy mohou mokvat. Těmto útvarům se odborně říká kondylomy (condylomata accuminata). Jejich výskyt je vždy třeba hlásit lékaři, protože je mohou doprovázet také jiné nemoci přenášené pohlavním stykem. Nebezpečí pro ženy spočívá v tom, že některé druhy virů, které vyvolávají bradavice na pohlavním ústrojí, se podílejí na vzniku rakoviny děložního čípku. Proto je důležitá léčba těchto nákaz a pravidelné gynekologické kontroly spolu se stery z čípku.
U lidí starších 50 let se častěji tvoří tzv. seboroické bradavice a pokrývají pak i větší plochy kůže.

Léčba bradavic

K léčbě bradavic se po celá staletí používaly rozličné lidové metody. I když některé z těchto neobvyklých léčebných postupů někdy účinkují, přece jen je ale vždy lepší navštívit lékaře.
Bradavice lze léčit více způsoby, ale přímo proti viru, který je jejich příčinou, zasáhnout neumíme. Samotné bradavice lze úspěšně likvidovat leptavými mastmi a roztoky, zmrazením nebo jejich elektrickým vypálením. Všechny tyto léčebné postupy patří výhradně do rukou lékaře.
Časté dětské bradavice na rukou a na kolenou je možné ponechat bez povšimnutí a dát jim čas, aby zmizely samy, což se časem stane, nebo použít nebolestivou léčbu v podobě antiseptické leptavé masti nebo roztoku (Verummal). Roztok se aplikuje dvakrát denně a obvykle při této léčbě bradavice zmizí během dvou až tří měsíců.
Potíže s bradavicemi na rukou dospělých se často řeší zmrazením tekutým dusíkem nebo „suchým ledem" (tuhým oxidem uhličitým). Tento postup je poněkud bolestivý, ale zato velmi účinný a nezanechává buď vůbec žádnou jizvu, nebo jen minimální. Větší pravděpodobnost patrné jizvy je po elektrickém vypálení a kromě toho potom bradavice častěji recidivují, takže se tato metoda používá dnes již méně často.
Kondylomy na pohlavním ústrojí se léčí cytostatickou látkou, podophyllinem. Roztok s touto chemikálií může aplikovat pouze lékař nebo odborně vyškolený personál. Aplikace je poněkud bolestivá. Po čtyřech až šesti hodinách se roztok smyje vodou. Stejně tak se mohou použít zmrazovací techniky popsané výše, popálení elektrickým kauterem nebo prosté, ale velmi účinné seškrábání chirurgickou lžičkou v místním znecitlivění.

Související články

Vložit příspěvek