Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Chřipka v těhotenství
Chřipka v těhotenství je stav, o kterém by měl být obeznámen ošetřující lékař, jelikož je nutné těhotnou pacientku hlídat. Závažnost tkví především v možném poškození plodu. Při chřipce v těhotenství by se mělo dbát i na případný špatný účinek léků nebo vysoké horečky na plod. Proto je vždy vhodné vyhledat lékaře, nechat se řádně informovat a minimalizovat tím rizika pro plod.
Chřipka v těhotenství
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, které patří k nejčastějším onemocněním postihujícím lidskou populaci každý rok nebo i několikrát ročně. Proto se jí často nevyhnou ani těhotné ženy. Důležité je nepropadat panice a vyhledat lékaře, který podle závažnosti onemocnění určí léčbu. Příznaky se v těhotenství nikterak neliší od příznaků klasické chřipky u netěhotných. Jsou jimi vysoká horečka, kašel, únava až nápadné vyčerpání, svalová slabost i bolest kloubů.
Virus chřipky
Chřipka je způsobena virem. Viry jsou velmi malé částice, které jsou na pomezí mezi živým a neživým světem. Pro své přežití potřebují infikovat buňku, stavební kámen celého organismu, a využít její struktury ke svému množení a přežití. Mimo buňku je virus pouhá neživá částice neschopná růstu, množení či tvorby základních životních látek, jako bílkovin či energie. Pro chřipkové viry je charakteristické jejich rychlé šíření a to především v sezónních epidemiích.
Příznaky chřipky v těhotenství
U těhotných žen mívají příznaky chřipky delší průběh, především co se týče pocitu "ucpaného nosu" způsobeného zduřením nosní sliznice. Během těhotenství se totiž nedoporučuje podávání léku, který zduřelé sliznice či infekci potlačí. Obecně se doporučuje klid na lůžku, jelikož onemocnění není jen zátěží pro těhotnou ženu, ale také pro plod. Jakmile bychom chtěli příznaky chřipky tlumit některými léky „z běžné domácí výbavy“ nejprve kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který zváží vhodnost daného léčiva.
Komplikace chřipky v těhotenství
Nejhorší komplikací je zvýšená teplota, protože právě stálá teplota těla hraje významnou roli ve správném vývoji dítěte. Důležité je v případě vysoké teploty využívat chladných zábalů, popřípadě využít léky na snížení teploty po poradě s lékařem. Je-li onemocnění chřipkou těžké, mohlo by v prvních měsících těhotenství vést k postižení centrální nervového systému plodu, k rozštěpům rtů a malformaci končetin dítěte. Tyto komplikace jsou však velmi ojedinělé a jedná se skutečně vzácné případy.
Léčba chřipky v těhotenství
Mezi hlavní příznaky chřipky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Všechny tyto příznaky se mohou vyskytovat ve snesitelné míře, které je pro těhotnou ženu snesitelná. Pokud však, překročí mezi snesitelnosti nebo budou svým dlouhodobým průběhem ohrožovat matku či plod je potřeba navštívit lékaře a zvážit vhodnou léčbu chřipky v těhotenství.
Léčba teploty
Běžně užívané léky na snížení teploty s účinnou látkou paracetamol (Panadol) jsou v těhotenství bezpečné. Během těhotenství však podáváme velmi malou dávku po krátkou dobu. Léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik (ibuprofen či acylpyrin) nejsou doporučovány v posledním trimestru těhotenství. Kombinované léky k potlačení rýmy, kašle a bolesti nejsou doporučovány během celého těhotenství.
Léčba rýmy
Při léčbě rýmy se soustředíme na zprůchodnění dýchacích cest, pomocí kapek a sprejů. Mezi často užívané léky patří Nasivin, Olynth či Sanorin. Pro výplachy nosních dutin můžeme použít spreje z obsahem mořské či minerální vody. Pokud je infekce bakteriálního původu a postihuje i vedlejší nosní dutiny, je na místě léčba antibiotiky.
Léčba kašle
Správné použití léku proti kašli záleží na výběru ošetřujícího lékaře, které podle typu kašle (suchý a dráždivý nebo vlhký s vykašláváním hlenu) zvolí vhodné léčebné opatření. Skupina léků proti kašli je velmi různorodá a řada z nich může nebo nemůže být používána v daném trimestru či celém těhotenství.
Opatření během probíhající chřipky
Chřipkové onemocnění v těhotenství není radno podceňovat. Ze všeho nejdříve se doporučuje zvýšit příjem tekutin, nejvhodnější je voda, čaj, ale i džusy, a to pro svůj obsah vitamínů a živin. V těhotenství je třeba také zvýšit opatrnost při užívání vitamínových doplňků, především vitamínu C. Jeho denní dávka by v těhotenství neměla překročit 500 mg. Nedoporučuje se také užívat ve vodě rozpustné vitamíny, tzv. šumivé tablety. Mohly by totiž u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže. V případě, že žena cítí tlak v oblasti dutin, je dobré přiložit teplé obklady na lícní kosti, na čelo a pod oči. Důležité je odpočívat a zbytečně organismus nezatěžovat. Nezbytné je také měřit si teplotu alespoň jednou denně. Stoupne-li nad 38 ºC, je vhodné kontaktovat lékaře.
Očkování proti chřipce
V případě, že by těhotná žena přemýšlela o očkování proti chřipce, nemusí mít strach, že by očkovací látka mohla plod poškodit. Vakcína totiž působí pozitivně nejen na samotné těhotné ženy, ale i na nenarozené děti. Vědci zjistili, že dítě je chráněno dokonce i ještě 6 měsíců po narození. To ale neznamená, že by se každá těhotná žena měla neprodleně nechat očkovat, záleží totiž na více faktorech. Pokud se rozhodnete podstoupit očkování, je nezbytné, abyste se poradila s lékařem.