Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Cysta na vaječníku
Cysta na vaječníku je označení pro jakoukoliv dutinku, která je vyplněna tekutinou a vyskytuje se v prostředí vaječníku. Většina cyst se vytváří běžně a za nějakou dobu sama zaniká. Některé cysty mohou však přetrvávat, být bolestivé a po jejich prasknutí způsobit krvácení. Proto by každá objevená cysta na vaječníku nebo častá bolest v podbřišku měly být pečlivě zkontrolovány lékařem a dále sledovány, popřípadě odoperovány.
Cysta na vaječníku
Cysta na vaječníku je poměrně časté onemocnění, které postihuje především ženy v reprodukčním věku. Cystou je myšlena dutinka či váček naplněná tekutinou, vzniká nejčastěji zvýšeným působením určitých hormonů. Většina cyst na vaječníku je neškodná, ale některé mohou způsobit nepříjemné komplikace jako krvácení či bolest. Zvláštním onemocněním je syndrom polycystyckých vaječníků, jehož následkem může být potrat či neplodnost ženy.
Vaječníky
Vaječník neboli ovarium je ženská pohlavní žláza. Jde o párový orgán, který je uložený v břiše. Vaječníky jsou umístěny po obou stranách dělohy. Velikostí jsou podobné vlašským ořechům a tvoří se zde ženské pohlavní buňky, vajíčka a ženské pohlavní hormony, estrogeny a gestageny. V období pohlavní zralosti se ideálně jednou za měsíc vajíčko uvolní a začne cyklus známý jako ovariální. Vajíčko roste ve vaku zvaném folikul, dokud ženský hormon estrogen nenařídí zrání ukončit a přiměje dělohu, aby se připravila na uhnízdění vajíčka. Folikul poté praská a uvolní vajíčko, což označujeme jako ovulaci. Uvolněné vajíčko pak putuje vejcovodem. Děložní stěna zhoustne a připraví se na případné těhotenství. Pokud však vajíčko není ve vejcovodu oplozeno mužskou pohlavní buňkou, spermií, vyloučí se spolu s odlupující se děložní sliznicí, což známe jako menstruační cyklus neboli krvácení. Pokud k prasknutí folikulu a k uvolnění vajíčka nedojde, folikul dál roste a hromadí se v něm tekutina. To vede ke vzniku cysty.
Vznik cysty na vaječníku
Velikost cysty na vaječníku je různá, od malého uzlíku až po velikost pomeranče. Většina cyst se vytváří běžně, za nějakou dobu sama zaniká a nevyžaduje další léčbu. Některé ale způsobují problémy typu krvácení a bolest. Pokud je cysta větší než 5 cm, měla by být odstraněna. Cysty na vaječníku mohou postihnout ženy v kterémkoliv věku, ale daleko nejčastěji vznikají v období po porodu. Pokud cysty vznikají v období ovulace, kdy dojde k vypuzení zralého vajíčka z folikulu, jsou vždy nezhoubné. Nazývají se funkční cysty a řadí se mezi ně cysta folikulární a cysta žlutého tělíska.
Folikulární cysta na vaječníku
Folikulární cysta je nejběžnější cysta na vaječníku. Vzniká patrně jako následek zvýšeného působení folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Nedochází k prasknutí folikulu, ten dále roste a hromadí se v něm tekutina. Může vzniknout cysta velká až 6 cm. Zpravidla se folikulární cysta na vaječníku objevuje uprostřed menstruačního cyklu a sama bez příznaků zaniká během několika měsíců. Když dojde k jejímu natržení či prasknutí, může žena ucítit ostrou silnou bolest na straně postiženého vaječníku. Folikulární cysta na vaječníku bývá objevena zpravidla při ultrazvukovém vyšetření. Lékař ji musí bedlivě sledovat a zároveň se také ujistit, zda zmizela. Pokud cysta nezmizí, je chirurgicky odstraněna.
Cysta žlutého tělíska
Druhou funkční cystou na vaječníku je cysta žlutého tělíska. Vzniká po uvolnění vajíčka z folikulu. Ten se mění ve žluté tělísko a produkuje velké množství ženských pohlavních hormonů, které mají za úkol připravit tělo na přijmutí oplodněného vajíčka a vznik těhotenství. Pokud se tak nestane, normálně žluté tělísko pomalu zaniká. Jestliže ovšem dochází k nahromadění krve či tekutiny ve žlutém tělísku, zvětšuje se a může se vyvinout cysta na vaječníku. Většinou cysta žlutého tělíska nezpůsobuje žádné problémy a zaniká asi za tři měsíce. Pokud ovšem dojde k prasknutí, vznikne vydatné krvácení. Jde o akutní stav, který musí být bez odkladu řešen.
Polycystycké vaječníky
Polycystycká ovária jsou zvětšené vaječníky s velkým počtem menších cyst. Tento stav můžeme najít u zdravých žen či žen s hormonální poruchou. Syndrom polycystyckých vaječníků je onemocnění, které v sobě zahrnuje jak polycystycké vaječníky, tak i další příznaky a abnormality. Syndrom polycystyckých vaječníků je poměrně častá hormonální porucha, která postihuje ženy v reprodukčním věku. Vyznačuje se nesrovnalostmi v menstruačním cyklu a nadprodukcí mužských pohlavních hormonů. Poruchy v menstruačním cyklu bývají doprovázeny nedostatkem ovulace, což pro ženu znamená zvýšený výskyt potratů, komplikace spojené s těhotenstvím či neplodnost. Zvýšená tvorba mužských hormonů pak vede k růstu ochlupení v oblastech typických pro muže (horní ret, brada, obličej, hrudník a spodní část břicha) a k rozvoji akné. Syndrom polycystyckých vaječníků bývá spojen i s vyšším výskytem obezity, vysokého krevního tlaku, cukrovky či zvýšené hladiny cholesterolu. Léčba tohoto syndromu zahrnuje hormonální antikoncepci, hormony a boj s obezitou.
Endometrióza
Cysta na vaječníku může být také následek onemocnění zvaného endometrióza. Jde o výskyt děložní sliznice mimo dělohu. Pokud postihuje vaječník, může vzniknout až 10 cm velká cysta, která může vytvářet srůsty s okolím a být tak příčinou neplodnosti.
Příznaky cysty na vaječníku
Většina cyst na vaječníku bývá bez příznaků. Pokud se cysty projevují, pak především ty veliké. Mohou se vyskytnout bolesti v oblasti podbřišku a pánve, nepravidelné menstruační krvácení, pocit tlaku a plnosti, dlouhodobá bolest při menstruaci, nevolnost, zvracení, horečka, zvýšené ochlupení, nadměrná žízeň či ztráta hmotnosti. Pokud se u Vás vyskytne jakýkoliv znepokojující příznak, vyhledejte svého lékaře. Jedině ten určí závažnost vašeho stavu a navrhne optimální léčbu.
Léčba cysty na vaječníku
Léčbu cyst na vaječníku dělíme na konzervativní a chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje hormonální antikoncepci, léky na tlumení bolesti a léky na přidružená onemocnění. Chirurgickou léčbou se zvětšená cysta nebo cysta, která způsobuje výše popsané potíže, odstraní a popřípadě zkontroluje, zda není nádorové povahy.
Diskuze