Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nastydlé vaječníky
Nastydlé vaječníky je neodborný termín pro zánět vaječníků, popřípadě orgánů pánevní oblasti. Nastydlé vaječníky bývají způsobeny bakteriemi, nejčastěji přenesenými při pohlavním styku. Nastydnutí neboli chlad může celý průběh onemocnění zhoršovat, ne ho však vyvolat. Jako účinná léčba se nasazují antibiotika, přesto se však nevyplatí nastydlé vaječníky podcenit. Důsledkem tohoto oněmocnění může být totiž trvalá neplodnost způsobená například srůsty na vaječnících.
Nastydlé vaječníky
Nastydlé vaječníky je neodborný termín, který představuje zánět vaječníku nebo též pánevní zánětlivou nemoc. Zánět při ní totiž postihuje více orgánů v pánvi, mezi něž patří děloha, děložní sliznice, vejcovody, vaječníky a případně i břišní stěna neboli pobřišnice. Zánět vaječníku je způsoben nejčastěji bakteriemi, které vyvolávají pohlavní choroby. Nastydnutí či chlad přímo zánět vaječníku nezpůsobuje, ale je jeho rizikovým faktorem. Chlad totiž oslabuje organismus, který pak snáze podléhá infekci.
Vaječníky
Vaječníky jsou významnou součástí ženského pohlavního systému. Jde o párovou pohlavní žlázu, která tvoří ženské pohlavní buňky neboli vajíčka a ženské pohlavní hormony, estrogeny a gestageny. Vaječníky jsou uloženy v pánvi, po obou stranách dělohy. V jejich blízkém sousedství jsou vejcovody, které se v období ovulace k vaječníkům přibližují, aby zachytily uvolněné vajíčko. Ženská ovulace je okamžik, při kterém zralé vajíčko opouští vaječník a je připraveno na oplození mužskou pohlavní buňkou, spermií. Oplozené vajíčko se pak může v prostředí dělohy vyvíjet v lidského jedince. Pokud k oplození vajíčka nedojde, vajíčko zaniká.
Nastydlé vaječníky a jejich vyvolavatelé
Nejčastějšími vyvolavateli nastydlých vaječníků jsou bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky). Tyto bakterie jsou přenášeny pohlavním stykem. Nákaza se šíří směrem vzhůru z pochvy na děložní čípek, do dělohy, vejcovodů, vaječníků a popřípadě na pobřišnici neboli břišní stěnu. Z toho plynou rizikové faktory zánětu vaječníku, kam patří velký počet sexuálních partnerů a kondomem nechráněný pohlavní styk. Již zmíněný chlad podporuje rozvoj nastydlých vaječníků, a proto je třeba se vyvarovat sezení na chladné zemi či nošení krátkých triček v chladném počasí.
Příznaky nastydlých vaječníků
Mezi příznaky typické pro nastydlé vaječníky řadíme mírnou až prudkou křečovitou bolest v oblasti podbřišku. Někdy se vyskytuje bolest při pohlavním styku, která může být spojena s krvácením, dále bolest při močení, nažloutlý zapáchající výtok či prodloužená menstruace. Z celkových příznaků je někdy přítomna horečka, zimnice, nevolnost a zvracení. Při jakémkoliv podezření či výskytu zmíněných příznaků, prosím vyhledejte co nejdříve svého lékaře. Je totiž důležité nastydlé vaječníky začít léčit včas a důkladně. Při opožděné či nedostatečné léčbě hrozí komplikace, mezi které patří zánětlivé srůsty, cysty na vaječníku, tubo-ovariální abscesy nebo torze čili otočení vaječníku. Abscesem je myšlena dutina vyplněná hnisem. Díky zánětlivým srůstům se totiž rozvíjí potíže spojené s neprůchodností vejcovodů a vyprazdňováním moči či stolice. Pokud jsou vejcovody neprůchodné, zvyšuje se riziko mimoděložního těhotenství či částečné nebo úplné neplodnosti.
Diagnostika nastydlých vaječníků
Důležité je nastydlé vaječníky, zánět vaječníků, rozpoznat včas a začít jej okamžitě léčit, jinak hrozí rozvoj již zmíněných komplikací. Mezi vyšetření, které lékař provádí, patří gynekologické, laboratorní a popřípadě ultrazvukové. Při gynekologickém vyšetření je zjišťována bolestivost děložního krčku, podbřišku a vaječníků. Důležité je odebrání vzorku z děložního krčku. Vzorek je pak odeslán do laboratoře pro stanovení původců zánětu. Zjišťována je také citlivost bakteriálních původců na antibiotika. Dále se pátrá po zvětšených mízních uzlinách v oblasti třísel. Při laboratorním vyšetření je odebrána krev pacientky a provede se krevní rozbor, který opět potvrdí probíhající zánět v těle. Dále se může vyšetřit moč pro infekci močových cest a ledvin a lékař může provést i test na jiné pohlavní choroby, včetně syfilis a HIV. Při ultrazvukovém vyšetření lékař spíše pátrá po komplikacích zánětu vaječníku.
Léčba nastydlých vaječníků
Léčba nastydlých vaječníků je založena na podávání antibiotik. Antibiotika jsou volena tak, aby byla účinná na oba dva typy vyvolávajících bakterií. Popřípadě je léčba upravena podle zjištěné citlivosti. Důležité je vždy dobrat celou dávku antibiotik a nepolevit v období, kdy vymizí příznaky, jinak se onemocnění může vracet. Dále se doporučuje dodržovat klid na lůžku a přijímat dostatečné množství tekutin. Jelikož jsou nastydlé vaječníky v prvních fázích velmi bolestivé, užívají se léky tlumící bolest. Nutná je léčba obou sexuálních partnerů, aby nedošlo k přenášení infekce. V případě zánětlivých srůstů, abscesů či větších cyst se provádí jejich chirurgické odstranění. Nejčastěji se užívá laparoskopická metoda operace. Při laparoskopii lékař provede několik malých otvorů do břicha, kterými se zavedou nástroje, zdroj světla a kamera spojená s televizní obrazovkou, na které pak lékař sleduje a hodnotí průběh odstraňování zmíněných komplikací.
Prevence nastydlých vaječníků
Prevence nastydlých vaječníků spočívá především ve snížení pravděpodobnosti nákazy sexuálně přenosnými vyvolavateli. Je to především užívání bariérové antikoncepce, kondomu. Dále je prevencí snížení množství sexuálních partnerů, především pak počet těch náhodných. Důležité je zdůraznit, že pokud budete pociťovat bolestivost v podbřišku, je nutné vyhledat gynekologa. Nepodceňujte prosím nastydlé vaječníky, jelikož mohou mít nedozírné následky.
Diskuze