15Duben
2012
MUDr. Vladislava Králová

Vaječníky

15. Duben 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Vaječníky
Nemoci

Vaječníky jsou součástí pohlavního ústrojí ženy. Hlavní funkcí vaječníků je produkce pohlavních buněk, vajíček. Další funkcí vaječníků je produkce hormonů, které mají vliv na vznik sekundárních pohlavních znaků. Vaječníky jsou nezbytným orgánem pro tzv. ovariální cyklus, tedy pro rozmnožování. Bohužel i vaječníky mohou být postiženy různými onemocněními, mezi nejčastější patří cysty, výjimkou však nejsou ani nádory.

Vaječníky

Vaječníky jsou důležitou součástí pohlavního ústrojí ženy. Jde o pohlavní žlázy, jejichž základní úlohou je tvorba pohlavních buněk, vajíček a ženských pohlavních hormonů. Vajíčka jsou uvolňována v období pohlavní dospělosti ideálně jedenkrát měsíčně. Pokud dojde ke splynutí s mužskou pohlavní buňkou spermií, dojde k oplození, což je počátek vývoje nového jedince. Vaječníky však mohou postihnout nepříjemná onemocnění, mezi která řadíme cysty, zánět a nádor.

Stavba vaječníků

Vaječníky jsou párový orgán, který je uložen po obou stranách dělohy v pánvi. Jejich velikost záleží na věku ženy. Délka se pohybuje mezi 3-5 cm, šířka 1,5-3 cm a tloušťka je asi 1 cm. Povrch je kryt ochrannou vrstvou, tzv. zárodečným epitelem. Pod ním se nachází tenká vrstva vaziva. Dále rozlišujeme kůru a dřeň. Dřeň je umístěna ve středu vaječníku, kudy probíhají cévy a nervy, a je obkroužena kůrou. V kůře jsou umístěny pohlavní buňky, vajíčka. Povrch je v mládí hladký, postupně se ale jizví v důsledku uvolňování vajíček.

Funkce vaječníků

Hlavní funkcí vaječníků je vývoj, vyzrávání a následné uvolňování pohlavních buněk, vajíček. Jde o složitý proces, který probíhá v období pohlavní dospělosti. Ideálně jednou za 28 dní se vytvoří vajíčko v obalu zvaném folikul. Tento děj se nazývá ovulační cyklus. Ze zralého folikulu je uvolňováno zralé vajíčko pod tlakem do břicha, kde je zachyceno vejcovody. Tento děj se nazývá ovulace. Zralé vajíčko pak ve vejcovodech 24 hodin čeká na oplodnění. Vaječníky také produkují pohlavní hormony, estrogeny a gestageny. Estrogeny v pubertě stimulují růst pohlavních orgánů (dělohy a pochvy) a vývoj sekundárních pohlavních znaků, mezi které řadíme vývoj prsů, charakteristicky ženské ukládání tuku a ženský typ ochlupení. Důležité je, že dochází k pravidelnému kolísání hladiny tohoto hormonu, kdy jeho nejvyšší koncentrace dosahuje těsně před ovulací. Dalo by se říci, že funkcí estrogenů, v období pohlavní zralosti, je příprava pro oplození a následný vývoj vajíčka. Jakmile je vajíčko vypuzeno z vaječníku do vejcovodu, estrogen dá povel k přípravě dělohy na uchycení oplozeného vajíčka a upraví hlen ve vagině, aby byl řidší a lépe prostupný pro mužské pohlavní buňky, spermie. Pokud bylo vajíčko oplodněno spermií, putuje z vejcovodu směrem do dělohy. Právě v tuto chvíli převažují hormony s názvem gestageny. Dalo by se říci, že gestageny připravují pohlavní orgány na těhotenství. Děloha je připravena k uchycení a výživě oplodněného vajíčka, mléčná žláza se připravuje na kojení a ve vaječníku je zastavena další ovulace. Gestageny jsou tvořeny ze zbytku ochranného vaku vajíčka neboli folikulu, který se po ovulaci nazývá žluté tělísko. Hlavní zdroj gestagenů po oplození již ale nejsou vaječníky, nýbrž placenta.

Nemoci vaječníků

Z výše uvedeného vyplývá, jak důležitým orgánem vaječníky jsou. Bez nich by nemohla být zajišťována jedna ze základních lidských potřeb, tedy zachování rodu. Z chorob, které vaječníky postihují, jsou nejčastější cysty vaječníků, jejich záněty a také nádorová onemocnění. Velice časté jsou také poruchy hormonální.

Cysty na vaječníku

Cysty na vaječníku jsou poměrně časté a postihují především ženy v reprodukčním věku. Cysta je dutinka či váček naplněný tekutinou a vzniká nejčastěji z důvodu působení určitých hormonů. Většina cyst se vytváří běžně, za nějakou dobu samy zanikají a nevyžadují žádnou léčbu. Problém však způsobují veliké cysty, které mohou utlačovat okolní orgány a způsobovat tak bolesti v podbřišku. Veliké riziko je jejich prasknutí, které vede k vydatnému krvácení a může ženu ohrozit na životě. Proto se doporučuje cysty větší než 5 cm chirurgicky odstranit.

Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je vážné infekční onemocnění, které se spíše označuje jako pánevní zánětlivá nemoc. Postihuje nejen vaječníky, ale i dělohu, vejcovody a okolní struktury. Zánět vaječníků se vyskytuje především u mladých sexuálně aktivních žen a žen s mnoha sexuálními partnery. Bakterie, které zánět vaječníků vyvolávají, jsou zároveň původci pohlavních nemocí a přenášejí se pohlavním stykem. Zánět vaječníků se projevuje mírnými až křečovitými bolestmi v podbřišku, při sexu, krvácením mimo menstruaci či jejím prodloužením. Je důležité zánět vaječníků léčit včas a důkladně, jelikož může způsobit neplodnost, mimoděložní těhotenství, vnitřní krvácení a v nejhorším případě smrt.

Nádory vaječníků

Nádory vaječníků je velice nebezpečné onemocnění, jelikož dlouho probíhá bez příznaků. Nádory vaječníků postihuje především ženy na začátku menopauzy čili přechodu, tedy mezi 50. a 70. rokem života. Příznaky se začnou objevovat až v pozdějším stadiu, kdy už je nádor velkých rozměrů nebo se rozšířil do okolních orgánů. Nejčastějším příznakem nádoru vaječníků bývá bolest v oblasti břicha a pánve, nadýmání, nevolnosti, zvracení, zácpa nebo průjem, nechutenství a nevysvětlitelné hubnutí. Léčba nádorů vaječníku závisí na povaze, je-li nádor zhoubný či nezhoubný, na velikosti, typu, stupni postižení okolních orgánů a stavu nemocné. Nejčastěji je léčba chirurgická v kombinaci s chemoterapií čili agresivních protinádorových lécích.

Nemoci vaječníků nelze podceňovat. Proto doporučuji pravidelně navštěvovat svého gynekologa a při podezřelém výskytu bolesti v podbřišku či pochybnostech se na něj neprodleně obrátit.

Související články

Vložit příspěvek