Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Hltan je část těla, které obvykle říkáme krk - oblast spojující ústa s polykacími cestami, která často bolí při nachlazení nebo tonzilitidě. Hltan tvoří a ohraničují svaly, tvarem připomíná obrácený kužel směřující špičkou dolů směrem k jícnu, na který se připojuje a jenž vede dál do žaludku. Nejčastějším onemocněním hltanu je zánět, který vnímáme jako bolest v krku. Jak se nemoci hltanu léčí a mnoho dalšího najdete v tomto článku.
Jak již bylo výše zmíněno, hltan spojuje dutinu ústní a nosní s polykacími cestami. Tvar hltanu a jeho horní a širší části určují lebeční kosti v jeho okolí, zatímco dolní, užší konec se pomocí svalů připojuje zezadu k chrupavkám hrtanu. Vnitřní sliznice hltanu přechází plynule do sliznice úst a obsahuje množství hlenový žlázek. Jimi produkovaný hlen udržuje sliznici úst a hltanu během jídla a mluvení zvlhčenou.
Anatomicky se hltan dělí na tři části podle jejich umístění a funkce, kterou plní.
Zdaleka nejčastějším onemocněním hltanu je jeho zánět, faryngitida, který vnímáme jako bolest v krku. Zánět hltanu může být akutní nebo chronický, v takovém případě trvá někdy i celé měsíce nebo léta.
Nejčastěji se hltan zanítí při běžném nachlazení. Právě bolest v krku bývá prvním příznakem a objevuje se ještě před začátkem kašle nebo kýchání. Kromě těchto virových zánětů může hltan napadnout také streptokoková infekce a vyvolat onemocnění.
Hlavním viníkem chronického zánětu hltanu je kouření a nadměrné pití alkoholu. K chronické faryngitidě může vést nadbytek obojího a pouze přerušení návyku, především kouření, umožní trvalé vyléčení. Další příčinou chronického zánětu může být dlouhodobý výtok z nosní dutiny - tzv. „zadní rýma". Dochází k tomu často při ucpání nosní dutiny a dlouhodobém dýchání ústy. Příčiny musí odhalit lékař.
Léčba zánětů hltanu závisí samozřejmě na jeho příčině, ale zhruba ji lze rozdělit do dvou skupin: za prvé na léčbu nemocí zaviněných viry, která obecně nereagují na antibiotika, a za druhé na léčbu bakteriálních infekcí, například streptokokových, při nichž lze antibiotika s úspěchem použít. Na vyvolání zánětu hltanu se může podílet současně probíhající zánět hrtanu (laryngitida), vedlejších nosních dutin (sinusitida) nebo krčních mandlí (tonzilitida). Také spála je infekce horních dýchacích cest provázená silným zánětem hltanu. Postižení hltanu může doprovázet i celková onemocnění, jako je mononukleóza, spalničky nebo zarděnky.
Diskuze