27Duben
2012
MUDr. Tereza Kratochvílová
Diskuze

Ječné zrno

27. Duben 2012 | MUDr. Tereza Kratochvílová
Ječné zrno
Nemoci

Ječné zrno vzniká zánětlivým procesem v mazové žlázce v očním víčku. Ječné zrno je bulka naplněná hnisem, která při lehčích formách sama zmizí. Těžší formy ječného zrna už je třeba konzultovat s lékařem, nejčastěji se předepisují antibiotické masti. Ječné zrno vzniká nedostatečnou hygienou v oblasti očí.

Ječné zrno

Zrak je smysl, na kterém je život člověka nejvíce závislý, proto bychom o zdraví svých očí měli každý den pečovat. Zdravý zrak nejsou jen zdravé oči, ale i jejich okolí. Některá onemocnění zrak přímo ohrožují, jiná jsou pouze nepříjemná, bolestivá a obtěžující. K takovým protivným nepříjemnostem patří i ječné zrno, hordeolum. Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Projevuje se tak, že se na horním nebo dolním víčku se objeví bolestivá bulka, která může dosáhnout opravdu až velikosti zrnka zralého ječmene. Bulka vzniká ucpáním malé žlázky, které jsou připojeny na řasy. Žlázka se ucpe mazem, po ucpání do žlázky vnikne infekce a vznikne zánět.

Ječné zrno a jeho příznaky

Příznaky ječného zrna jsou většinou nepříjemné, ale nejsou příliš nebezpečné. Zprvu se ječné zrno projeví jako otok celého víčka, později se bolest a zčervenání soustředí do jednoho malého místa na okraji víčka. Následně se promění v bulku, která se časem naplní hnisem. Pokud je průběh mírný, během několika málo dní bulka sama praskne, hnis vyteče a ječné zrno se zahojí. Občas se ale problémy s ječným zrnem mohou táhnout. Zrno nechce prasknout, zvětšuje se, objevuje se jich více, nebo se neustále opakují. Pokud je průběch vážnější, dochází k podráždění oka, zhoršení zraku, v nejhorším se zánět může rozšířit na celé oko. V takovém případě musíte navštívit lékaře.

Ječné zrno a jeho rizikové faktory

Rizikovými faktory ječného zrna je především špatný celkový zdravotní stav, například cukrovka, častá zánětlivá onemocnění kůže, snížená imunita, mastná pokožka. Obrovský vliv na vznik ječného zrna mají také návyky pacienta. Rizikovým chováním je časté dotýkání se očí, mnutí, škrábání, mačkání očí, hlavně neumytýma rukama. Ječné zrno můžete dostat i když nosíte kontaktní čočky a nedbáte na hygienické pokyny a správnou péči o kontaktní čočky. Ječné zrno vzniká i jako komplikace syndromu suchého oka nebo při alergických reakcích, kdy dochází k dlouhodobému dráždění oka i očního víčka. Ječné zrno si také můžete způsobit pobytem v zaprášeném prostředí nebo v příliš klimatizovaných budovách. Také při používání nekvalitních líčidel a při nedostatečném odličování si můžete zapřičinit ječné zrno.

Ječné zrno a jeho léčba

Léčba ječného zrna je mnohdy jednoduchá, ale může se stát, že se léčba nepříjemně protáhne a je neuspokojivá. V těch nejlehčích případech ječné zrno samo dozraje, praskne a vyhojí se. Pro lehčí formy se doporučují teplé obklady, například odvaru z heřmánku, nebo měsíčku lékařského. Někdy pomohou i suché teplé obklady. Prospívá též vytírání oka borovou vodou. Pokud se ječného zrne nemůžete zbavit, je dobré navštívit lékaře - oftalmologa. Ten vám většinou předepíše antibiotickou mast. Pokud je i tato léčba neúspěšná, lékař vám doporučí chirurgické rozříznutí ječného zrna, při kterém se vypustí hnis a ložisko se doléčí antibiotickou mastí. Tento zákrok je naprosto banální, provádí se při lokální anestezii a není potřeba hospitalizace.

Ječné zrno a jeho prevence

Ječné zrno není ve většině případů nebezpečné onemocnění, pouze je po nějakou dobu bolestivou a neestetickou nepříjemností. Dá se mu vcelku snadno předcházet. Je potřeba hlavně změnit některé návyky. Dbejte na časté umývání rukou, obličeje, odličování obličeje a správnou péči o pleť. Pokud nosíte kontaktní čočky, úzkostně dodržujte veškerá hygienická pravidla. Pokud možno, zbytečně si nesahejte na oči a do jejich okolí. Při syndromu suchého oka a při alergiích je nutno používat oční kapky, v žádném případě nesmí být prošlé. Pokud trpíte častými návraty ječného zrna, je dobré si občas preventivně udělat heřmánkové obklady, či si oční víčka potřít borovou vodou. Co opravdu nejvíce škodí, je časté mnutí očí. Jakmile se vám ječné zrno objeví, to nejhorší, co můžete udělat je, že si víčko budete sami mačkat, či bulku rovnou propichovat, nějak řezat, či jinak „rozvrtávat". Pokud máte ječné zrno, je zjevné, že jste velmi citliví na různé infekce a takovéto jednání projevy ječného zrna pouze zhoršuje a prodlužuje. Infekci si navíc můžete zanést do dalších žlázek. Vyvarujte se jakýhkoliv babských rad a dodržte při léčbě výše uvedený postup. Návštěva lékaře není nikdy na škodu.

Související články

Diskuze

zdenka: dobry vecer muj synek 5 let ma porad zvetsene uzliny krcni i v trislech obcas cca jednou za mesic ma vysoke teploty pres 39 nabrany ruzne testky krve moci stery a nic nejisteno prosimo radu co dale

08. Únor 2014 02:55

Vložit příspěvek