26Duben
2012
MUDr. Adéla Kmochová
Diskuze

Bechtěrevova choroba

26. Duben 2012 | MUDr. Adéla Kmochová
Bechtěrevova choroba
Nemoci

Bechtěrevova choroba nebo také ankylozující spondylitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby páteře. Bechtěrevova choroba se projevuje bolestí zad, která je nejintenzivnější ráno a v noci, dále ztuhlostí a sníženou pohyblivostí páteře. Léčba Bechtěrevovy choroby zmírňuje projevy, ale i přes veškerou snahu může dojít k doživotní invaliditě.

Bechtěrevova choroba

Páteř si můžeme představit jako sloupec složený z obratlů. Obratle jsou krátké kosti, které jsou na sebe naskládané. Jsou proloženy takzvanými meziobratlovými ploténkami. Ploténky představují chrupavčité destičky dobře přizpůsobené na zátěž. Trochu nadneseně se dá říci, že celá páteř funguje jako skupina kloubů poskládaných do sloupce. Jednou ze základních funkcí páteře je pohyb a opora těla. Aby vše správně fungovalo a páteř se mohla pomocí svalů ohýbat, narovnávat a otáčet, je zapotřebí, aby byla v pořádku kloubní spojení mezi obratli. Pokud jsou tato kloubní spojení porušena, dochází k omezení v pohybech páteře. Jedním z příkladů, kdy k takovéto situaci dojde, je právě onemocnění Bechtěrevovou chorobou.

Projevy bechtěrevovy choroby

Bechtěrevova choroba, nazývána někdy také ankylozující spondylitida, je zánětlivé onemocnění páteře a jejích kloubních spojení. Proč vlastně vzniká, není dodnes úplně známo. Víme ale, že nemocnění se vyskytuje v rodinách. První příznaky nemoci se poprvé objevují už v mladém věku (okolo 20 až 30 let), častěji u mužů. Mezi hlavní z nich patří bolest zad. Ta může být v kterémkoliv úseku páteře. Důležité je, že netrvá krátce, ale často řadu měsíců. Typicky jsou bolesti zad nejhorší v noci a ráno po opuštění lůžka pomalu mizí. Časté jsou ranní pocity ztuhlosti zad, které jsou pro nemocného velice nepříjemné a špatně odstranitelné. Dalším problémem jsou postupně vznikající poruchy pohyblivosti páteře. Protože často nastupují pomalu a plíživě, mohou být dlouhou dobu přehlíženy a bez pravidelného cvičení mohou vést k úplné ztuhlosti některé části páteře. Jsou ale také případy, kdy onemocnění vzniká rychle a projeví se horečkou, zchváceností a silnou bolestí zad. Aby toho nebylo málo, mohou se navíc objevit postižení i dalších orgánů. Jde hlavně o zánětlivá onemocnění, a to hlavně střevní, plicní, srdeční, oční. Není výjimkou, že onemocnění se projeví postižením ledvin. Mezi méně časté příznaky Bechtěrevovy choroby mohou patřit také záněty jiných kloubů než jen těch na páteři. Jedná se především o bolestivý zánět kyčle, ramenního nebo loketního kloubu.

Bechtěrevova choroba a její léčba

Pokud na sobě výše uvedené příznaky onemocnění pozorujete, doporučujeme vám navštívit praktického lékaře. Ten může díky základnímu vyšetření spolu se zhotovením rentgenového snímku páteře toto onemocnění potvrdit nebo vyloučit. Léčba spočívá v podávání látek (tablety k polykání), které tlumí bolest a potlačují zánět v postižených páteřních kloubech. Dále se nově využívá tzv. biologická léčba, která ovlivňuje obranný systém, a tím se podílí na tlumení zánětu. Podává se infuzemi nebo injekčně pod kůži a trvá minimálně měsíc a půl. Někteří nemocní si dokonce mohou pod kůži látku aplikovat sami, a nemusí proto docházet tak často do nemocnice na infuze. I když biologická léčba většinu pacientů dočasně zbaví obtíží, je vhodná jen u některých nemocných. Další nevýhodou je její vysoká cena (naštěstí ji ale hradí pojišťovna).

Všechny výše uvedené léky bohužel pomohou nemocnému od potíží jen dočasně. Proto je nejdůležitějším léčebným postupem celoživotní rehabilitace a pravidelné denní cvičení. Těmi můžeme často předejít úplné ztrátě pohyblivosti v postižených kloubech. Onemocnění zatím bohužel neumíme zcela vyléčit. Při pravidelném cvičení a rehabilitaci mohou nemocní vést až na mírná omezení prakticky normální život. Bohužel ale u některých případů i přes léčbu může vést Bechtěrevova choroba k plné invaliditě.

Související články

Diskuze

Vladimír: Bez vyřešení skutečné příčiny Bechtěrevovy nemoci nepřináší aplikace kortikoidů ani jiné léky trvalé výsledky. Příčinou vzniku této nemoci jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u Bechtěrevovy nemoci to vede k poškození páteřních obratlů a kloubů. Příznakem těchto poškození jsou bolesti zad, kříže, kloubů, krku, noční bolesti, ranní ztuhlost a zánět duhovky. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si Bechtěrevovu nemoc sami trvale odstranili a nemusili chodit další roky s bolestmi po doktorech, aniž by to někam vedlo. Kontakt 608 155 338.

09. Duben 2018 04:58

Vložit příspěvek