9Květen
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Rakovina penisu

9. Květen 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Rakovina penisu
Nemoci

Rakovina penisu je onemocnění, které sice není příliš časté, ale o to je závažnější. Rakovina penisu vzniká většinou na podkladě nedokonalé hygieny penisu a dále tzv. fimózy neboli zúžení předkožky, kterou bez obtíží nelze přetáhnout přes žalud. Je třeba dodat, že neléčená rakovina penisu může skončit jeho chirurgickým odstraněním či v nejhorším případě smrtí nemocného.

Rakovina penisu

Penis je mužský pohlavní orgán. Skládá se z kořene, těla, močové trubice, žaludu a předkožky, což je tenká kůže zakrývající žalud. Penis obsahuje také topořivá tělesa, jejichž struktura vypadá jako houba. Základní funkcí penisu je erekce, při které se topořivá tělesa naplní krví, dojde k jejich zvětšení a penis se ztopoří. Rakovina penisu je v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácné onemocnění, ale jeho výskyt narůstá. Ve většině případů se jedná o kožní rakovinový neboli zhoubný nádor (odborně nazýván jako dlaždicobuněčný karcinom) vyrůstající z kůže penisu.

Co je rakovina?

Rakovina je laický termín pro všechny nádory. Odborná veřejnost však vnímá slovo rakovina v mnohem užším smyslu. Rakovina je karcinom, tedy zhoubný nádor. Nádory obecně dělíme na zhoubné (maligní) a nezhoubné (benigní). Nezhoubné nádory většinou rostou pomalu, neohrožují okolní struktury a jsou dobře léčitelné, jelikož nezakládají druhotná nádorová ložiska, tzv. metastázy. Naopak zhoubné nádory, jakým je i rakovina penisu, rostou agresivně, prorůstají do okolních tkání a zakládají metastázy, což je nejčastější příčina úmrtí při nádorovém onemocnění.

Výskyt a příčiny vzniku rakoviny penisu

Zajímavé je, že výskyt rakoviny penisu ve světě je vázán na zeměpisnou šířku. Zatímco v Evropě a Severní Americe zastupuje pouze 0,1–2 % všech nádorů, v Asii, Africe a Jižní Americe je to 10–20 % všech nádorů. Hlavním rizikovým faktorem rakoviny penisu je nedostatečné udržování hygieny předkožkového vaku. Pod předkožkou dochází normálně k hromadění bělavé hmoty, která se nazývá smegma. Vzniká působením bakterií na odloučené buňky kůže. Pokud tato hmota není pravidelně odstraňována, může dráždit kůži a tak zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny penisu. Dalším rizikovým faktorem je fimóza neboli zúžená předkožka. Tu pak nelze dostatečně přetáhnout přes žalud a tak provést základní hygienu. Dále se zřejmě uplatňují lidské papilomaviry neboli HPV viry, známé jako příčina vzniku rakoviny děložního čípku u žen. HPV virus je velmi rozšířený v dnešní populaci a přenáší se mimo jiné pohlavním stykem. Zvýšený počet sexuálních partnerů či partnerek zvyšuje riziko jak rakoviny penisu, tak i rakoviny děložního čípku u žen. Dále je rizikové užívání jakýchkoliv tabákových výrobků.

Příznaky rakoviny penisu

Co se týká příznaků rakoviny penisu, tak nejdříve se objeví nádorové místo na žaludu, které má vzhled mechovité načervenalé skvrny. Postupně se rakovina začne šířit a může prorůst celým penisem až do mízních uzlin v tříslech a odtud dále do těla a zakládat tak vzdálená nádorová ložiska. Postižené uzliny se zvětšují, jsou hmatné, ale nejsou bolestivé. Vlastní rakovina penisu může mít vzhled uzlíku, vřídku či zarudlého místa. Je důležité, pokud se kdekoliv na penisu, nejčastěji na žaludu, objeví vředovitý, nehojící se útvar, vyhledat co nejdříve kožního lékaře či urologa. 

Diagnóza a léčba rakoviny penisu

Často narážíme na problém, že muži zavčas nevyhledají lékařskou pomoc. Jedním důvodem je fimóza, která zúžením předkožky neumožní odhalit žalud. Dalším problémem je ale stud, kdy se muži stydí vyhledat lékaře. V anamnéze se soustředíme především na délku trvání příznaků. Základem klinického vyšetření rakoviny penisu je pohled na vzniklý útvar. Nezbytnou podmínkou je odebrání vzorku útvaru, který musí být pak vyšetřen pod mikroskopem. Tím se definitivně prokáže nádor a určí i jeho typ. Důležité je také vyšetření mízních uzlin. Zjišťuje se, jestli jsou hmatné a popřípadě jsou pak vyšetřeny ultrazvukem. Pro vyšetření postižených uzlin lze využít i CT neboli počítačovou tomografii. Je to metoda, která používá rentgen a počítač. Rentgen svými paprsky z několika úhlů prozáří tělo pacienta. Počítač pak vytvoří výsledný obraz a lékař si může prohlédnout jakoukoliv vrstvu postižené oblasti. Dále je pro vyšetření možné použít MRI neboli magnetickou rezonanci. Magnetická rezonance je metoda, která využívá magnetické pole a přesně zobrazí požadované oblasti pacientova těla. Pacient je uložen na lůžko, které se pak zasune do tunelu a vyšetření může začít. 

Při léčbě rakoviny penisu vycházíme ze stupně postižení penisu, rozšíření nádoru a také celkového stavu pacienta. Jedná se o kombinaci radioterapie neboli ozáření, chemoterapie neboli podání agresivních léků proti nádorům a chirurgické léčby. Při chirurgickém zákroku je dle rozšíření odstraňována část, nebo celý penis. Avšak radikální chirurgické odstranění celého penisu bývá zřídka.

Prevence rakoviny penisu

U rakoviny, ale i jiných onemocnění penisu, je důležitá prevence. Nezbytná je dostatečná hygiena a mytí penisu pod předkožkou. Toto zřejmě souvisí s rozdílným výskytem nemoci ve světě. Velmi spolehlivým mechanismem prevence je obřízka. Zdá se, že pokud je provedena v časném dětském věku, rakovina se prakticky nikdy nevyvine. Tento fakt dokazuje minimální výskyt v židovské populaci, kde se obřízka provádí z náboženských důvodů. Na závěr je nutné zdůraznit, že pokud zpozorujete kdekoliv na penisu vřídek, vystupující útvar nebo útvar, který se dlouho nehojí, je nutné bez prodlevy vyhledat lékaře. Nenechte kvůli studu zajít onemocnění dál, než je nutné. Opět platí, že čím dříve se rakovina odhalí, tím je léčba zahájená dříve, což zvyšuje výrazně pravděpodobnost na úspěšné vyléčení.

Související články

Diskuze

Daniel: Dobry den, na prave strane, v blizkosti pytliku, u korene penisu, se mi vytvoril takovy gumově stojici vystupek, podobny male bradavičce. Penis si meju kazdy vecer ve sprse, takze hygienou by to byt nemelo. Bude mi 15, takze bych to mohl ukazat doktorce na 15lete prohlidce. Diky.

09. Září 2014 09:15

Vložit příspěvek