Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Opar v těhotenství
Opar v těhotenství je závažný stav, zejména pokud se vyskytuje v prvních 20 týdnech gravidity. Může vést k vývojovým vadám plodu, potratu, či porodu mrtvého plodu. Proto je nezbytné se v období těhotenství stranit lidem nemocných oparem a podporovat vlastní imunitní systém. Léčba oparu v těhotenství spočívá v intravenózní aplikaci acycloviru.
Opar v těhotenství
Opar je virové infekční onemocnění jehož původcem je zástupce čeledi Herpesviridae, virus herpes simplex. Jedná se o viry, které jsou schopné dlouhodobě přežívat v nakaženém organismu. Rozlišujeme virus herpes simplex -1, který vyvolává opar rtu a herpes simplex-2 vyvolávající genitální herpes. Ten je lokalizován na vulvě, v pochvě, či vzácněji na děložním čípku. Genitální opar nabývá na významu u těhotných žen z důvodu možné infekce plodu.
Vznik oparu v těhotenství
Opar je infekční onemocnění, které je způsobeno virem herpes simplex. Při jeho průniku do organismu, tzv.primoinfekci, může vyvolat vznik oparu, ale častěji vyvolává v případě herpes simplex-1 zánět dutiny ústní a dásní, se zduřením mízních uzlin krku.V případě virus herpes simplex genitalis to je výsev puchýřků s čirým obsahem na zevním genitálu. Virus setrvává v nervových gangliích, tedy shlucích nervových buněk, kde čeká na vhodné podmínky a poté vycestovává po nervových vláknech na povrch kůže, kde vytváří typické projevy oparu.
Projevy oparu v těhotenství
Opar rtu se projeví nejprve bolestivostí, svěděním, či pálením části rtu, na které vzniká červený pupen. Ten se postupem času mění v puchýřek s čirým obsahem a velkým množstvím viru a proto při jeho prasknutí se člověk stává vysoce infekčním. Po jeho prasknutí se mění v hnědočervený strup, který obvykle do 10 dnů sám odpadá. Nedoporučuje se jeho strhávání z důvodu možného vzniku jizvy. Opar rtu doprovází zduření krčních lymfatických uzlin. Opar genitálu má stejný klinický obraz, zduřeny však bývají tříselné lymfatické uzliny.
Následky oparu v těhotenství
Opar je infekčním onemocněním, které nabývá na významu pokud se objeví v těhotenství. Je to dáno především rizikem infekce plodu s často fatálními následky. K nákaze plodu virem herpes simplex může vést jak opar rtu, tak opar genitálu.
Následky oparu rtu v těhotenství
Opar rtu u těhotné může být komplikován generalizací viru, tedy jeho průnikem do krve. Krevní cestou se virus herpes simplex typu 1 dostává přes placentu k plodu, který infikuje. Pokud k tomu dojde v prvních 20 týdnech těhotenství, hrozí vznik vrozených vad plodu, jako je hydrocefalus, oční vady, nebo může dojít i k potratu, či porodu mrtvého plodu.
Následky oparu genitálu v těhotenství
Opar genitálu se na plod může šířit dvěma cestami. Jedna z nich je krevní cesta, jak byla popsána u generalizace oparu rtu. V takovém případě dochází až u 50% ke smrti plodu. Druhým způsobem je nakažení plodu virem při porodu v důsledku kontaktu se sliznicí rodidel, která vylučuje virus herpes simplex typu 2. Problém spočívá v nezralém imunitním systému novorozence, který nemá prostředky k obraně proti viru. Virus je často zanesen do oka, což může způsobit i slepotu novorozence.
Prevence oparu v těhotenství
Opar v těhotenství je závažným problémem, kterému je třeba se vyhýbat. Prevence spočívá ve vyhýbání se kontaktu s lidmi trpícími oparem a v podpoře vlastního imunitního systému především u žen, které v minulosti oparem trpěly. Následky oparu v těhotenství jsou také důvodem, proč je každá těhotná žena testována na přítomnost aktivní herpetické infekce a v případě pozitivity je jednoznačně indikován císařský řez. Problém představují tzv. asymptomatické nosičky, tedy ženy, které virus v těle mají přítomný, ale nikterak se neprojevuje. Žena tudíž neví, že je zdrojem infekce a může tak dojít k přenosu jak na sexuálního partnera, tak i na plod.
Léčba oparu v těhotenství
Terapie každého generalizovaného viru herpes simplex spočívá v aplikaci antivirotik, nejlépe intravenozně, tedy do žíly. Antivirotika jsou léčiva, která blokují replikaci viru a tím zabraňuje jejich množení. Bezpečným antivirotikem v období těhotenství je acyclovir. Doporučuje se jeho podávání v dávce 5 až 10mg/kg třikrát denně. Konkrétní dávka je individuální u každé pacientky a rozhoduje o ní ošetřující lékař,
Diskuze