Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Operace tlustého střeva
Operace tlustého střeva patří mezi časté chirurgické zákroky. Výkony se provádějí na koncové části trávicího traktu, tedy tlustém střevě, které má několik částí. Operace na tlustém střevě mohou být různě rozsáhlé a může končit i úplným odstraněním tlustého střeva. Existuje celá škála onemocnění tlustého střeva a některá z nich jsou léčitelná pouze chirurgickým zákrokem.
Operace tlustého střeva
Operace tlustého střeva patří mezi velice časté chirurgické zákroky. Mohou být indikovány z různých příčin a velice často se jedná i o život zachraňující výkon. Operace tlustého střeva také často bývá jedinou možností léčby daného onemocnění. Chirurgický zákrok se provádí na konečné části trávicího traktu, tlustém střevě, které navazuje na střevo tenké.
Anatomie a fyziologie tlustého střeva
Tlusté střevo je trubice dlouhá kolem 1,5m a jeho název vyplývá z jeho průměru, který činí až 7,5cm. Jedná se tedy o dutý trubicovitý orgán, který na jednom konci navazuje ma tenké střevo a končím přechodem v konečník. Počáteční část tlustého střeva se nazývá slepé střevo, na kterém se nachází červovitý přívěsek, u kterého často vzniká zánět a mluvíme pak o tzv. zánětu slepého střeva. Dále slepé střevo pokračuje vzhůru jako vzestupný tračník k játrům. Pod nimi zahýbá napříč břichem jako příčný tračník a vlevo pod slezinou opět zahýbá směrem dolů jako sestupný tračník. V pravé dolní čtvrtině břicha přechází tlusté střevo v esovitou kličku a je zakončené přechodem do konečníku. Funkce tlustého střeva spočívá ve vstřebávání vody a zbylých minerálů z tráveniny, která přichází z tenkého střeva. Tím dochází k formování stolice. Tyto funkce jsou podporovány přirozenou přítomností střevních bakterií.
Indikace k operaci tlustého střeva
Indikace znamená soubor okolností, které vedou k provedení určitého diagnostického či léčebného postupu či zákroku. Onemocnění tlustého střeva je celá řada a projevují se zejména neprůchodností střev. Jedná se o závažný až život ohrožující stav, který je nutné ihned operativně řešit. Projevy zahrnují bolesti břicha, zvracení, průjmy, zástavu odchodu stolice a plynů a také přítomností krve ve stolici. Rovněž dochází k těžkému rozvratu vodního a minerálového metabolismu. Tento stav může vyústit až v šok a msrt pacienta. Příčiny střevní neprůchodnisti, odborně ileu, mohou být různé. Mezi ty nejčastější patří:
- Nezhoubný nádor, tzv. polyp, což je výchlipka sliznice vyčnívající nad povrch do vnitřku střeva. Jeho nebezpečí tkví v možnosti jeho přechodu do zhoubného nádoru.
- Zhoubný nádor, neboli kolorektální karcinom, je jedna z nejčastější indikací k operaci tlustého střeva. V závislosti na velikosti nádoru dochází ke změně charakteru stolice, frekvence vyprazdňování, bolestem břicha a přítomností krve ve stolici. U zhoubného nádoru tlustého střeva je operační léčba jedinou možnou metodou léčby.
- Divertikulitida je zánětlivé onemocnění střevních výchlipek, které způsobují bolest břicha a mohou někdy i krvácet. Operační zákrok je zde prováděn úpuze při komplikacích. Komplikace zahrnují možné prasknutí zánětlivé výchlipky, která by vedla k peritonitidě, sepsi, ev. i smrti pacienta.
- Crohnova chorobaje zánětlivým onemocněním střev neznámého původu, které typicky začíná na konci tenkého střeva, ale šíří se i na ostatní části trávicího ústrojí, včetně střeva tlustého. Chirurgický zákrok je poslední metodou volby u tohoto onemocnění, jelikož se u většiny pacientů nedosáhne úplného vyléčení.
- Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění neznámého původu začínající v konečníku, ale šíří se i na přilehlé části tlustého střeva. Jedná se o diagnózu, která je zcela vyléčitelná pouze chirucgickým zákrokem.
Diagnostika onemocnění tlustého střeva
Diagnóza onemocnění tlustého střeva vychází z pečlivě provedené anamnézy, samotného vyšetření lékařem a užitím pomocných diagnostických metod. Mezi ty hlavní patří rentgen a endoskopie. Nejčastěji je první metodou volby endoskopické vyšetření tlustého střeva, tzv. kolonoskopie. Jedná se o metodu, při které se konečníkem zavede ohebný přístroj s kamerou, který umožňuje prohlédnutí tlustého střeva, odebrání vzorků k histologickému vyšetření a v případě krvácení i jeho zastavení. Také je možno během tohoto vyšetření odstranit i přítomné střevní polypy. Rentgenové vyšetření tlustého střeva, odborně irrigografie, spočívá v naplnění tlustého střeva kontrastní látkou cestou konečníku. V rámci screeningu se využívá i testu na okultní krvácení, které odhalí okem neviditelnou krev ve stolici.
Typy operací tlustého střeva
Operace tlustého střeva je možné provádět na předem vyčištěném střevě. Operace tlustého střeva můžeme dělit podle několika hledisek. Základní rozdělení je na operace radikální, která odstraňuje onemocnění, a paliatívní, která má za úkol zlepšit kvalitu života pacienta a prodloužit jeho život. Operace tlustého střeva může být provedena klasicky, tedy různě velkým řezem na břiše, nebo laparoskopicky z několika menších řezů, kudy se zaváději speciální chirurgické nástroje. Vzhledem k tomu, že je Česká republika celosvětově na 1.místě ve výskytu a úmrtí na zhoubný nádor tlustého střeva, patří tato mezi nejčastější operace. U zhoubného nádoru tlustého střeva je nutné provést tzv. resekci. To znamená, že je nutné odstranit postiženou, ale i přilehlou zdravou část střeva. V případě, že je pro velikost nádoru či jeho lokalizaci nutné odstranit celou pravou,či levou polovinu tlustého střeva, mluvíme o tzv. pravé, či lévé hemikolektomii. Zbylá část střeva se poté k sobě přišije. Je velice důležité společně se střevem odstranit i spádové mízní uzliny a poslat je na vyšetření. Jsou důležité pro stanovení stádia onemocnění a další prognózy.
Komplikace operace tlustého střeva
Mezi komplikace operace tlustého střeva patří krvácení, které může být různého rozsahu podle velikosti poraněných cév. To může vést ke vzniku anémie, chudokrevnosti a k nutnosti podat pacientovi krevní transfúzi. Dále může dojít k poranění močovodů, zejména při nádorovém onemocnění. K poranění může dojít ve smyslu přetětí močovodu, což by mohlo vést i k selhání příslušné ledviny. Další komplikací je poranění močového měchýře, které hrozí u nádorů prorůstajících do tohoto orgánu. Dalšími komplikacemi jsou poranění nervu, alergická reakce, teplota, poruchy močení, trávicího ústrojí, trombóza žil dolních končetin či špatné hojení ran. Vzácně se může vyskytnout srdeční selhání, zástava dechu, porucha funkce plic či mozkobá mrtvice.