8Červenec
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Nemoci varlat

8. Červenec 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Nemoci varlat
Nemoci

Nemoci varlat jsou důležité nejen svým vlivem na plodnost mužů, ale také proto, že mohou pacienty ohrozit na životě. Mezi nejvýznamnější nemoci varlat patří jejich nádory, záněty, torze varlete, varikokéla neboli rozšíření žil šourku a hydrokéla neboli nahromadění tekutiny kolem varlete v šourku. Tento článek Vám přiblíží nejčastější nemoci varlat.

Nemoci varlat

Varlata jsou důležitou součástí mužské pohlavní soustavy. Jedná se o párový orgán, mužskou pohlavní žlázu. Varlata se vyvíjejí v břiše jedince a následně sestupují do šourku. Šourek je kožovitý vak, který se nachází pod penisem muže. Při sestupu varlat dochází k  jejich obalení vrstvami stěny břišní. Uložení varlat v šourku při porodu je jednou ze známek zralosti plodu. Uložení varlat v šourku má své praktické důvody. Je zde o něco nižší teplota než ve zbytku organizmu, což je důležité pro správný vývoj spermií. Spermie jsou mužské pohlavní buňky, které po splynutí s ženskou pohlavní buňkou, vajíčkem, umožňují vznik nového jedince. Vedle spermií je ve varlatech tvořen také testosteron, tedy mužský pohlavní hormon. Varlata však může postihnout řada nemocí a o těch nejčastějších se dočtete níže.

Torze varlete

Mezi nemoci varlat patří zánět varlat, nádor varlat, hydrokéla, varikokéla a torze varlete. Nejprve se zaměřme na torzi varlete. Torze varlete je akutní stav, který je nutný neprodleně řešit. Postihuje nejčastěji chlapce do 18 let. Bez zjevné příčiny dochází nejčastěji v klidu k přetočení varlete kolem své osy. Při tomto otočení varlete dojde k uzavření cév. Je tak zastaven přísun kyslíku a živin pro varle. Stav se projevuje krutou bolestí, která může vystřelovat do stehna. Někdy je doprovázena nevolností a zvracením. Při jakékoliv akutně vzniklé bolesti v oblasti šourku je nezbytné urychleně vyhledat urologa, který zhodnotí, zda došlo k torzi. Pokud tomu tak je, je nutný rychlý chirurgický zákrok, při kterém je varle přetočeno zpět do původní polohy a stehem přichyceno ke stěně šourku, aby se stav už nikdy nemohl opakovat. V některých případech se urologovi podaří pomocí určitých hmatů varle vrátit do jeho normální polohy. Je to ovšem bolestivé a ne vždy spolehlivé. Nejspolehlivější je už zmíněná operace, kterou je nutné provést nejpozději do šesti hodin, jinak v důsledku zástavy přívodu kyslíku a živin varle odumře. 

Zánět a nádor varlete

Další nemocí varlat je jejich zánět. Zánět varlete je vzácné onemocnění, které vzniká nejčastěji jako komplikace příušnic. Zánět varlat může způsobit také infekce z nadvarlete či močových cest. Projevuje se vysokými teplotami, bolestivým otokem varlete a zarudnutím kůže postižené poloviny šourku. Léčba zánětu varlete spočívá v podávání antibiotik, léků proti bolesti, léků proti teplotě, v nařízení klidového režimu či v použití obkladů na šourek. Další nemocí varlat je nádor. Nádor varlete představuje asi 1 % všech nádorů mužů. Hlavním příznakem nádoru je nebolestivé, někdy i mnohonásobné zvětšení varlete. Může dojít i k silným bolestem v bedrech. Hlavním rizikem je nesestoupení varlat do šourku a jejich setrvání v břiše. Tento stav je označován jako kryptorchizmus. Léčba nádoru varlete je kombinací chirurgické léčby, radioterapie neboli ozáření a podle rozšíření nádoru též chemoterapie neboli agresivní protinádorové léčby.

Varikokéla  a hydrokéla

Mezi další nemoci varlat patří varikokéla a hydrokéla. Varikokéla je rozšíření a zmnožení žil, které odvádějí krev z varlete, nadvarlete a šourku. Žíly se pak prodlužují, rozšiřují a dochází v nich k městnání krve. Porucha odtoku krve z varlete vede k jeho zahřívání, což může mít negativní vliv na plodnost. Varikokéla postihuje asi 15 % mužů. Při malém rozsahu může být bez příznaků, při rozšíření onemocnění se varle zvětšuje, může být přítomný nepříjemný tlakový pocit ve varleti až tahavá bolest. Léčba varikokély je chirurgická, kdy jsou přerušeny jednotlivé postižené žíly. Hydrokéla je podmíněna hromaděním tekutiny kolem varlete v šourku. Projevuje se nebolestivým otokem varlete. Příčinou hydrokély může být úraz, zánět nebo nejčastěji nerovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním tekutiny. Léčba záleží na velikosti hydrokély, pokud je značná a působí potíže, je přístup chirurgický.

Při podezření na nemoc varlat

Jednotlivé nemoci varlat se projevují podobnými příznaky. Je nutné při jejich výskytu vyhledat lékaře, který pomocí jednoduchých vyšetřovacích metod zjistí, o které onemocnění se jedná, a zvolí vhodnou léčbu. Vyhledání lékaře je o to nutnější, pokud varle nebolestivě zduří. Může se jednat jak o neškodnou hydrokélu, ale také o nádor, který vyžaduje co nejdříve zahájit léčbu.

Související články

Diskuze

Jaromír Jurajík: Dobrý den je mi 15let a už asi od útlého věku mám jedno varle větší než druhé a na levém varleti mám jakoby hodně jakoby "křečových nebo velkých" žil vedle sebe . Jak se na to dívám tak je to hrbolkoviteho utvaru. Prosím o pomoc.

02. Květen 2018 05:23

Vložit příspěvek