Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění, které je charakteristické nedostatkem minerálů v kostech a následnou změnou kostní struktury. Osteoporóza může vzniknout nedostatečnou produkcí minerálů nebo jejich vysokým odbouráváním. Osteoporóza vede k řídnutí kostí, ke zvýšení křehkosti a vyššímu riziku zlomenin. Osteoporóza se většinou projeví až zlomeninou, a proto je vhodné si nechat zkontrolovat hustotu kostí, pokud patříte do rizikové skupiny.
Osteoporóza
To, že nás naše kosti jsou schopny nosit celý život, každý den znovu a znovu, je dáno hlavně jejich složením. Díky uloženým minerálům (různé sloučeniny především vápníku a fosforu), jsou velmi tvrdé. Pokud je vše v pořádku, kostra vydrží i skákání, menší pády apod. Může se ale stát, že je v kostech minerálů méně, ať už proto, že se kostní hmota rychleji odbourává, nebo se naopak příliš pomalu tvoří. Osteoporóza je jedna z nemoci charakteristická sníženým obsahem minerálů v kostech a změnami v kostní struktuře, což vede k zvýšené křehkosti, a tím většímu riziku zlomenin.
Osteoporózu lze v zásadě rozdělit na 2 typy:
Osteoporóza typu I
Typ I – je známý jako postmenopauzální, čili nastupující po menopauze (po poslední přirozené menstruaci ženy). Je šestkrát častější u žen, což ale neznamená, že se u mužů nevyskytuje. Trvá 15–20 let od začátku menopauzy a hlavní příčinou je nedostatek „ženského" pohlavního hormonu estrogenu. Estrogen totiž podporuje výstavbu kostní tkáně a účastní se na udržení vhodné hladiny vápníku v organismu.
Osteoporóza typu II
Typ II – ten je známý jako senilní involuční osteoporóza, což znamená osteoporóza vzniklá ve stáří zanikáním kostní tkáně. Objevuje se ve věku 70 let, postihuje ženy jen dvakrát častěji než muže a hlavní příčinou je nedostatek vápníku v dietě a zlomeniny stehenní kosti.
Úbytek kostní hmoty je přirozeným jevem, bohužel osteoporóza ho dramaticky zrychluje. Kosti díky tomu nemusí odolat každodennímu namáhání a dochází ke zlomeninám při běžné činnosti, či při minimálních úrazech. Sníží-li se hustota kosti dvakrát, její nosnost se sníží najednou čtyřikrát! Bohužel se osteoporóza dlouho neprojevuje, a pokud pacient nedbá na preventivní – nemoci předcházející pravidelné prohlídky, přijde se na ni až při zlomenině, nebo při náhodném rentgenovém snímku. Osteoporóza je však na rentgenovém snímku viditelná až v momentě, kdy je hustota kostní tkáně snížena o třetinu, či polovinu čili po dlouhém neléčeném průběhu nemoci! Proto je také nutné pravidelně navštěvovat centra poskytující speciální vyšetření (denzitometrii), aby se na osteoporózu přišlo včas.
Osteoporóza a její rizikové faktory
K rizikovým faktorům vzniku osteoporózy patří kouření, pití alkoholu, kávy, nízká tělesná hmotnost pod 60 kg (u obézních lidí je riziko nižší, protože jsou v tuku skladovány jakoby do zásoby látky, ze kterých pak vzniká estrogen částečně i po menopauze, takže jeho úbytek není v této době tak rychlý a náhlý, jako u lidí hubených, u kterých se nemá kde do zásoby skladovat). Dále je riziková dieta s nízkým příjmem vápníku, sedavý způsob života (kosti, když se nepohybujeme, ztrácejí svou hmotu – například i po tom, když máme končetinu v sádře, což je ale přechodné), dále to mohou být i léky (např. kortikosteroidy), skolióza, časná menopauza. U mužů je významným faktorem porucha funkce pohlavních žláz (hypogonadismus). Pokud není nemoc zachycena včas, typicky dochází ke vzniku hrudní kyfózy (prohnutí hrudní páteře dozadu) a ochabnutí břišní stěny, tyto příznaky doprovázejí bolesti zad, znetvoření či zlomeniny v oblasti páteře, a již výše uvedené zlomeniny končetin, které pacienta omezují v běžné denní činnosti.
Je-li Vám více než 40 let, obzvláště jste-li žena, nesportujete, kouříte či často pijete kávu, měli byste začít dodržovat některá opatření (zvýšit příjem vápníku v každodenní stravě, zvýšit pohybovou aktivitu, přestat kouřit – nejen z důvodu rizika osteoporózy). Také byste měli navštívit Vašeho praktického lékaře, který Vám poradí nejbližší centrum, které se specializuje na měření hustoty kostní tkáně, tak zvanou denzitometrii. Je to vyšetření, které Vás nikterak neomezí a nebude bolet, což zajisté pro své zdraví stojí za to zkusit.