Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Strie
Strie jsou jedním z nejčastějších kosmetických defektů vyskytujících se převážně u žen. Jedná se o drobné jizvy, které se objevují v problémových partiích našeho těla, mezi které patří např. stehna, břicho nebo hýždě. Významnou příčinou vzniku strií je například obezita, či těhotenství. Strie nemají ve většině případů žádný zdravotní vliv, přesto jsou však kosmetickou nepříjemností, kterou se snaží většina žen odstranit.
Strie
Strie jsou jedním z nejčastějších kožních kosmetických defektů. Jedná se o drobné jizvy, které se objevují především na tzv. problémových partiích těla. Ve většině případů nepřinášejí žádné zdravotní obtíže, přesto jsou však zejména pro ženy velkou nepříjemností hlavně co se týče estetiky a právě proto se snaží strií co nejúčinněji zbavit. Často nalézáme strie u těhotných žen, obézních jedinců, starších lidí užívajících kortikosteroidy nebo u kulturistů, kteří nevěnují dostatečnou péči své kůži. U těchto rizikových skupin je proto velmi důležité dodržovat preventivní opatření, a snažit se tak zabránit vzniku strií nebo i dalších kožních komplikací.
Strie a jejich vznik
Strie vznikají z důvodu oslabení kůže a podkoží. Pružnost kůže je dána především přítomností speciálních elastických vláken v podkoží. S růstem a vývojem lidského těla se tato vlákna prodlužují, a umožňují tak, aby rostoucí kůže neztratila svou pružnost a zajišťovala organismu účinnou ochranu. Pokud však dojde k nadměrnému natažení kůže v důsledku velkého přírůstku hmoty v podkoží, mohou elastická vlákna popraskat a na povrchu kůže se objeví drobné jizvy – strie. Čím je lidský organismus starší, tím je tendence ke vzniku strií vyšší. Kromě pacientů ve vyšším věku, vznikají strie častěji u obézních jedinců s rychlým přírůstkem podkožního tuku. Dále je pak vznik strií velmi častý u těhotných žen, kdy nejkritičtějším obdobím pro vznik strií je třetí trimestr, dochází totiž k rychlému nárůstu bříška a kůže se nestíhá napínat. V důsledku toho se kůže trhá a vznikají tak malé trhlinky, posléze strie. Dále mohou vznikat strie u sportovců s velkým objemem svalové tkáně. I některé další osoby však mají větší předpoklady ke vzniku strií. Jedná se zejména o pacienty užívající kortikosteroidy, které kromě potlačení funkce imunitního systému způsobují také ztenčení kůže a podkoží a omezení tvorby elastických vláken. Obdobně i hormonální změny spojené s pubertou, těhotenstvím, obdobím kojení nebo menopauzou, mohou přispívat ke změnám struktury kůže, která je pak náchylnější k nejrůznějším poškozením a vytvářením strií. Nic však neplatí stoprocentně, a proto se můžeme setkat s výrazně obézními pacienty, kteří strie nemají a naopak někteří štíhlí a drobní jedinci mohou díky vrozené dispozici trpět striemi již od poměrně nízkého věku.
Příznaky strií a jejich lokalizace
Nejčastějšími místy, kde se strie vytvářejí, jsou boky, hýždě, stehna, prsa a horní část paží. Na těchto místech totiž za nejrůznějších situací dochází k výraznému zvětšení objemu tkání pod kůží, a tím k popraskání elastických vláken. Na povrchu kůže se pak objevují drobné červené linky, které svojí velikostí od několika milimetrů dosahují až po několik málo centimetrů. Někdy se mohou slévat dohromady a vytvářet tak viditelnější různě dlouhé linie na povrchu kůže. Červená barva strií postupně bledne, mění se na fialovou, růžovou a nakonec zůstávají strie bělavé či stříbřité, někdy s porcelánovým leskem. Nikdy však již nezískají barvu okolní kůže a proto jsou i přes různé léčebné metody už napořád více či méně viditelné, což zejména ženské pohlaví trápí. Nevýhodou strií je také to, že se neopalují stejně, jako ostatní kůže, tudíž po opálení se ještě zviditelní. Přestože ženy mají pro vznik strií větší předpoklady, ani muži nejsou před tímto kožním defektem chráněni. Strie se u nich objevují při rychlém přírůstku tukové nebo svalové tkáně, a to zejména pokud je aktivní cvičení kombinováno s užíváním anabolických steroidů, které růst svalů podporují.
Léčba strií
Strie, které vzniknou během těhotenství, se mohou zlepšit po porodu, kdy dojde k povolení napnuté kůže. Příznivě na strie působí i stimulační masáž. Z dražších metod je na léčbu strií nabízen laser, přesněji bio-stimulační laser. Ten podporuje hojení tkáně, což redukuje strie, avšak pro viditelný efekt je potřeba podstoupit léčbu pomocí laseru vícekrát. Bio-stimulační laser však není jediný typ laserové terapie, v dnešní době jich existuje více a liší se tím, jak hluboko působí. Dalším invazivnějším zákrokem je dermabraze, kdy se speciální frézou odstraní svrchní vrstva pokožky. Tato metoda se používá u starších strií, které mají již stříbřitou barvu. Výsledky této nepříliš levné terapie však nejsou stoprocentní.
Prevence strií
V prevenci proti tvorbě strií hraje důležitou roli hydratace pokožky. Tímto zlepšením pružnosti kůže pak předcházíme tvorbě kožních prasklinek. Dají se používat speciální krémy či oleje, které obsahují zpevňující a napínací složky, takovým olejem je například měsíčkový olej. Co se týče rizika vzniku strií v těhotenství, je dobrou prevencí kůži dostatečně promazávat již od počátku těhotenství. A další prevencí, kromě případu těhotenství, je vyhnout se možnosti nadměrného nárůstu váhy, kdy dochází k popraskání pokožky a následně tvorbě strií. Tedy volit zdravou a vyváženou stravu. Ač se ceny různých krémů a olejů liší, stále je prevence levnější záležitostí, než nákladná léčba strií, u které je navíc její úspěšnost velice individuální.