Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Příčiny lupénky
Příčina vzniku lupénky je značně nejednotná. Podílí se na ní jak dědičná informace, tak i tzv. spouštěcí faktory, mezi které patří různé mikroorganismy i další látky, kterým je velmi těžké se vyhnout. Prevence lupénky je proto velmi komplikovaná a lékaři se zaměřují především na její dlouhodobou léčbu a především zmírnění příznaků.
Příčiny lupénky
Co je to lupénka a jaké jsou příčiny lupénky? Lupénka, latinsky psoriasis vulgaris, je dlouhodobě probíhající onemocnění kůže, které je charakteristické tvorbou kožních šupin na různých částech těla. Tato choroba může kromě kůže postihovat i některé další orgány, nejčastěji klouby a měkké tkáně v jejich okolí. Lupénka je léčitelné onemocnění, avšak i přes velký pokrok lékařské vědy je lupénka dosud nevyléčitelná. Pomocí různých léčebných metod je možné její projevy alespoň výrazně utlumit.
Lupénka a její vznik
Jedním z hlavních problémů lupénky je, že nelze určit pouze jednoho původce. Vyvolávajících faktorů, které se podílejí na rozvoji jejích příznaků, je totiž celá řada. Obecně se dá říci, že lupénka vznikne u pacienta, který má pro ni vrozenou dispozici a navíc na něj působí různé faktory z vnějšího prostředí. Vrozená dispozice je zapsaná v genetické informaci, kterou každý člověk získá od svých rodičů. Proto je pro lupénku typický rodinný výskyt, což znamená, že v případě, že se vyskytuje u rodičů, existuje určitá pravděpodobnost, že se projeví také u jejich dětí. To, v jakém věku a s jakou intenzitou se onemocnění u člověka s vrozenou dispozicí objeví, zaleží na tzv. spouštěcích faktorech. Tyto činitele totiž aktivují imunitní reakci, která je kvůli genetické odchylce abnormální, je výrazně zvýšena. V případě lupénky se jedná o poruchu bílých krvinek, které způsobí, že kožní buňky začnou vyzrávat 7 krát rychleji než obvykle. Místo za 28 dní pak dozrají již za 4 dny, což se na pacientově kůži projeví vznikem různě velkých ohraničených bílých ložisek výrazně zrohovatělé a šupinaté kůže.
Pčíčiny lupénky – Co je spouštěcím faktorem?
Mezi příčiny, které rozhodují o tom, v jakém věku a jak intenzivně se lupénka projeví a následně ji spouští, patří především vlivy z pacientova okolí. Ty totiž po kontaktu s organismem aktivují nejrůznější obranné děje a umožňují, aby se uplatnila vrozená odchylka imunitního systému. Častými útočníky jsou nejrůznější bakterie, viry, plísně a další mikroorganismy, které jsou nedílnou součástí našeho životního prostředí. Také mechanické či fyzikální působení na lidské tělo. Například úrazy, odřeniny nebo i náročná fyzická aktivita, mohou též působit jako provokační faktory. Dále je to vliv hormonálních vlivů na vznik lupénky. Pokud jsou navíc tyto příčiny lupénky kombinované s psychickým stresem, jsou vzniklé projevy onemocnění velmi výrazné. Paradoxem je, že nejen faktory škodlivé, ale i ty, které jsou určené pro ochranu a uzdravení organismu, mohou aktivovat onemocnění. Skutečně však bylo prokázáno, že některá léčiva mají na objevení se příznaků lupénky výrazný vliv. Příčiny lupénky jsou tedy nejednotné.
Léčba a prevence lupénky
Z uvedených informací je jasně patrné, že nejlepší obranou před závažnými projevy lupénky, je vyvarovat se rovnou příčinám lupénky. To je bohužel kvůli genetické predispozici velmi obtížné a i při správné životosprávě se ve většině případů lupénka objeví. Pak je pro pacienta jediným řešením dohodnout se se svým lékařem na léčebném plánu a snažit se pomocí nejrůznějších dostupných metod tlumit kožní i mimokožní projevy tohoto onemocnění. Co ale může pro sebe a své tělo udělat každý člověk trpící lupénkou, je dbát na zdravý životní styl, tedy zdravě se stravovat, odepřít si tučná a uzená jídla, která mimochodem škodí v mnoha jiných orgánech, dále nekouřit, omezit alkohol. Důležité je též pít dostatek tekutin. Ač se to možná nezdá, významnou roli hraje i vlhkost vzduchu, proto je třeba mít v práci či při sportu na paměti i toto. A co je zásadní je též hygiena, tedy pravidelně a šetrně nanášet promašťující masti, které uleví od svědění a pomůžou lépe odstranit nánosy šupin. A v neposlední řadě je psychika tím, na čem by měl nemocný lupénkou rozhodně zapracovat. Omezením či vyloučením výše uvedených příčin, si nemocný lupénkou může alespoň trochu zpříjemnit život.