Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Snížená funkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza je především nemocí štítné žlázy, avšak může vzniknout z různých příčin. Často se objevuje snížená funkce štítné žlázy při autoimunitním onemocnění tzv. Hashimotově tyreoiditidě, což je chronický zánět této žlázy postihující především ženy ve středním věku. Léčba spočívá v doplňování chybějících hormonů a pravidelných kontrolách u ošetřejícího lékaře zvaného endokrinolog.
Snížená funkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy odborně hypotyreóza je onemocnění, při kterém žláza produkuje nedostatek hormonů. Celosvětově postihuje hypotyreóza zhruba 1% populace. Ve věku nad 60 let více než 5%. Nejčastěji je odhalena v prvních stádiích onemocnění, což výrazně snižuje riziko komplikací, které spočívají hlavně v hromadění polysacharidů a vzniku tzv. myxedému.
Štítná žláza
Štítná žláza se nachází na přední straně krku ve výši ramen. Hlavní funkcí štítné žlázy je tvorba hormonů trijodtyroninu (T3), tyroxinu (T4) a kalcitoninu. První dva jsou hormony, které zasahují do mnoha pochodů v lidském těle a především ovlivňují metabolismus. Podílejí se na hospodaření s kyslíkem, odbourávání tuků a tvorbě bílkovin. Kalcitonin se uplatňuje v udržování hladiny vápníku v krvi, pomocí jeho přesunu z krve do kostí. Snížená funkce štítné žlázy se projevuje nedostatkem T3 a T4.
Příznaky snížené funkce štítné žlázy
Štítná žláza zasahuje do mnoha pochodů v lidském těle, a proto jsou příznaky snížené funkce velmi komplexní. Lehké formy nemoci se častokrát výrazně neprojevují a většinou bývají odhalené při celkovém vyšetření kvůli nespecifickým potížím. K rozvoji příznaků dochází obvykle pozvolna, pokud však nastane jejich plné rozvinutí, jsou velmi charakteristické. Patří mezi ně únava, bolesti svalů, zpomalení reflexů, zácpa, zpomalení srdečního rytmu, změny na EKG, poruchy menstruace u žen, otoky, přibývání na váze či psychické problémy. Tyto projevy jsou důsledkem zpomalení metabolických procesů v rámci celého organismu. Snížená funkce štítné žlázy v dětství vede ke zpomalení růstu a psychomotorického vývoje. Dostatečný přísun jódu a hormonů štítné žlázy je naprosto nezbytný pro správný vývoj mozku dítěte.
Vznik snížené funkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy se objevuje především u žen vyššího věku av různém stádiu ji lze zachytit u 10-15% z nich. Příčiny vzniku snížené funkce štítné žlázy se dělí na primární, kdy je chorobným procesem postižena přímo štítná žláza a sekundární spočívající v onemocnění hypofýzy, která řídí uvolňování hormonů štítné žlázy.
Primární příčiny
Primární příčiny snížené funkce štítné žlázy jsou založeny na poškození samotné štítné žlázy. Zde se nejvíce uplatňují autoimunitní onemocnění, při kterých některá ze složek imunitního systému poškozuje vlastní orgány. Typickým zástupcem těchto chorob je v případě štítné žlázy Hashimotova thyreoiditis, při které je tento orgán postižen chronickým (dlouhotrvajícím) zánětem. Dříve byl nejčastějším důvodem pro vznik hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu v potravě, který je dnes běžně přidáván do kuchyňské soli. Tento problém však postihuje rozvojové země, kde v některých oblastech může být hypotyreózou postižených až 75% obyvatel. Dále může vzniknout snížení funkce štítné žlázy po léčbě naopak funkce zvýšené, když podáváme léky nazývané tyrostatiká které tlumí aktivitu žlázy. Při jejich nadměrném podání to může vést až k rozvoji hypotyreózy.
Sekundární příčiny
Sekundární příčiny snížené funkce štítné žlázy jsou velmi vzácné a spočívají v poruše hypofýzy. Hypofýza je orgán uložen v mozku, který řídí tvorbu hormonů štítné žlázy. Jakmile je hypofýza poškozená z důvodu zánětu, nádoru či jiných chorob může to vést k nemoci zvané hypopituitarismus, což v překladu znamená nedostatečnost tvorby hormonů hypofýzy. To se přímo projeví na množství hormonů štítné žlázy.
Vyšetření snížené funkce štítné žlázy
Diagnóza snížené funkce štítné žlázy se opírá o výskyt typických příznaků, zásadní pro její potvrzení je však laboratorní vyšetření. To je zaměřeno především na hodnoty T4 a TSH, což je hormon thyrotropin, který je tvořen v hypofýze av štítné žláze podporuje tvorbu T3 a T4. Slouží k odhalení primární nebo sekundární příčiny onemocnění. Dále se ověřuje přítomnost protilátek proti štítné žláze, které nasvědčují o autoimunitním charakteru nemoci. Ze zobrazovacích metod je využíván nejčastěji ultrazvuk, pomocí kterého určujeme velikost orgánu, strukturu či prokrvení.
Léčba snížené funkce štítné žlázy
Léčba snížené funkce štítné žlázy vzniklé z jakékoli příčiny spočívá především v dodávání chybějících hormonů, obvykle postačuje nemocnému dodávat tyroxin (T4). Tato terapie je celoživotní a je třeba ji pečlivě dodržovat. Zásadní jsou také pravidelné kontroly u ošetřujícího lékaře, kterým je endokrinolog. Na kontrolách jsou sledovány případné změny velikosti štítné žlázy a především pak hladiny hormonů v krvi, které musí být udržovány v určitém rozmezí. Při nadměrném přísunu léků s hormony může naopak dojít ke vzniku hypertyreózy čili nadměrné funkce. Prognóza snížené funkce štítné žlázy je v případě včasné a správné léčby velmi dobrá a vede k normalizaci stavu. Pokud však není hypotyreóza léčena může dojít k úmrtí pacienta vlivem myxedémového kómatu, která vzniká hromaděním polysacharidů v kůži, podkoží a svalech.
Diskuze