8Duben
2012
MUDr. Lucia Hlavatá
Diskuze

Vaginální mykóza

8. Duben 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Vaginální mykóza
Nemoci

Vaginální mykóza je onemocnění, které je způsobeno houbovitými mikroorganismy. Vaginální mykózy se projevují nejdříve svěděním, poté pálením či zarudnutím rodidel. K vaginálním mykózám dochází z různých důvodů. Je to například při zvýšené hladině ženských pohlavních hormonů, tedy v těhotenství, nebo při vymýcení poševní mikroflóry antibiotiky.

Vaginální mykózy

Vaginální čili poševní mykóza je zánětlivé onemocnění pochvy způsobené houbovitými mikroorganismy – kvasinkami. Nejčastěji to bývá druh Candida albicans, proto se této nemoci říká také kandidóza. Kvasinková infekce je velice častá a přibližně 75 % žen se s ní setká alespoň jednou za život. Asi 50 % těchto žen je postihováno opakovaně a 20 % trpí touto nemocí chronicky, tedy dlouhodobě. Kvasinky způsobující mykózu, se v určitém množství přirozeně nacházejí spolu s jinými bakteriemi v pochvě. Jsou součástí normálního poševního prostředí a nečiní žádné problémy. Ty nastávají až při jejich přemnožení, kdy dojde k porušení vaginální rovnováhy a vznikne mykóza projevující se typickými obtížemi.

Příčiny vzniku vaginální mykózy

Příčiny vzniku vaginálních mykóz jsou různorodé. Kvasinkám a jiným plísním se dobře daří ve vlhkém prostředí a k jejich růstu a množení přispívá také zvýšená hladina cukru. Za normálních okolností je v pochvě kyselé prostředí, které je udržováno laktobacily, což jsou poševní bakterie produkující kyselinu mléčnou. Užívání antibiotik vede k vymýcení bakterií, a to jak špatných, tak i tělu prospěšných včetně poševní mikroflóry, která chrání sliznici před osídlením kvasinkami. Vyšší hladina ženských pohlavních hormonů estrogenů také napomáhá množení kvasinek a následnému vzniku mykózy. Proto jsou k této infekci náchylnější ženy v průběhu těhotenství a ty, které užívají hormonální antikoncepci nebo hormonální substituční terapii v období přechodu. Dalším rizikovým faktorem je cukrovka a také nadměrná konzumace cukrů. Na vzniku mykózy se rovněž podílí nesprávná hygiena, a to jak nedostatečná, tak i nadměrná, například časté výplachy pochvy. Nevhodné je také přiléhavé syntetické prádlo, těsné oblečení a mokré plavky, které vytvářejí teplé a vlhké prostředí, čímž tak usnadňují vznik infekce. Při poranění poševní sliznice například při pohlavním styku se také zvyšuje riziko vzniku mykózy.

Jak se vaginální mykóza projevuje?

Příznaky vaginální mykózy jsou zcela typické. Prvním obvykle bývá silné svědění uvnitř i vně rodidel. Dále je to pálení, zarudnutí a otok pochvy a poševního okolí. Objevuje se i pálení a bolestivost při močení a při pohlavním styku. Někdy se může objevit i tlak a bolest v podbřišku. Častý je abnormální poševní výtok. Ten se může objevit, ale i nemusí a může zůstávat uvnitř pochvy. Výtok je hrudkovitý, bílé barvy a připomíná tvaroh. Důležitou věcí je fakt, že je bez zápachu. Vaginální mykóza nepatří mezi sexuálně přenosné nemoci, nicméně se může opakovaně přenášet mezi partnery. Postiženi mohou být i muži a přitom nemusí mít žádné vnější příznaky. Proto někdy pomůže i společná léčba obou partnerů. Vaginální mykóza je sice nepříjemné onemocnění, ale není příliš nebezpečné. Navzdory tomu je lékařské vyšetření nutné a to obzvláště u těhotných, mladistvých, při neustupující infekci a při netypickém a zapáchajícím výtoku. Při opakovaných infekcích je nutná přesná diagnostika vyvolávající příčiny a její následné řešení a cílená léčba.

Komplikace vaginální mykózy

Komplikací je, když k tomuto onemocnění dojde během těhotenství. Je to způsobeno hormonálními změnami, kdy se zvýší hladina glykogenu v pochvě a sliznice pochvy je tak náchylnější k mykózám. Během těhotenství je potřeba tyto komplikace neprodleně řešit s gynekologem a včas zahájit léčbu, aby nedošlo k přechodu mykózy k plodu. Léčba vaginální mykózy v těhotenství obvykle trvá déle, než za normální hormonální rovnováhy.

Léčba vaginální mykózy

Vaginální mykózy se ve většině případů léčí snadno, kdy se do pochvy zavádí speciální vaginální globule či tablety. Možná je i aplikace mastí na vnější část rodidel. Léčba trvá déle pouze v případě těhotenství, či při pozdní diagnostice. Díky nepříjemným svědivým a pálivým projevům vaginální mykózy však ženy navštíví gynekologa prakticky již při prvních příznacích. Pro navození přirozeného vaginálního prostředí se doporučuje užívání probiotik, která lze užívat i v prevenci proti vzniku vaginální mykózy.

Vaginální mykóza a její prevence

Vaginální mykózy patří v ženské populaci k velice častým onemocněním. Dodržováním některých pravidel prevence je možné se jim vyhnout nebo jejich výskyt alespoň omezit. Důležitá je správná hygiena. Nevhodné jsou časté výplachy pochvy, které zbytečně narušují poševní prostředí. Doporučuje se používání speciálních mýdel pro intimní hygienu s obsahem kyseliny mléčné. Důležité je i vzdušné oblečení a udržování oblasti zevních rodidel v suchu. Vhodná je také strava s nižším obsahem cukrů a užívání probiotik, zvláště při léčbě antibiotiky. Pokud již infekce vznikla, postižené místo by se nemělo škrábat, protože se tak usnadní rozšíření infekce a problémy se ještě zhorší. Důležitá je včasná diagnostika obtíží a léčba gynekologem.

 

Související články

Diskuze

marie: užívala mnoho přípravku čípky mastě nic nepomáhá co pomuže doktoři už neví

14. Červen 2020 06:10

Anonym: Dík za tip, přijela jsem z dovolené, kde jsme se samozřejmě často koupali a hned mám problém zvaný vaginální mykóza. Určitě ho zkusím.

25. Červenec 2017 07:23

Anonym: Jak dlouho jsi ho jedla? Je na předpis?

10. Červenec 2017 07:03

Vanduska: V lékárně mě na vaginální mykózu doporučili Enzymax v. Moc jsem tomu nevěřila, ale po využívání balení mykóza ustoupila.

06. Červenec 2017 07:20

anna: Souhlasím se změnou HA…já taky chodila po doktorech 2 roky, zkoušela jsem tak 5 druhů tabletek na zavádění, mastičky, a nic… zkusili jsme tedy s přítelem užívat jiné prostředky k zabránění otěhotnění, a po pár týdnech od vysazení jsem už neměla ani výtok, ani zarudnutí, svědění…nic. Samozřejmě jsem ale i tak chtěla mít nějakou prevenci, proto jsem zvolila Intime. Hygienu s Intime provádím každý večer, a opravdu už nevím co to kvasinky jsou.

30. Duben 2017 04:46

Hela: S mykózou jsem dřív chodila vždycky k doktorce a dostala čípky. Pak mi v lékárně doporučili jakýsi Probiolact. Díky jeho užívání mykóza zmizela a už se znovu nevrátila.

16. Listopad 2016 11:04

Anonym: Dobrý den,beru dlouhodobě kortikoidy,mam revmatickou artritidu,občas se u mi objeví mykoza,kterou lecim lekem Mycomax,ktera bezpečně zabírá. U mého manžela se objevila infekce žaludu Balanitis. Prosim o radu jak zalečit,bez toho aby musel ke svému lékaři.Děkuji

19. Červenec 2016 07:01

Andrea: Já jsem měla tyto problémy asi dva roky. Od minulého roku jsem začala s wobenzymem a problémy mám opravdu minimální. Čas od času provedu také výplach a hlavně, opravdu dodržuji dietu. Nejdříve se mi těžko navykalo na nový životní styl, ale teď se mi už celkem zamlouvá. Pečivo si samozřejmě čas od času dám, ale rozhodně se jím nepřejídám.

31. Leden 2016 01:25

nicole: Dobry den ,mohl by mi nekdo poradit? Kdy muzu mit pohlavni styk od ukonceni 12 denni lecby vaginalni mykozy? Dekuji

03. Prosinec 2015 12:27

sophie: při užívání hormonální antikoncepce v tabletách jsem trpěla chronickou mykózou po několik let, ani různé metody léčby- i celkové- nevedly k úspěchu...HA neberu už 4 roky a mám od vag. mykózy pokoj :)

16. Květen 2014 05:53

Vložit příspěvek