Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Padání vlasů při kojení
Padání vlasů při kojení je běžná reakce organismu na proběhlé těhotenství a hlavně hormonální výkyv. Po porodu totiž prudce klesne hladina pohlavních hormonů a ženě začnou vypadávat vlasy. Kojení jako takové padání vlasů nezpůsobuje a tudíž není nutné jej předčasně ukončovat. Kromě poklesu hormonů může padání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů či minerálů.
Padání vlasů při kojení
Mnoha čerstvým maminkám po porodu začnou vypadávat vlasy ve zvýšené míře, než tomu bylo kdykoliv předtím. Rozdíl je o to více znatelný proto, že během těhotenství často vlasy houstnou a vypadají zdravější, než kdy vůbec byly. Tato ztráta vlasů je však zcela normálním jevem, který by měl do půl roku až roku po porodu vymizet.
Vlasy
Lidský vlas roste přibližně 2-6 let rychlostí 0,2-0,45 mm za den. Skládá se ze dvou částí označovaných jako vlasový stvol a kořen. Vlasový stvol vyčnívá nad pokožku hlavy a naopak kořen je pod ní. Kořen má nejhlubší část, vlasovou cibulku, která spolu se svými obaly, vlasovými pochvami, dává vznik vlasovému folikulu. Je zcela normální, že během dne člověk ztratí 70-100 vlasů, avšak v určitém období našeho života může vlasů vypadnout mnohem více. Jaké jsou možné příčiny padání vlasů?
Příčiny padání vlasů při kojení
Během těhotenství se ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron starají o úspěšné zvládnutí těhotenství, které vyvrcholí narozením další generace. Tyto hormony však kromě této základní funkce působí také prospěšně na vlasy, které těhotným ženám méně vypadávají, čímž se zdají zdravější a hustší. Nepříjemné překvapení nastává v momentě, kdy po porodu, vlivem náhlého poklesu hladin těchto hormonů, ženě začnou vypadávat doslova hrsti vlasů. Jsou to vlasy, které vlivem daných hormonů zůstávaly na hlavě „přesčas" a nyní vypadávají. Z výše uvedeného vyplývá, že jde o zcela přirozenou reakci na snížení hladiny ženských pohlavních hormonů. Kojení jako takové není na vině a není potřeba ho předčasně ukončovat, jelikož jde o nejpřirozenější a zcela nejprospěšnější způsob výživy dětí v prvních měsících jejich života. Kromě úbytku hormonů se může na vypadávání vlasů spolupodílet nedostatek vitamínů či minerálů, hlavně selen, zinek, železo apod. Tyto látky lze doplnit pestrou stravou bohatou na ovoce a zeleninu, popřípadě potravinovými doplňky. Zároveň se určitou mírou uplatňuje stres, který, byť jde o krásné období, je vždy přítomný. Dítě nespí, jí a potřebuje přebalit zásadně v době, kdy potřebuje spát a jíst maminka, únava, stres a vyčerpání jsou tedy nasnadě. Maminky by se proto měly co nejdříve, ideálně ještě před samotným těhotenstvím, naučit zvládat stres.
Vyšetření
Padání vlasů po porodu při kojení je tedy zcela běžnou reakcí organizmu a není třeba se jí obávat. Stav by se měl upravit během několika měsíců až jednoho roku od porodu. Není-li tomu tak, je potřeba myslet na to, že by zde mohly hrát roli i jiné uvedené faktory a v tomto momentě je vhodné navštívit lékaře. Ten provede nezbytná vyšetření, které mu pomohou stanovit pravou příčinu padání vlasů. Jedním takovým vyšetřením je trichogram. Trichogram je mikroskopické vyšetření vlasů a jejich kořínků. Lékař odebere chomáček vlasů, na kterých hodnotí jejich strukturu, tvar a kvalitu.
Prevence a doporučení při padání vlasů
Z preventivních důvodů je velmi vhodné dodržovat zdravou dietu, nejen kvůli vlasům, ale také kvůli tomu, že cokoliv sníte, dostává se do mléka a předáváte to svému dítěti. Stejně tak je tvorba a složení mléka ovlivněno stresem, únavou a nevyspáním, dbejte proto i na odpočinek a čas věnovaný sobě a svým zájmům. Ztrácíte-li příliš velké množství vlasů, anebo tento stav trvá déle než půl roku až rok, neváhejte a poraďte se s svým lékařem.