Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Afty na jazyku
Afty na jazyku - asi každý se s těmito bílými plošnými vřídky na jazyku setkal. Je mnoho teorií, které vznik aftů na jazyku vysvětlují. Afty zřejmě vznikají kombinací genetických faktorů, mechanického dráždění jazyka, nedostatkem vitaminů a některých dalších látek. Afty, které vznikají opakovaně, však mohou skrývat vážnější problémy jako poruchy imunity nebo třeba Crohnovu nemoc...
Afty na jazyku
Afta je oválná léze bílé až žlutavé barvy, která vzniká na sliznicích. Jedná se o drobný vřídek. Nejčastěji se vyskytuje na sliznici dutiny ústní, jazyku a rtech. Jejich povrch je kryt fibrinovou masou a neutrofily, což jsou dvě jasné známky zánětlivého procesu. Jejich okolí je zarudlé. Hlavním znakem, který upozorní na vznik afty, je bolestivost. Ta se vyskytuje již před jejich objevením. Stupňuje se zejména při jídle, pití a při kontaktu afty s jazykem. Někdy je tak silná, že vede k omezení příjmu jídla a tekutin. To platí zejména tehdy, pokud se v dutině ústní vyskytuje více aft najednou. Příliš častý výskyt aft může být spojený s některými chorobami. Proto pokud trpíte opakovaně afty, doporučuji Vám návštěvu u vašeho ošetřujícího lékaře.
Afty na jazyku a jejich příčiny
Příčiny vzniku aft nejsou přesně známy. Uplatňuje se stres a také mechanické poškozování sliznice dutiny ústní a jazyka. K rozvoji zřejmě také přispívá nedostatek některých látek, jako jsou vitaminy, kyselina listová a železo. Určitou mírou se zřejmě uplatňuje genetická dispozice k rozvoji aft, jelikož lze vypozorovat zvýšený výskyt aft v některých rodinách. Jak již bylo uvedeno výše, hlavním projevem je výskyt jednoho či více bělavých vřídků, které vystupují nad povrch okolní sliznice. Jejich okolí je zarudlé. Vřídky jsou bolestivé. V důsledku dobrého přístupu je lze snadno spatřit a tak i snadno diagnostikovat. Preventivně lze zasáhnout zvýšeným příjmem vitaminů a kyseliny listové. Doporučuje se vynechat citrusové plody, jelikož obsahují vysoké množství kyseliny citronové, která dráždí sliznice. Důležitou součástí léčby je dokonalá hygiena dutiny ústní. Doporučují se výplachy dutiny ústní antibakteriálními roztoky či ústními vodami, které zklidňují sliznici. Pokud afty přetrvávají déle než dva týdny, vyskytují se opakovaně nebo je doprovází teploty vyšší než 38 °C, doporučuje se vyhledat lékaře.
Afty na jazyku a sdružené nemoci
Příliš častý výskyt aft nás může upozornit na možnost jiné choroby. Jedná se o především o choroby autoimunitní. Zde je namířen imunitní systém na vlastní tkáně a poškozuje je. S výskytem aft se setkáme hlavně u autoimunitních chorob postihujících trávicí trakt. Jsou to nespecifické střevní záněty, tedy Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Dále se s nimi setkáme také u céliakie. Je zde nutné pátrat po dalších příznacích těchto chorob. Pro Crohnovu chorobu je charakteristický dlouhodobý průjem, zvracení. Ve stolici je možné prokázat krev. Břicho je bolestivé, často dochází ke ztrátě váhy. Přítomna je celková únava. U ulcerózní kolitidy záleží na lokalizaci. Pokud je postižen konečník, jsou přítomny nutkavé pocity na stolici, odchází ale jen malé množství stolice často s přítomností hlenu a krve. Pokud je postiženo celé tlusté střevo, jsou přítomny křečovité bolesti břicha a hojné průjmy s obsahem krve a hlenu. Dále lze vypozorovat únavu, zvýšenou teplotu, anémii a další příznaky. Pro céliakii je charakteristický chronický průjem, neprospívání a bolest břicha. Opět je zde přítomna únava a anémie.
Afty na jazyku a poučení na závěr
S opakovaným výskytem aft se setkáme také u syndromu získaného imunodeficitu, neboli AIDS. V důsledku postupného oslabování imunitního systému se kromě aft objevuje například kožní vyrážka, noční pocení a únava. Jedná se o prvotní lehké příznaky, které jsou ale postupem času následovány příznaky závažnějšími. Onemocnění je dosud nevyléčitelné, dochází k úplnému rozložení imunitního systému a nakonec k úmrtí.
Diskuze