19Srpen
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Bolest břicha po jídle

19. Srpen 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Bolest břicha po jídle
Příznaky

Bolest břicha po jídle může být způsobena celou řadou faktorů. Bolest břicha po jídle může být způsobena samotnou stravou - nevhodnou, příliš těžkou, tučnou. Bolest břicha po jídle ale může vznikat i v souvislosti s onemocněním slinivky břišní, žlučníku a žaludečním vředem.

Bolest břicha po jídle

Bolesti břicha jsou velmi častým problémem, se kterým se setkal zřejmě již každý z nás. Pokud přicházíme s těmito potížemi k lékaři, bude pro něj velmi cennou informací, pokud jsme vypozorovali souvislost bolestí s požitím jídla. Bolesti břicha s určitým časovým odstupem po jídle jsou totiž charakteristické pro některá onemocnění.

Bolest břicha po jídle a žaludeční vřed

Bolesti břicha nastupující ihned po jídle, s odstupem maximálně několika minut se může projevovat žaludeční vřed. Pro toto onemocnění je také typické, že bolesti spíš vyvolává kořeněné, smažené a kyselé jídlo, zatímco mléčné výrobky a jiná jídla, která jsou zásaditá, mohou poskytovat dokonce určitou úlevu. Žaludeční vřed je stav poškození sliznice a hlubších vrstev stěny žaludku žaludečními šťávami. Sliznice žaludku za normálního stavu tvoří ochrannou vrstvu hlenu, která ji chrání před samonatrávením šťávami. V určitých situacích (kouření cigaret, pití alkoholu, stres, dlouhodobé užívání léku proti bolesti a nachlazení), může být tato ochranná bariéra porušena a dochází k poškození žaludeční stěny. Vředová choroba musí být léčena, hrozí totiž riziko vzniku rakoviny žaludku, či proděravění žaludeční stěny s vylitím jejího obsahu do břišní dutiny a vzniku rozsáhlého zánětu, který ohrožuje nemocného na životě. Léčbou je především vyvarování se rizikovým faktorům a po poradě s lékařem užívání tablet snižujících tvorbu žaludečních šťáv.

Bolest břicha po jídle a problémy se žlučníkem

Bolesti břicha, které nastupují se zpožděním půl hodiny až několika hodin a které jsou vázané zejména na požití tučné stravy (kachna, zabijačky apod.), mohou být zapříčiněny onemocněním žlučových cest a to nejčastěji žlučníkovými kameny. Pokud se v žlučníku nacházejí kameny, nemusí se to projevovat vůbec nijak. Pokud se ale jeden z nich uvolní, dostane se do žlučových cest jdoucích do dvanáctníku a tyto cesty ucpe, vzniká náhlá prudká bolest – žlučníková kolika, kterou pociťujeme především v pravém podžebří a může se šířit až do oblasti pravé lopatky. Se vstupem tučné stravy do dvanáctníku dochází totiž k uvolnění speciálních hormonů trávicího traktu, které podporují vylučování žluči a stahování žlučníku. Žluč však díky kamenům není schopná odtéct, žlučník se snaží ji skrz překážku protlačit a to vše vyvolává bolesti. Léčba by v tomto případě měla být rychlá, nejčastěji operační – vyjmutí kamenů i se žlučníkem.

Bolest břicha po jídle a slinivka břišní

Bolestí břicha po jídle se mohou projevovat ještě onemocnění slinivky břišní – především její záněty a nádory. Slinivka je stejně jako žlučník podporována hormony k vylučování svých trávicích šťáv po požití jídla. Pokud je tedy slinivka postižena zánětem či nádorem, projevuje se to bolestí prakticky po každém jídle, bolesti jsou často velmi kruté a zničující, nemocní udávají, že mají pocit, že jim někdo vrazil nůž do břicha. Úlevovou polohou je poloha na „všech čtyřech". Tato onemocnění také vyžadují rychlou léčbu většinou s pobytem v nemocnici.

Bolest břicha po jídle a rizikové faktory

Rizikovými faktory pro vznik těchto onemocnění jsou nesprávná dieta – příliš tučná jídla, nepravidelná strava - především nesnídání, které podporuje vznik žlučových kamenů, alkohol, stres, kouření a káva. Následky nemusí být žádné, jsou-li onemocnění rozeznána včas a léčena. Může však dojít i ke komplikacím, které ohrožují přímo život nemocného.

Trpíte-li Vy, či někdo ve Vašem okolí bolestmi po jídle, snažte se vyvarovat všem rizikovým faktorům a navštivte prosím svého lékaře, aby zjistil přesnou příčinu a doporučil Vám další postup.

Související články

Diskuze

Hanka Kroupova: Dobry den chtěla bych se zeptat co dělat když mě bolí břicho

13. Červen 2021 06:16

Marcela Skálová: Dobrý den už od pondělí nemám chuť na jídlo a když se najim tak mam šílené křeče v břichu a nevolnost

07. Prosinec 2017 12:15

Steve: Dobrý den. Již několik let mám problém s bolestmi v podbřišku a následnou stolici. Pokud správně a vydatně posnidam a můj žaludek az do oběda něčím prikrmuji, je všechno v pořádku. Stačí však ale, aby sem posnidal méně(a i to by mnohým lidem stacilo) tak po následujícím obědě mě třeba 20 min. po te dostanou silné, někdy až nezvladatelne křeče v podbřišku,krétě přichází jako vlny. Chvilku klid a pak zase. Nakonec jsem donucen jít často 2x po sobě na wc, přičemž je to vždy dost ridka stolice. Poté uz u vše znovu v normálu. Při bolestech mám vždy pocit,jakoby jsem měl střevo v nějakém místě zuzene a potrava se jim horkotezko protahovala. Nepřijde mi to normální protože to nikdo z mých známých neřeší. Je pro to nějaké obecné vysvětlení nebo si s tím mám zajít? Děkuji

21. Květen 2017 05:14

tirpsa: Dobrý den,už je to pomalu 14 dní,co mě bolí břicho.Při každém jídle,které sním,musím jít během několik pár minut na záchod.Vždy po jídle mám průjem.Samozhřejmně cokoliv sním,tak pak začnou bolesti břicha během pár minut,někdy i hned po jídle,a hned běžím na záchod,a pak prújem.Takhle to mám pořád. Je pravda,že jsem dva roky po žlučníku.Jím jak kdy.Někdy 1x denně,někdy i víckrát a velký porce.Jím i mastná jídla.Ale celou dobu nic,nic až teď.Nějaké rady co by to mohlo být?

05. Duben 2017 04:06

Zuzana: Několik měsíců jsem trpěla bolestmi žaludku po jídle...byla jsem u lékaře a nic,vysledovala jsem,že se asi přejídám a špatně jím....nakonec jsem situaci vyřešila Pangrolem,který mi doporučil obvodní a problémy jsou pryč...třeba můj příspěvek někomu pomůže :O)

15. Říjen 2014 10:07

Lenka: Používám na bolest břicha po jídle (když se přejím nebo jen sním něco pro mě ttěžko stravitelného) obvykle jen Pangrol 2000 a ten mi vždycky uleví...

10. Září 2014 09:24

Vložit příspěvek