Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest břicha po jídle
Bolest břicha po jídle může být způsobena celou řadou faktorů. Bolest břicha po jídle může být způsobena samotnou stravou - nevhodnou, příliš těžkou, tučnou. Bolest břicha po jídle ale může vznikat i v souvislosti s onemocněním slinivky břišní, žlučníku a žaludečním vředem.
Bolest břicha po jídle
Bolesti břicha jsou velmi častým problémem, se kterým se setkal zřejmě již každý z nás. Pokud přicházíme s těmito potížemi k lékaři, bude pro něj velmi cennou informací, pokud jsme vypozorovali souvislost bolestí s požitím jídla. Bolesti břicha s určitým časovým odstupem po jídle jsou totiž charakteristické pro některá onemocnění.
Bolest břicha po jídle a žaludeční vřed
Bolesti břicha nastupující ihned po jídle, s odstupem maximálně několika minut se může projevovat žaludeční vřed. Pro toto onemocnění je také typické, že bolesti spíš vyvolává kořeněné, smažené a kyselé jídlo, zatímco mléčné výrobky a jiná jídla, která jsou zásaditá, mohou poskytovat dokonce určitou úlevu. Žaludeční vřed je stav poškození sliznice a hlubších vrstev stěny žaludku žaludečními šťávami. Sliznice žaludku za normálního stavu tvoří ochrannou vrstvu hlenu, která ji chrání před samonatrávením šťávami. V určitých situacích (kouření cigaret, pití alkoholu, stres, dlouhodobé užívání léku proti bolesti a nachlazení), může být tato ochranná bariéra porušena a dochází k poškození žaludeční stěny. Vředová choroba musí být léčena, hrozí totiž riziko vzniku rakoviny žaludku, či proděravění žaludeční stěny s vylitím jejího obsahu do břišní dutiny a vzniku rozsáhlého zánětu, který ohrožuje nemocného na životě. Léčbou je především vyvarování se rizikovým faktorům a po poradě s lékařem užívání tablet snižujících tvorbu žaludečních šťáv.
Bolest břicha po jídle a problémy se žlučníkem
Bolesti břicha, které nastupují se zpožděním půl hodiny až několika hodin a které jsou vázané zejména na požití tučné stravy (kachna, zabijačky apod.), mohou být zapříčiněny onemocněním žlučových cest a to nejčastěji žlučníkovými kameny. Pokud se v žlučníku nacházejí kameny, nemusí se to projevovat vůbec nijak. Pokud se ale jeden z nich uvolní, dostane se do žlučových cest jdoucích do dvanáctníku a tyto cesty ucpe, vzniká náhlá prudká bolest – žlučníková kolika, kterou pociťujeme především v pravém podžebří a může se šířit až do oblasti pravé lopatky. Se vstupem tučné stravy do dvanáctníku dochází totiž k uvolnění speciálních hormonů trávicího traktu, které podporují vylučování žluči a stahování žlučníku. Žluč však díky kamenům není schopná odtéct, žlučník se snaží ji skrz překážku protlačit a to vše vyvolává bolesti. Léčba by v tomto případě měla být rychlá, nejčastěji operační – vyjmutí kamenů i se žlučníkem.
Bolest břicha po jídle a slinivka břišní
Bolestí břicha po jídle se mohou projevovat ještě onemocnění slinivky břišní – především její záněty a nádory. Slinivka je stejně jako žlučník podporována hormony k vylučování svých trávicích šťáv po požití jídla. Pokud je tedy slinivka postižena zánětem či nádorem, projevuje se to bolestí prakticky po každém jídle, bolesti jsou často velmi kruté a zničující, nemocní udávají, že mají pocit, že jim někdo vrazil nůž do břicha. Úlevovou polohou je poloha na „všech čtyřech". Tato onemocnění také vyžadují rychlou léčbu většinou s pobytem v nemocnici.
Bolest břicha po jídle a rizikové faktory
Rizikovými faktory pro vznik těchto onemocnění jsou nesprávná dieta – příliš tučná jídla, nepravidelná strava - především nesnídání, které podporuje vznik žlučových kamenů, alkohol, stres, kouření a káva. Následky nemusí být žádné, jsou-li onemocnění rozeznána včas a léčena. Může však dojít i ke komplikacím, které ohrožují přímo život nemocného.
Trpíte-li Vy, či někdo ve Vašem okolí bolestmi po jídle, snažte se vyvarovat všem rizikovým faktorům a navštivte prosím svého lékaře, aby zjistil přesnou příčinu a doporučil Vám další postup.
Diskuze