Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest krku
Bolest krku je opravdu častý problém velké části naší populace. Většina bolestí krku jde na vrub tzv. "problémů s páteří" a také svalové ztuhlosti. Obě tyto příčiny bolesti krku jsou způsobeny hlavně nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. Jiný problém představuje náhle vzniklá bolest krku spojená se ztuhnutím šíje, které mohou být příznakem meningitidy. Tyto potíže by měly znamenat bezodkladnou návštěvu lékaře...
Bolest krku
Bolest krční páteře, tuhnutí šíje, omezená pohyblivost krku, vystřelování bolesti do hlavy, zad či ramene... to vše se stává pro některé velice nepříjemným každodenním trápením. Krční páteř je totiž velmi pohyblivou a namáhanou částí lidského těla, aniž si to správně uvědomujeme. Také nesmíme opomenout, že krk nám nese skoro čtyřkilové závaží v podobě hlavy. Celá krční páteř spolu se svaly a nervy krku je velmi složitě a rozmanitě uspořádána. Proto podléhá mnoha stresovým vlivům, které vedou k bolesti až k dysfunkci. A my si teď o nic řekneme něco více.
Příčiny bolesti krku
Bolesti krku mohou vzniknout z mnoha rozličných příčin. Naštěstí těch vážných příčin je méně, než těch běžných, za které si zpravidla můžeme sami svým špatným životním stylem. K těm vážnějším patří poúrazové stavy, různé zánětlivé procesy a degenerativní změny krční páteře (obzvláště krčních obratlů a meziobratlových plotének). V případě úrazu je nutné okamžitě vyhledat odbornou lékařskou pomoc, poněvadž se může jednat i o poškození míchy! Pokud tedy u vás došlo k nějakému zranění krku, od začátku vás intenzivně bolí a pociťujete postupnou ztrátu citlivosti horních a dolních končetin, neprodleně zavolejte záchrannou službu. Co se týče zánětlivých faktorů, které způsobují bolest krku, většinou jsou reakcí na nějakou virózu, prochladnutí, ale může jít i o velmi závažné infekce obalů mozku – meningitidy. Rovněž při nesnesitelných a náhlých bolestí a ztuhnutí šíje, volejte lékařskou pohotovost.
Blokáda krční páteře
Naštěstí se v celé řadě případů jedná o méně závažné blokády krční páteře a svalové křeče. Vznikají na podkladě nepřiměřeného zatěžování např. při práci, ale i při běžných činnostech v souvislosti se špatnými návyky. Za zmínku stojí špatné držení těla a hlavy, špatná poloha při spánku, nadměrné sezení ve shrbené poloze, jednostranné přetěžování horní končetiny (časté telefonování) atd. Kromě bolestí si dotyčný dokáže i sám nahmatat ztvrdlé svaly a může se objevit i omezená pohyblivost krku. V úvahu přichází i druhá možná příčina bolestí v krční oblasti. Jak už jsme si řekli na začátku, krk je velmi citlivý na různé stresové faktory. Často se právě vyskytují bolesti na podkladě psychického vyčerpání či emocionálního vypětí – pak se jedná o tzv. psychosomatickou poruchu. Jak tedy vidíte, příčin může být mnoho a je někdy těžké správně je diagnostikovat.
Bolest krku, její prevence a léčba
Prevence a léčba je velmi různorodá. Důrazně proto doporučujeme při vyskytnutí tohoto nepříjemného příznaku, který přetrvává delší dobu, a nejste si jisti příčinou, se poradit s lékařem. Sami si ale také dokážete pomoct. Jen je třeba chtít a dodržet pár hlavních zásad. Týkají se především správného držení těla, preventivních protahovacích cvičení při dlouhodobé jednostranné zátěži (zkuste se alespoň občas zvednout ze židle, udělat pár nenásilných úklonů hlavy, projít se po místnosti, případně si provést tzv. auto masáž krční páteře – vždy masírovat stranu, která vás nebolí!) nebo nahříváním pomocí termosáčků plněných gelem, které se dají koupit v každé prodejně zdravotnických potřeb.