Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolesti krční páteře
Bolesti krční páteře - civilizační choroba 21. století - zná tařka každý. Bolesti krční páteře bývají spojeny jednak s nezdravým životním stylem - tedy sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, a dále s tzv. ústřelem, tedy prudkým pohybem hlavy, po kterém následuje ztuhnutí svalů na krku...
Bolesti krční páteře
Krční páteř je nejvíce namáhaná a nejvíce pohyblivá část celé páteře. V současnosti je příčinou mnohých bolestivých stavu. „Napomáhá" tomu i náš životní styl, dlouhé hodiny u počítače, nesprávné držení těla, špatná poloha hlavy při spánku a jiné. Za bolestmi krční páteře však může být skryta i jiná závažnější příčina, proto tuto bolest netřeba podceňovat. Postižení krční páteře kromě bolesti, se může projevovat i jinými příznaky. Jedná se například o ztuhlost, omezený pohyb hlavy do stran, bolest hlavy, bolest vystřelující do končetin, závratě, poruchy vidění či sluchu. Převážná většina syndromů v této oblasti vyplývá z poruchy funkce nebo v degenerativních změnách meziobratlových kloubů.
Ústřel
Nejčastější příčinou bolesti bývá akutní ústřel. Jedná se o náhle vzniklou bolest, která je spojena se strnutím šíjového svalstva. Pacient pociťuje silnou bolest, nemůže otáčet a naklánět hlavu. Tento stav bývá spojen i s nevolnosti a někdy i závratěmi. Příčinou může byt nošení těžkých břemen, delší držení hlavy v jedné poloze nebo náhlý prudký pohyb hlavy, prochlazeni nebo vzniká jako následek proležení. Obvykle odezní v průběhu několika dni.
Bolest, která vzniká pozvolna a odeznívá týdny a někdy i měsíce je součásti chronického ústřelu. Bolest není taká výrazná, je tupá, stála a hybnost je postižena jenom částečně. Další poruchou je takzvaný cervikobrachiální syndrom. Jedná se o bolest, která začíná v krční páteři a může se šířit do ramen a dál až ke konečkům prstů. Bolest se zhoršuje se pohybem páteře a bývá velmi nepříjemná. Příčinou bývá blokáda obratlů krční páteře. Bolesti krční páteře můžou pacienty sužovat i po úrazech hlavy a krku, zejména po autonehodách.
Závažné příčiny bolestí krční páteře
Za bolestí krční páteře mohou být skryté i jiné závažnější a někdy i život ohrožující stavy. Subarachnoidální krvácení je krvácení mezi mozkovými obaly, které je pro pacienta velmi nebezpečné a v naprosté většině případů smrtelné. Je způsobené roztržením cévní výdutě a může se vyskytnout i u mladých lidí. Naneštěstí se může projevovat akutní bolestí krční páteře. Avšak častější pro tenhle stav je extrémně prudká bolest hlavy. Pokud bolesti krční páteře přetrvávají v klidu a zejména v noci, je nutné vyloučit nádorové a zánětlivé postižení páteře.
Léčba bolesti krční páteře
Léčba bolestí krční páteře spočívá v několika zásadních přístupech. U akutně vzniklých bolesti je účinný snímatelný krční límec, který krk fixuje v jedné poloze a zabraňuje tak dalšímu poškození. Dobrý je i klid na lůžku pokud přináší pacientovi úlevu. V některých případech je účinní i takzvaná manuální léčba, která je založena na mobilizačních a manipulačních technikách na kloubech, protahování a uvolňování napnutých a ztuhlých svalů. Tyto techniky by mel však vykonávat lékař, který má na to speciální oprávnění. Z léků se při tlumení bolesti používají analgetika, nesteroidní antiflogistika (paracetamol, kyselina acetylsalicylová, indometacin, ibuprofen a jiné), léky uvolňující napětí svalu. Účinní může být i aplikace tepla. Pokud jsou bolestí akutní, je lepší použít takzvané suché teplo (např. infračervená lampa), u chronických bolestí může pomoct horká koupel. Velmi důležitou součásti léčby je cvičení. Mělo by se provádět az po odeznění akutních bolestí, aby si pacient ještě víc neublížil. Nejprve je vhodné provádět cviky pod dozorem rehabilitačního pracovníka a pak cvičit i doma.
Diskuze