Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Častá stolice
Častá stolice je nepříjemný problém, který umí výrazně komplikovat život. Častá stolice může být způsobena stravovacími návyky či stravovací chybou, nebo je častá stolice vyvolána průjmovým onemocněním. Častá stolice je také někdy výsledkem psychických vlivů - často v rámci tzv. syndromu dráždivého tračníku...
Co si představit pod pojmem častá stolice?
Pro někoho je normální, když jde na stolici 3x týdně a pro někoho když jde 3x denně. Proto nemůžeme obecně říct, co už je častá stolice a co není. Z toho důvodu je dobré vypozorovat svůj normální rytmus chození na stolici a od něj odvozovat, jestli došlo ke zvýšení počtu stolic nebo ne. V tomto textu uvedeme příčiny časté stolice, a něco málo si k nim řekneme.
Častá stolice a vliv stravy
Nikoho snad nepřekvapí, že příčinou zvýšeného chození na stolici může být vyšší příjem potravy (vícedenní oslavy, svátky). Další příčinou tohoto stavu je syndrom dráždivého střeva (jinak také syndrom dráždivého tračníku). Tento stav je vyvolaný vyšší psychickou zátěží (stresem), než je daný jedinec schopný unést. Jedná se tedy o psychosomatickou záležitost (daný orgán je v pořádku, ale působením nervové soustavy dochází k narušení normální činnosti). Stolice bývá normální tuhosti s možnou přítomností hlenu, avšak může být i průjmovitá. Průjmy se vyskytují v ranních hodinách. Dále se může vyskytovat bolest levého podbřišku (po navštívení toalety se zmírní, či vymizí), pocit plného břicha, nadýmání, pocit neúplného vyprázdnění.
Průjmy
Příliš časté vyprazdňování je také přítomno u průjmů. Stolice je v těchto případech tekutá a obsahuje různé příměsi (krev, hleny) podle toho, čím je průjem způsoben. Průjmy mají mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o bakteriální infekce, které jsou způsobené zanedbáním dobrých hygienických návyků a vyskytují se nejvíce v létě. V zimních měsících jsou to virové infekce. Nesmíme zapomenout na parazity a plísně, které také mohou vyvolávat průjmy. Průjmy způsobené infekcí může doprovázet bolest, jejíž intenzita se různě mění. Průjmy doprovází i mnoho jiných onemocnění, jako jsou Crohnova choroba, celiakie, karcinomy (střev, štítné žlázy, slinivky břišní). Léky (antibiotika, projímadla, léky používané proti pálení žáhy, obsahující hořčík, cytotoxické) mohou také vyvolat průjmy. Stejně tak nevhodná strava, či úzkostné stavy.
Častá stolice a vliv psychiky
Příčin vyvolávajících častou stolici je mnoho. Jsou méně závažné, jako je přejídání se u příležitosti svátků, či oslav. Méně závažná po fyzické stránce je také častá stolice vyvolaná zvýšenou psychickou zátěží, přesto je tento stav velice nepříjemný a zaslouží si, aby mu byla věnovat pozornost, protože výrazně snižuje kvalitu života. Závažné stavy pak jsou většinou spjaté s infekčními průjmy, které mohou dehydratovat organismus, způsobovat krvácení, a tím ztráty krve, a tak ohrožovat na životě. Ať už je příčina jakákoliv, je třeba v případě snížení kvality života (omezuje nás to, či nás to staví do nepříjemných situací) nebo v případě jakýchkoliv jiných pochybností o závažnosti daného stavu, vyhledat lékaře, neboť jedině on dokáže danou situaci objektivně posoudit.
Diskuze