Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Dvojité vidění
Dvojité vidění je vzhledem k důležitosti zraku opravdu nepříjemný problém. Dvojité vidění je dáno buď problémem v samotném oku či okohybných svalech, nebo je dvojité vidění dáno problémem v centrálním nervovém systému - například po otřesu mozku či cévní mozkové příhodě...
Dvojité vidění
Dvojité vidění není příjemná záležitost. Hlavně proto, že zrak je naším nejdůležitějším smyslem - pomáhá nám poznávat a orientovat se v okolním světě. Oko je složitý orgán, který musí pracovat velice přesně, a navíc musí být dokonale sladěny obě oči dohromady. Dvojité vidění budou tedy vyvolávat jak poruchy jednoho oka (odborně monokulární), tak poruchy vzájemného sladění obou očí (binokulární). Nesmíme však zapomenout, že dvojité vidění může být způsobeno také poruchami v mozku. V tomto textu se seznámíme s nejdůležitějšími příčinami dvojitého vidění a některé z nich si rozebereme.
Dvojité vidění a podstata problému
Jak jsme zmínili na začátku, dvojité vidění může způsobovat porucha v jednom oku nebo ve sladění obou očí. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit kde je porucha, je zavřít jedno oko (ti co to nesvedou, si ho zakryjí). Pokud dvojitý obraz zmizí, jedná se o poruchu sladění očí, pokud ne, je chyba v jednom oku. Dvojité vidění způsobené vadou jednoho oka je často vyvolané onemocněním oční rohovky nebo čočky. Příkladem může být šedý zákal (odborně katarakta). Jedná se o onemocnění oka, při němž dochází ke ztrátě pružnosti oční čočky a tím k postupnému zhoršování zraku. Další příčinou může být vrozená vada oka, hysterie, nebo úraz, při němž dojde k posunu čočky. Dvojité vidění způsobené nesouhrou očí je nejčastěji vyvoláno obrnou očních svalů. Tento stav může být způsoben úrazy (jako jsou zlomeniny očnice), záněty přecházejícími na oční svaly a nádory v oblasti očnice. Další příčinou dvojitého vidění může být porušení přenosu vzruchů z nervů na svaly. K tomu dochází při autoimunním onemocnění (onemocnění, při němž imunitní systém napadá části vlastního organismu) zvaném myastenie gratis.
Problém v centrálním nervovém systému
Dvojité vidění může být dále způsobeno stavy, které postihují centrální nervový systém (tj. mozek a míchu), např. otřesem mozku. Při otřesu mozku jsou dalšími příznaky nevolnost, zvracení a bolest hlavy. Další příčinou způsobující dvojité vidění může být mozkový nádor. Nádor může růst v blízkosti nervů, které slouží k ovládání očních svalů nebo může utlačovat některou z částí mozku, která zodpovídá za zpracování zraku. K podobným stavům může docházet po mozkové příhodě, pokud byla lokalizovaná v nějaké oblasti pro zpracování zraku nebo v oblasti, z níž vychází nervy pro řízení okohybných svalů. V tomto případě se dvojité vidění většinou projevuje při pohledu určitým směrem. V jiných směrech člověk vidí normálně. Tento stav je dán tím, že okohybné svaly inervuje několik nervů. Další nemocí, jejímž příznakem je dvojité vidění, je roztroušená skleróza. Jedná se o autoimunitní onemocnění postihující centrální nervový systém (mozek, mícha). Dalšími příznaky mohou být porucha chůze, řeči, močení, psychické změny chování (deprese, euforie). Dvojité vidění se může objevit i u onemocnění, která zvyšují hladiny hormonů štítné žlázy. Také některá antidepresiva mohou způsobovat dvojité vidění a nakonec nesmíme zapomenout na otravy alkoholem.
Dvojité vidění a poučení na závěr
Z výše popsaného vyplývá, že dvojité vidění má mnoho příčin. Tento příznak může mít příčinu lehčího charakteru jako šilhání, či šedý zákal, ale může se také jednat o velice závažné stavy, jako jsou poranění hlavy, nemoci imunitního systému, otrava alkoholem, nádory mozku, mozkové příhody. Proto pokud se dvojité vidění vyskytne a znepříjemňuje nám život, neváhejme navštívit lékaře, neboť on jako jediný dokáže objektivně posoudit daný stav.
Diskuze