Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Hučení v uších
Hučení v uších je obrovsky nepříjemný příznak celé skupiny nemocí. Rozlišujeme tzv. objektivní hučení v uších, kdy jsou slyšené zvuky skutečné, a subjektivní hučení v uších, kdy toto hučení slyší pouze pacient a zvuk je imaginární... Hučí Vám v uších...? Čtěte dál a zjistěte podrobnosti...
Hučení v uších
Hučení v uších odborně nazývané tinnitus samo o sobě není nemoc, ale příznak celé skupiny onemocnění. Pro pacienta je to velmi nepříjemný a obtěžující stav, který narušuje jeho každodenní život. Mnoho pacientů trpí proto depresemi a nespavostí.
Obejktivní tinnitus
Tinnitus se dělí na objektivní a subjektivní. Objektivní tinnitus je mnohem vzácnější a tenhle typ hučení v uších slyší nejen pacient. Objektivní tinnitus je vyvolán skutečným zdrojem zvuku. Může se jednat o kontrakce svalů v středouší, které mají charakter klikáni nebo praskáni. Častěji se však jedná o cévní příčinu, kdy cévy v blízkosti ucha jsou postižené aterosklerózou a za zúženým místem cév, vznikají v krevním proudu víry, které se stávají „hlučnými". Tenhle typ má obvykle pulzativní charakter.
Subjektivní tinnitus
Daleko častější je však subjektivní tinnitus, který slyší jenom pacient. Zdroj zvuku neexistuje. Může mít různý charakter (šumění, pískání, hučení, lupání). Příčina může byt kdekoliv v průběhu sluchové dráhy (zevní, střední a vnitřní ucho, sluchový nerv, sluchová centra v mozku). Na jeho vzniku se můžou podílet záněty zevního zvukovodu a středního ucha, metabolické choroby, hormonální poruchy, úrazy hlavy nebo i obyčejná mazová zátka v uchu. Nadměrné užívaní některých léků, které jsou pro ucho toxické, taky může spustit hučení v uších. Jedná se zejména o aspirin, některá antibiotika, diuretika a chemoterapeutika užívané k léčbě nádorových onemocnění. Nejběžnější příčnou však je ztráta sluchu, či už se jedná o ztrátu způsobenou stárnutím nebo poškozováním sluchu nadměrným hlukem. Bohužel v dnešní době zejména mladí lidé se bez sluchátek v uších a hlasité hudby nepohnou ani na krok a mnohokrát si neuvědomí, že si dobrovolně poškozují sluch, zejména vláskové buňky ve vnitřním uchu, které když se jednou poškodí, už se nikdy neobnoví. Na druhém místě je tinnitus způsoben potížemi s krční pateří, jedná se zejména o blokové postavení 4. a 6. krčního obratle. Tento typ bývá jednostranní a lze ho odstranit metodami manuální medicíny. Další možnou příčinou je Menierova choroba, která se vyznačuje hučením v uších, závratěmi a nedoslýchavostí. Neurinom akustiku (jiné označení je vestibulární schwannom), nádor, který vychází ze sluchového nervu se kromě tinnitu projevuje zhoršenou funkci sluchu, bolestmi hlavy, závratěmi. Nádor roste pomalu, takže pokud se zachytí včas, dá se chirurgicky odstranit. Menierova choroba a neurinom akustiku jsou ale velmi vzácné a postihuji jen malé procento lidí. Bohužel se vyskytují i případy, kdy příčina tinnitu není nalezena.
Co dělat při hučení v uších?
Pacient, kterého trápí tinnitus, by měl určitě vyhledat lékaře otorinolaryngologa. Po odebrání anamnézy se provádí otorinolaryngologické vyšetření, vyšetření sluchu pomocí audiometru, vestibulární vyšetření (vyšetření rovnovážného ústrojí), objektivní vyšetření sluchu. Dále je doporučeno RTG vyšetření krční páteře, eventuálně vyšetření magnetickou rezonancí, angiografické vyšetření cév, neurologické, oční a případně i metabolické či endokrinologické vyšetření. Léčba spočívá především v odstranění prvotní příčiny tinnitu, je zaměřená na léčení chorob, které vedou k tomuto příznaku. Pro úlevu se podávají látky zlepšující prokrvení, vitaminy a sedativa. Vhodné je vyhýbat se hlasitým vjemům, kofeinu, nikotinu a soli. Dále se také doporučuje tzv. tinnitus retraining therapy, při které se pacienti učí rušivé tóny vědomě „přehlížet". Tato metoda je čistě symptomatická, zaměřena na potlačení tinnitu. Ve svém důsledku však neumožňují opravdové uzdravení. Nejdůležitějším v celé terapii je celková psychická pohoda, která dokáže intenzitu tinnitu zmírnit či úplně potlačit.