8Duben
2012
MUDr. Lucia Hlavatá
Diskuze

Pihy

8. Duben 2012 | MUDr. Lucia Hlavatá
Pihy
Nemoci

Pihy neboli ephelides jsou nezhoubné kožní projevy. Pihy vznikají nejčastěji u osob se světlou pokožkou, tedy u fototypu I a II. Pihy se dělí do dvou skupin, tedy na běžné a obyčejné pihy a na pihy, které vzniknou vlivem slunečního záření. Léčba pih není nutná, jedná se spíše o kosmetický problém a v dnešní době již existují různé metody na zesvětlování pih právě v případě, že o to pacient má zájem.

Pihy

Pihy neboli ephelides se řadí mezi nezhoubné kožní projevy, odborně zvané melanocytové skvrny. V hlubších vrstvách pokožky se nacházejí kožní buňky neboli melanocyty, které produkují kožní barvivo melanin. Zvýšeným množstvím tohoto barviva pak vzniká řada projevů. Z toho nejznámější z nich a též v populaci hojně zastoupené, jsou právě pihy. Objevují se zejména na obnažených částech těla po opakovaném pobytu na slunci. Nejčastější jsou pihy na nose, tvářích, ramenou a zádech. Běžné jsou hlavně u lidí se světlou pletí a blond nebo zrzavými vlasy, tedy fototypy I a II. Pihy se objevují již v dětství a můžou se vyskytnout i u malých dětí mladších až mladších jednoho roku. Tyto kožní projevy jsou naprosto nezhoubné a nikdy z nich nevzniká rakovina kůže.

Vznik pih a jejich příznaky

Vznik pih je podmíněn jednak světlou pletí, dále pak pobytem na slunci, ale také velkou roli sehrává to, jakou jsme získali genetickou výbavu od rodičů či prarodičů. Pihy se jeví jako mnohočetné hnědavé skvrnky, podmíněné místním zmnožením tmavého kožního barviva melaninu, přesněji eumelanin. Eumelanin je právě druh melaninu, který je tmavý. Většina pih na lidském těle je obvykle stejné barvy. U různých lidí můžou být však různého odstínu a to bledě červené, žluté, slabě, středně nebo tmavě hnědé až černé. Většinou však mají odstín o něco tmavší než je okolní kůže. Po vystavení slunečnímu záření mají tendenci ztmavnout a v zimních měsících zase zblednout.

Typy pih

Rozlišujeme 2 typy pih. Prvním typem jsou obyčejné pihy a druhým ty, které vznikly spálením od slunce. Ty obyčejné jsou většinou kulaté a malé. Naopak pihy vzniklé od slunce jsou větší, tmavší a mají nepravidelné okraje. Tyto jsou běžné na ramenou a zádech, kde vystavujeme naši pleť slunečnímu záření a kde se obvykle nejvíce spálíme.

Jiným kožním projevem podobným pihám je lentigo simplex. Lentigo simplex je tmavší skvrna a obvykle v zimě nevymizí. Může být přítomno od narození, ale většinou se tvoří později v dětství a kolem puberty. Mnohočetný výsev těchto pih se nazývá lentiginóza. Může být i součástí některých jiných onemocnění, většinou se však jedná o nevýznamné skvrny.

Pihy a jejich léčba

Léčba pih není zapotřebí, neboť se jedná pouze o kosmetický problém. Někteří lidé mají své pihy rádi a berou je jako svoji součást, jiným zase působí problémy s jejich vzhledem a chtějí je odstranit. Existují však metody, které můžou zesvětlit nebo zmírnit tyto kožní projevy. Nemusí to ale platit u každého, pihy se totiž znovu snadno objeví po opakovaném pobytu na slunci.

Na zesvětlení pih se dají použít různé bělící krémy, které jsou k sehnání v lékárně. Efektivnější jsou v kombinaci s ochranou před sluncem. Dále je to chemický peeling za použití ovocných kyselin nebo jiných látek a konečně odstranění pih za použití laseru.

Pihy a prevence jejich vzniku

V případě, že se objeví na kůži nějaká skvrna, o které máte navzdory všemu pochybnosti, je na místě navštívit kožního lékaře. Ten po vyšetření stanoví, o jakou kožní změnu se jedná, či zda doporučí další vyšetření. V případě takovýchto kožních skvrn, tedy pih, vám může doporučit vhodné prostředky ke zmírnění těchto kosmetických problémů.

Jelikož nemůžeme změnit naši genetickou výbavu ohledně výskytu pih, můžeme se alespoň snažit, aby nebyly ještě více viditelné, a zejména předcházet vzniku nových pih. Základem prevence je ochrana před sluncem. To zahrnuje jednak používání přípravků s vysokým ochranným faktorem, dále omezení pobytu na slunci a určitou roli zde hraje též ochrana hlavy, zejména obličeje kloboukem. Prevence je snazší, levnější a také šetrnější než snažit se odstranit pihy, které již vznikly. Odstraňování pih je mnohem obtížnější a navíc nemusí být vždy uspokojivé.

Související články

Diskuze

Maxim: Chtěl bych se zeptat, jestli se množství pih ze slunce v nějakém věku ustálí? Někde jsem četl, že se pihy ze slunce objevují v pubertě a okolo 20 roku života se přestanou tvořit. Je to pravda?

14. Září 2014 09:24

verunka: chtela by se zeptat co se mi stane když se mi sloupla piha

01. Červenec 2014 07:33

Vložit příspěvek