Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Ostruha na patě
Ostruha na patě je nepříjemný a bolestivý problém způsobený dlouhodobým přetížením nohy. Jedná se o kostní výrůstek na patě, který při došlápnutí způsobuje bolestivé píchání, které může vystřelovat do celé plosky. Bolest se ale může vyskytnout i v noci, kdy je noha v klidu. Ostruha na patě se rozvíjí dlouhou dobu bez jakýchkoliv příznaků, proto je nutné dbát na prevenci v podobě nošení správné obuvi.
Ostruha na patě
Připadáte si při chůzi jako malá mořská víla po výstupu na souš? Při každém kroku Vám projede nohou bolest, jako by do ní zabodli nůž? Pak i Vás se možná týká ostruha patní kosti. Ostruha patní kosti je poměrně časté onemocnění, které postihuje až 15% populace. Týká se hlavně lidí ve středním věku, ale potkat může každého.
Příznaky ostruhy na patě
Jednoznačným a často jediným příznakem je bolest paty. Důležitá je lokalizace bolesti zhruba uprostřed paty, přímo v místě ostruhy, ale může i vystřelovat do celé plosky. Projevuje se jako bolestivé píchání různé intenzity hlavně při došlápnutí. Nejhorší bývá bolest po ránu nebo po delší době bez pohybu, kdy je pro pacienta problém se pro bolest vůbec rozejít. To ale neznamená, že se bolest nemůže objevit i v noci, kdy je noha v klidu. Kromě samotné přítomnosti ostruhy může bolest způsobit i její zlomenina. V takovém případě je řešením operace. Někdy se kromě bolesti může objevit i zarudnutí paty a otok.
Ostruha na patě a její vznik
Jedná se o kostní výrůstek tzv. osteofyt, který je důsledkem nadměrného zatížení nohy. Dlouhodobé přetížení nohy způsobuje, že svaly nohy ve zvýšené míře táhnou za patní kost, na kterou se upínají. Kost na to reaguje nárůstem kostní hmoty a tak vzniká ona ostruha na patě. Ve vzniku ostruhy hraje roli kombinace několika faktorů. Na prvním místě je to nošení nevhodné obuvi, zejména dámských lodiček na vysokém podpatku. Svou roli sehrává i nadváha, dlouhé stání nebo naopak nadměrné zatížení při sportu. Mezi důležité faktory patří vadné postavení nohy nebo úraz nohy v minulosti. Určitý význam zřejmě mají i dědičné dispozice.
Vyšetření ostruhy na patě
Správnou diagnózu stanoví lékař na základě rozhovoru s Vámi a vyšetření nohy. Provádí se ultrazvukové vyšetření, kterým lze diagnostikovat kromě patní ostruhy také existující zánět. Definitivně ostruhu na patě potvrdí RTG snímek, na kterém je kostní výrůstek vidět.
Léčba ostruhy na patě
Léčebných postupů je několik a liší se podle intenzity potíží pacienta. Obyčejně se zahajuje tzv. konzervativní léčbou, která obnáší nošení správné obuvi a používání ortopedických pomůcek (např. podpatěnky). Důležitou součástí léčby ostruhy na patě je rehabilitace a masáže nohy. K dispozici je rovněž řada protizánětlivých krémů a léků. Dlouhodobé užívání protizánětlivých léků (např. Ibalgin), ale není vhodné pro jejich vážné nežádoucí účinky. Jmenujme třeba rozvoj žaludečního vředu a krvácení do trávicího traktu. Další možností jak léčit ostruhu na patě jsou obstřiky malým množstvím kortikoidů v kombinaci s lokálním anestetikem. Oblíbená je terapie RTG ozářením, kterou lze vzhledem k nežádoucím účinkům použít jen u osob vyššího věku. Novinkou, která má slibné výsledky je léčba akustickou rázovou vlnou. Podle německých a švýcarských studií je účinnost rázové vlny na ostruhy až 95%. Avšak tuto léčebnou metodu zdravotní pojišťovny nehradí. K operačnímu řešení se přistupuje, jen pokud dojde ke zlomenině ostruhy.
Ostruha patní kosti je velmi nepříjemné onemocnění, které člověka značně omezuje. Naneštěstí se rozvíjí dlouhou dobu bez jakýchkoliv příznaků. Proto je nutné dbát na prevenci v podobě nošení správné obuvi. Stejně jako rozvoj onemocnění bývá zdlouhavá i jeho léčba, proto v případě potíží neváhejte s návštěvou lékaře.
Diskuze