Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Svědění kůže
Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.
Svědění kůže
Svědění kůže zná úplně každý. Je to velmi nepříjemný pocit na povrchu kůže, který nutí ke škrábání. Delší škrábání na jednom nebo několika místech vede k podráždění kůže, což může být samo o sobě další příčinou svědění. Také může při poranění pokožky dojít k zanesení bakteriální infekce. Svědění je často subjektivním příznakem řady onemocnění, ať už se jedná o onemocnění kožní, či orgánová. Také se může jednat o reakci alergickou nebo o reakci na léky. V tomto textu si rozebereme, jak můžeme svědění rozdělit a co ho může způsobovat.
Dělení svědění kůže
První skupinou jsou svědění, která nemají primární kožní příznaky. Tato svědění mohou probíhat po celém těle nebo se mohou lokalizovat na určitém místě. Lokálními svěděními jsou často svědění řiti, zevních pohlavních orgánů nebo svědění v okolí pohlavních orgánů. Druhou skupinou jsou ta, která doprovázejí nějaké onemocnění, nejčastěji kožního původu. Tuto skupinu si rozebereme v následujícím odstavci. Do poslední skupiny můžeme zařadit svědění vázané na působení vnějších vlivů nebo nějaké věkové období. Jedná se o svědění způsobené teplem, svědění objevující se v době léta, zimy. Dále sem patří svědění dětí, mladistvých, žen v přechodu a starých lidí. Pokud se svědění vyskytne náhle, je lokalizované a vyskytuje se i u spolu žijících osob, pak došlo k podráždění po kontaktu s něčím z vnějšího prostředí. Pokud však svědění neustupuje ani po dvou týdnech léčby, zřejmě se jedná o příčinu uvnitř organismu.
Svědění způsobené nemocemi
Nyní si se podíváme na druhou skupinu svědění, která je způsobená onemocněními.
Kožní onemocnění
- Kontaktní alergie – reakce začne několik dnů(2-7) po vystavení alergenu, kterým může být nikl, měď, latex, kosmetika či pracovní prostředí. Objevuje se ostře ohraničené zarudnutí pokožky, někdy až puchýřky.
- Atopický zánět kůže – atopičtí lidé jsou takoví, kteří mají vrozenou přecitlivělost imunitního systému. To má za následek, že u nich organismus reaguje na normální stimul přemrštěně, což se projeví třeba zánětem kůže. Lokalizace u menších dětí je na obličeji a trupu. U starších dětí v oblasti loketní a kolenní jamky, dále pak zápěstí a kotníky.
- Pokousání hmyzem – nejčastěji pokousání komárem, blechou nebo štěnicí.
- Lupénka, jinak také psoriáza – mírně ztluštělá kůže se stříbřitě lesklými šupinami, po odloupnutí se objeví rudé ložisko. Nejčastěji se objevuje na loktech, kolenech, vlasaté části hlavy, ale i na celém těle.
- Svrab – onemocnění způsobené parazitem zvaným Zákožka svrabová, která v rohové části pokožky dělá chodbičky a klade vajíčka. Vyskytuje se hlavně v místech a zemích s nízkými hygienickými návyky.
- Suchost kůže - má za následek intenzivní svědění u starších pacientů, nejčastěji v zimě při pobytu ve studeném prostředí či po sprchování v horké vodě. Postihuje záda, boky, břicho, pas a části končetin vzdálenější od těla.
Systémová onemocnění
- Cholestáza – stav, kdy žluč nemůže řádně odtékat do tenkého střeva a produkty, které jsou jí odváděny, se hromadí v organismu. Svědění se zhoršuje v noci.
- Dlouhodobá nedostatečná funkce ledvin – dochází k záchvatům trýznivého svědění, které se zhoršuje v létě.
- Tvorba nadměrného množství hormonů štítné žlázy
- Chudokrevnost, způsobená nedostatkem železa
- Cukrovka, neboli diabetes mellitus
- Parazitární a také virové infekce (plané neštovice, pásový opar)
- Hubnutí u poruch příjmu potravy – další příznak je ztráta ochlupení.
- Psychogenní příčiny (stres, úzkost)
Diagnostika
Pokud se svědění vyskytuje dlouho a zhoršuje vám kvalitu života a pokud se k tomu přidávají i jiné příznaky, poraďte se s svým lékařem, který jako jediný dokáže objektivně posoudit daný stav. Pokud je svědění doprovázeno vyrážkou, nejlepším řešením je vyšetření u kožního lékaře. Jestliže je svědění bez kožního projevu, provádí se laboratorní vyšetření krve, které může odhalit cukrovku či selhávání ledvin.
Léčba svědění kůže
Při léčbě je nutné léčit především příčinu, která svědění kůže vyvolává. Samotné svědění se tlumí léky zvané antihistaminika.
Diskuze