Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.
Svědění kůže zná úplně každý. Je to velmi nepříjemný pocit na povrchu kůže, který nutí ke škrábání. Delší škrábání na jednom nebo několika místech vede k podráždění kůže, což může být samo o sobě další příčinou svědění. Také může při poranění pokožky dojít k zanesení bakteriální infekce. Svědění je často subjektivním příznakem řady onemocnění, ať už se jedná o onemocnění kožní, či orgánová. Také se může jednat o reakci alergickou nebo o reakci na léky. V tomto textu si rozebereme, jak můžeme svědění rozdělit a co ho může způsobovat.
První skupinou jsou svědění, která nemají primární kožní příznaky. Tato svědění mohou probíhat po celém těle nebo se mohou lokalizovat na určitém místě. Lokálními svěděními jsou často svědění řiti, zevních pohlavních orgánů nebo svědění v okolí pohlavních orgánů. Druhou skupinou jsou ta, která doprovázejí nějaké onemocnění, nejčastěji kožního původu. Tuto skupinu si rozebereme v následujícím odstavci. Do poslední skupiny můžeme zařadit svědění vázané na působení vnějších vlivů nebo nějaké věkové období. Jedná se o svědění způsobené teplem, svědění objevující se v době léta, zimy. Dále sem patří svědění dětí, mladistvých, žen v přechodu a starých lidí. Pokud se svědění vyskytne náhle, je lokalizované a vyskytuje se i u spolu žijících osob, pak došlo k podráždění po kontaktu s něčím z vnějšího prostředí. Pokud však svědění neustupuje ani po dvou týdnech léčby, zřejmě se jedná o příčinu uvnitř organismu.
Nyní si se podíváme na druhou skupinu svědění, která je způsobená onemocněními.
Pokud se svědění vyskytuje dlouho a zhoršuje vám kvalitu života a pokud se k tomu přidávají i jiné příznaky, poraďte se s svým lékařem, který jako jediný dokáže objektivně posoudit daný stav. Pokud je svědění doprovázeno vyrážkou, nejlepším řešením je vyšetření u kožního lékaře. Jestliže je svědění bez kožního projevu, provádí se laboratorní vyšetření krve, které může odhalit cukrovku či selhávání ledvin.
Při léčbě je nutné léčit především příčinu, která svědění kůže vyvolává. Samotné svědění se tlumí léky zvané antihistaminika.
Diskuze