19Srpen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Třes

19. Srpen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Třes
Příznaky

Třes, neboli mimovolný kmitavý pohyb různých částí těla, je poměrně závažným příznakem celé řady onemocnění. Třes může být způsoben Parkinsonovou chorobou, různými toxiny, nízkými hodnotami krevních cukrů, zvýšenou funkcí štítné žlázy, a celou řadou dalších příznaků...

Třes

Třes je mimovolný (neovládáme ho vlastní vůlí) souvislý pravidelný kmitavý pohyb části těla (končetiny, měkkého patra, hlavy, tváře, brady, jazyka, hlasivek, prstů, atd.). Je způsoben střídavými stahy svalů (skupin svalů), které mají opačnou funkci (př.: na horní končetině biceps a triceps). Objevuje se normálně při některých situacích jako je chlad, strach, vzrušení, únava, hysterie. Může se však jednat také o projev některých chorob. Přestože třes může být nepříjemný a omezující, nijak nás neohrožuje na životě. V tomto textu se podíváme, kdy se třes objevuje a co by to mohlo pro nás znamenat.

Třes a jeho dělení

Třes se vyskytuje v různých situacích a podle toho ho můžeme rozdělit na:

 

  • Klidový – objevuje se v klidu, když na danou část těla působí pouze gravitace.
  • Akční – při chtěném pohybu danou části těla.
  • Postojový – když držíme část těla chtěně proti gravitaci (ruku před tělem).
  • Třes, který se objevuje při přibližování se k cíli (klasickým příkladem je prst, který se přibližuje k špičce nosu).
  • Také se může objevit při provádění nějaké určité činnosti (psaní, hra na piano, housle, hra golfu).

Jak už bylo zmíněno výše, třes se objevuje u úplně zdravých lidí za určitých situací (hlad, extrémní námaha, účinek kofeinu, viz úvod), ale muže být přítomen i bez nich. Třeba jemné chvění natažených prstů při předpažení.

Příčiny třesu

Třes se také vyskytuje jako příznak:

 

  • Parkinsonovy choroby – nejčastěji se projevuje jako hrubý klidový třes. Může se občas vyskytovat také jako postojový nebo se objevuje při pohybech, ať už jsou řízené naším rozhodnutím nebo jsou automatické (chůze).
  • Třes vyvolaný toxiny – objevuje se při otravě těžkými kovy (rtuť, olovo), lithiem, manganem, oxidem uhelnatým (vzniká při nedostatečném žáru hořícího ohně), kyanidy, dioxiny.
  • Vedlejšího účinku léku, případně lékové a potravinové otravy – lithium, některá antidepresiva, antiastmatika (léky proti astmatu), kortikosteroidy, nikotin, kokain, opiáty, glutamát sodný (známý také jako E621, obsahují ho ve velké míře jídla v čínských restauracích). A samozřejmě nesmíme zapomenout na alkohol. (Při jeho nadměrném užívání se často třesou ruce).
  • Hypoglykemie – nízká hladina cukru v krvi. U onemocnění zvané cukrovka (diabetes mellitus typ 1).
  • Hypertyreóza – jedná se o nadbytek hormonů štítné žlázy.
  • Při špatné funkci jater nebo ledvin, kdy dochází k poškození mozku.
  • Nedostatek hořčíku v organismu.
  • Krátkodobý třes se objevuje také při závažných stavech, jako je těžká infekce (sepse). Doprovodnými příznaky jsou vysoké horečky.

 

Třes a poučení na závěr

Z výše popsaného je jasné, že pokud je nám zima, máme hlad, strach, jsme po namáhavé práci a jsme unavení, případně jsme navštívili čínský restaurant a tam si dopřáli pořádné porce jídla nebo jsme vypili velké množství kávy či čaje, nemusíme mít žádné obavy, protože třes v těchto situacích je normální. Nutné je také říci, že třes samozřejmě nepatří mezi běžné projevy stáří a měli bychom ho brát jako chorobný příznak. I v ostatních věkových kategoriích je třeba být na pozoru, pokud se nejedná o jednu z výše popsaných situací, kdy se třes objevuje normálně. Proto pokud se objeví třes a my máme jakékoliv pochybnosti o jeho závažnosti nebo příčině jeho vzniku, je nezbytné navštívit lékaře, který může jako jediný objektivně posoudit daný stav a vyvodit příslušné závěry.

Diskuze

KAMIL: Syn má třes rukou už přes 10 let jemu 24 let má všechny vyšetření na Motole a Homolce je po operaci neurostymulátoru a řekly že je to genetický vystudoval školu programátora PC poradenství s klinikou v Mnichově

24. Duben 2019 04:19

Ing.Jan Fischer: Třesou se mně ruce.Po vyšetření mně lůékař sdělil, že mám asi parkinsona.Obdržel jsem léky, po kterých mně bylo špatně.Dočetl jsem se, že lze léčit marihuanou.Comám udělat?

27. Říjen 2016 10:38

Lýdie: Dobrý den povšimla jsem si že manžel pocukává hlavou odmítá na toto téma jakkoli komunikovat Věk manžela, 63roků,když se soustředí tak je to pozorvatelné ,například u luštění. děkuji za pomoc. .

05. Červenec 2016 07:46

Vložit příspěvek