Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Třes rukou
Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...
Třes rukou
Třes rukou je častým příznakem celé řady onemocnění. Lze jej definovat jako rychlý rytmický pohyb ruky, který je způsoben rychle po sobě následujícími stahy a relaxacemi protichůdně působících svalů ruky. Vyskytuje se především ve vyšším věku. Velmi znepříjemňuje život. Může se vyskytovat jako zcela nezávažný příznak, na druhou stranu jej lze najít jako symptom závažného onemocnění. Proto každý třes rukou by měl být vyšetřený a měla by být zjištěna jeho příčina. Obecně lze říci, že jeho léčba spočívá ve snaze vyléčit jeho příčinu. Třes rukou může způsobit snížená hodnota glukózy v krvi, jaterní selhání, zvýšená činnost štítné žlázy. Dále je přítomný u neurologických onemocněních jako Parkinsonova nemoc či při poškození mozečku. Zcela nezávažnou příčinou je pak reakce na chlad, stres, únavu či rozčílení. Je popisován také esenciální tremor, jehož příčina není známá. Zřejmě má genetický podklad.
Třes rukou - Parkinsonova choroba
U Parkinsonovy nemoci je třes rukou pravidelným příznakem. Parkinsonova nemoc je neurologické onemocnění, které je způsobeno poškozením bazálních ganglií. Bazální ganglia jsou hluboko uložené struktury mozku, které jsou důležité pro provádění pohybových vzorců. Podstatou onemocnění je nerovnoměrnost v mozkových neurotransmiterech, které je způsobeno nedostatečnou tvorbou dopaminu. Důležitá je charakteristika třesu. Je přítomen v klidu, při pohybu vymizí. Není přítomný ani ve spánku. Léčba spočívá v léčbě celé choroby. Jsou podávány celé řady léků, které nesou společný název antiparkinsonika. Tato nemoc není vyléčitelná, lez pouze tlumit její četné příznaky s větší či menší úspěšností.
Třes rukou - poškození mozečku
Další neurologické onemocnění, které je provázeno třesem, je poškození mozečku. Mozeček je struktura mozku, která se uplatňuje na koordinaci pohybů. Jeho poškození může zapříčinit úraz, krvácení či nádor. Třes, který vzniká, se nazývá intenční. Je to jakýsi opak třesu při Parkinsonově chorobě. Má přesně opačné charakteristiky. V klidu není prakticky patrný, objevuje se při cíleném pohybu. Klasicky se popisuje příklad, kdy se chce člověk napít z hrnečku a při přibližování k ústům se třes zvyšuje a dochází k polití.
Třes rukou - diagnostika a vyšetření
Diagnostika onemocnění je především v režii neurologů. Základ onemocnění tkví v podrobném odebrání anamnestických dat a podrobném neurologickém vyšetření. Pokud je potřeba, velkou pomoc přinášejí také zobrazovací metody jako magnetická rezonance a CT. Laboratorní vyšetření jsou dobrá především k vyloučení příčin jako jaterní onemocnění, onemocnění štítné žlázy či nižší hodnota glukózy v krvi. Určuje se tedy glykémie, hodnoty hormonů štítné žlázy, jaterní testy, ledvinné parametry a hodnoty minerálů.
Diskuze