Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bedrník, česnek a andělika
Bedrník, česnek a andělika jsou velmi aromatické byliny, které obsahují značné množství přírodních léčivých látek. Za zmínku stojí například kumariny, látky na ředění krve, a dále flavonoidy, významné antioxidanty. Bedrník, česnek a andělika se také výborně hodí do mnoha pokrmů.
Bedrník obecný
"Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník. Nebudeme stonat, nebudeme mřít..." zpívali naši předkové. Čím si vysloužil bedrník, že se dostal do lidové písničky? Už od antiky se používal jako koření i lék. Na kořenění sbíráme mladé listy, kořen je používán jako droga. Obsahuje silice, kumariny, třísloviny, pektiny a cukry, z vitamínů je bohatý na vitamín C a karoten, z minerálních látek především na draslík a vápník. Bedrník má lehce nasládlou, mírně pálivou a svíravou chuť. Povzbuzuje chuť k jídlu, příznivě ovlivňuje tvorbu trávicích šťáv a látkovou výměnu. Působí proti průjmům. Bývá součástí detoxikačních čajů. Doporučuje se používat v obvyklém množství, předávkování může způsobit bolesti hlavy a krvácení z nosu. Jemně sekané listy bedrníku se přidávají do polévek, nákypů a nádivek, salátů a omáček. Používá se na ochucení bylinkového másla a majonéz, k rybám, drůbeži, grilovanému masu, do sekaných mas.
(kumariny – látky, které snižují srážlivost krve)
Česnek medvědí
Česnek medvědí najdeme v hájích a listnatých lesích. Je to rostlinka s listy podobnými listům konvalinek (pozor, ty jsou jedovaté), ale s typickou intenzivní vůní po česneku. Její listy a cibule přímo překypují léčivými látkami a vitamíny. Hlavní obsahové látky česneku medvědího jsou silice s česnekovým aróma a sirnými sloučeninami, fytoncidy, vitamíny (C, B), aminokyseliny, flavonoidy a další nutričně zajímavé látky. Česnek medvědí působí povzbudivě na trávicí ústrojí a má účinky antibakteriální – brzdí růst škodlivé střevní flóry. V lidovém léčitelství je prostředkem na "čištění krve" a proti hlístům. Připisují se mu i účinky protirakovinné. Bývá součástí jarních bylinných kúr. Používají se mladé čerstvé listy, sušením se ale účinné látky ztrácejí. Hodí se do pomazánek, majonéz, sekaných mas, bílých polévek, k rybám, pečenému vepřovému masu a k drůbeži, do luštěninových pokrmů.
(flavonoidy – látky rostlinného původu s antioxidačním působením)
Česnek kuchyňský
Jako zelené koření se používají mladé listy a mladé květní stvoly. Česnekové listy obsahují česnekové silice, bílkoviny, pektin (vlákninu), sacharidy, glykosidy, vitamín C, vitamíny skupiny B, provitamín A, draslík, vápník, železo, síru a jód. Má baktericidní účinky. Působí příznivě na vylučování žluče a trávicích šťáv, brání přemnožení škodlivých bakterií v tlustém střevě, uklidňuje hladké svalstvo střev. Podporuje krvetvorbu, zlepšuje prokrvování koronárních tepen, pomáhá udržet stabilitu krevního cukru. Snižuje krevní tlak a předpokládají se i účinky protirakovinné. Listy a stvoly česneku se používají pouze mladé a v čerstvém stavu. Hodí se všude tam, kam se dává česnek kuchyňský, nebo česnek medvědí. Jsou to bramborové a luštěninové polévky, saláty, drůbež, ryby, maso vepřové, králičí a skopové, maso připravené na čínský způsob, majonézy, pomazánky, pokrmy bramborové.
Andělika lékařská
Andělika nebo také dělek lékařský je léčivou rostlinou i kořením. V lidovém léčitelství se v Evropě používá již od starověku. Připisovala se jí kouzelná moc. Měla ochránit před uřknutím a různými neduhy, proto se dětem dávaly amulety s andělikou. Věřilo se, že dokáže vyléčit i mor. Ještě v 16. století ji lékař a alchymista Paracelsus popisoval a doporučoval jako úžasný lék proti moru. Obsahuje aromatické silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy, vitamín C, provitamín A, organické kyseliny, cukry a další látky. Nálevy a odvary anděliky se používají při onemocnění cest dýchacích, na zlepšení trávení, andělika tlumí nadýmání, má příznivý vliv na nervovou soustavu. Přidává se do kloktadel. V kuchyni se upotřebí všechny části této statné vysoké rostliny. Mladé listy se přidávají do salátů, omáček, polévek. Mladé květní lodyhy se kandují a používají na zdobení dortů a cukroví, z anděliky se připravuje džem, můžeme ji také nakládat do lihu a po 14. dnech získáme příjemně vonící lihovinu podporující trávení.