12Duben
2012
MUDr. Veronika Fejfarová
Diskuze

Kyselina listová

12. Duben 2012 | MUDr. Veronika Fejfarová
Kyselina listová
Strava

Kyselina listová patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Název kyseliny listové byl odvozen od objevení v zelených listech špenátu. Kyselina listová je ale málo odolná proti teplu, takže vaření ji naprosto zničí. Je obsažena v zelené listové zelenině, játrech, ledvinkách a fazolích, mléčných výrobcích a ořechách. Význam kyseliny listové je především ve tvorbě DNA a její nedostatek se projevuje chudokrevností, bledostí, únavou, někdy i depresemi.

Kyselina listová

Vitaminy jsou důležité pro správnou funkci organismu. Je nutné je přijímat potravou, protože tělo si je nedokáže ve většině případů vyrobit samo a zásoby vystačí jen na omezenou dobu. Vitaminy nemají energetickou hodnotu, ovšem účastní se mnoha pochodů v těle a jsou zcela nenahraditelné. Člověk ovšem nesmí zapomínat na to, že se jimi může předávkovat. Toto riziko hrozí především u vitaminů rozpustných v tucích – tedy u vitaminů A, D, E a K. Organismus si je totiž ukládá do tukové tkáně, zatímco vitamíny rozpustné ve vodě při nadbytku vyloučí močí z těla. Vitaminy můžeme přijímat potravou buď už jako „hotové", nebo ve formě provitaminů, které si tělo následně upraví. Při nedostatku vitaminů dochází k hypovitaminozám, které se projevují různými příznaky. Při absolutním nedostatku může dojít až k rozvoji závažného onemocnění.

Kyselina listová a její význam

Kyselina listová patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Její název byl odvozen od toho, že byla poprvé objevena v zelených listech špenátu. Je ovšem velmi málo odolná proti teplu, takže vaření ji naprosto zničí. Je obsažena v zelené listové zelenině, játrech, ledvinkách a fazolích. Jejím zdrojem jsou také mléčné výrobky, ořechy a ovoce. Hlavní úlohu kyselina listová hraje při tvorbě DNA, která je třeba především při dělení buněk, protože tehdy se zdvojnásobuje. A v organismu dochází neustále k tvorbě nových buněk – ať už se jedná o červené krvinky nebo kůži. Proto se nedostatek kyseliny listové může projevit chudokrevností. Z toho důvodu je také důležitá pro správný vývoj plodu a pro normální růst.

Kyselina listová a její nedostatek

Pokud není kyselina listová dostatečně přijímána potravou, mohou se vyskytnout následující příznaky: bledost, slabost, únava, ztráta energie. Má vliv také na psychické pochody, může docházet k větší zapomnětlivosti, roztržitosti či depresím. Jelikož trávící trakt je neustále obnovován a kyselina listová hraje roli v tvorbě nových buněk, mohou se objevit změny v dutině ústní a různé trávící obtíže. U dětí při velkém nedostatku mohou být přítomny až poruchy růstu. Větší příjem kyseliny listové by měli mít lidé, kteří mají nádorové onemocnění, epilepsii, srdeční nebo infekční choroby, či pravidelně konzumují alkohol. Také se doporučuje ve vyšší míře lidem starším 55 let. Bylo dokázáno, že díky užívání kyseliny listové v těhotenství se rodilo méně dětí s vrozenými vývojovými vadami, především nervového systému. Proto by se měla užívat již tři měsíce před plánovaným otěhotněním a také po celé těhotenství a při kojení.

Kyselina listová a nedostatečná konzumace zeleniny

Nejvíce jsou lidi při nedostatečné konzumaci čerstvé zeleniny ohroženi chudokrevností, což znamená nedostatkem červených krvinek, které přenášejí v těle kyslík. Proto jestli máte následující obtíže, jakými jsou celková bledost, únava, zadýchání se při námaze a snížená výkonnost, měli byste navštívit svého praktického lékaře, který Vám udělá specializovaná vyšetření, při nichž se objasní příčina problémů, a doporučí Vám nejvhodnější léčbu.

 

Související články

Diskuze

renata: Ahoj ženy, nemáte některá recept na nějaký zeleninový koktejl, přesně pro dostatečný příjem kys. listové? Mám ráda domácí ovocné šťávy, ale se zeleninou jsem ještě neměla odvahu experimentovat, hlavně aby se mi z toho nezvedl žaludek:))

23. Únor 2014 02:56

Vložit příspěvek