Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Atrézie žlučovodu
Atrézie žlučovodu je vzácně se vyskytující porucha, díky které se dítě rodí s abnormálně vyvinutými žlučovody. Při této nemoci se žluč hromadí v játrech a poškozuje je. Po narození se pokožka dítěte zbarví do žluta, nadme se břicho a játra, dítě celkově neprospívá a pokud se atrézie žlučovodu neléčí, děti umírají.
Atrézie žlučovodu
Atrézie žlučovodu je vzácná porucha, kdy se dítě narodí s abnormálně vyvinutými žlučovody (trubice odvádějí trávicí tekutinu - žluč přes játra do tenkého střeva). Žluč se začne hromadit v játrech a poškozuje je. Do dvou let věku je toto onemocnění smrtelné.
Příznaky atrézie žlučovodu
Do jednoho měsíce po narození se pokožka a oči postiženého dítěte zabarví žlutě (žloutenka). Zvětší se mu játra, břicho se nadme a je citlivé. Kojenec má tmavě zbarvenou moč a světlou stolici. V průběhu prvního roku života to ovlivňuje růst a celkový stav dítěte, které nemá dostatečnou výživu, bývá slabé a rozmrzelé. Pokud se nemoc neléčí, děti umírají.
Diagnóza atrézie žlučovodu
Jestliže má váš novorozenec žloutenku, lékař mu nechá provést rozbor krve na bilirubin (žlučový pigment), který v nadměrném množství vyvolává žloutenku. Jestliže testy prokážou atrézii žlučovodu, lékař obvykle nařídí ještě další krevní rozbory, ultrazvukové nebo radionuklidové vyšetření jater, které by měly diagnózu potvrdit. Obvykle si také vyžádá biopsii jater, aby vyloučil další možné příčiny žloutenky u dítěte.
Léčba atrézie žlučovodu
Jestliže má vaše dítě atrézii žlučovodu, bude nutná operace, při které se tenké střevo napojí přímo na játra. Operací se obvykle minimalizují příznaky, ale k vyléčení bývá většinou nutná transplantace jater.