Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Gastroenteritida u dětí
Gastroenteritida u dětí je zánětlivé onemocnění žaludku a střev vyvolané virem, bakterií nebo parazity. Gastroenteritida se projevuje hlavně žaludeční nevolností, zvracením a průjmem. Právě díky zvracení a průjmům hrozí u dítěte dehydratace, čemuž je nutné předejít přísunem většího množství tekutin obsahujících cukr a sůl, jako jsou například neperlivé limonády nebo vývar.
Gastroenteritida u dětí
Gastroenteritida je zánět žaludku a střev, jehož příčinou je infekce virem, bakterií nebo parazity. Infekce se šíří konzumací kontaminované stravy nebo sdílením jídla s infikovanou osobou. Někdy se šíří kašlem nebo kýcháním. Jako prevence přenosu infekce pomáhá časté mytí rukou. U dětí do 5 let věku mívá gastroenteritida těžší průběh.
Příznaky gastroenteritidy
Příznaky, které mohou být lehké až velmi těžké, zahrnují žaludeční nevolnost, zvracení a průjem. Kojenec nebo dítě mohou mít také křeče v žaludku nebo v břiše, horečku, slabost nebo nechuť k jídlu. Nemluvňata bývají podrážděná.
Ve většině případů má gastroenteritida lehký průběh a během 2 až 5 dnů odezní. U novorozenců a kojenců do 18 měsíců věku hrozí těžké onemocnění vyvolané nadměrným zvracením, průjmem a dehydratací. Dehydratace se u nich projevuje propadlou fontanelou (měkké místo na temeni hlavy), suchými ústy, propadlýma očima, sníženou tvorbou slz, odmítáním jídla, sníženou tvorbou moči, podrážděností a slabostí.
Diagnóza gastroenteritidy
Když dítě začne zvracet a má průjem, zavolejte ihned lékaře. Lékař se vyptá, co naposled jedlo a zda není někdo v rodině nemocný. Obvykle také nechá provést rozbor krve a odebere vzorek stolice.
Léčba gastroenteritidy
Lehké případy gastroenteritidy lze léčit doma klidem a čirými tekutinami, dokud příznaky nezmizí. Dávejte dítěti hodně tekutin obsahujících cukr a sůl, jako jsou například neperlivé limonády nebo vývar. Nevhodné je mléko a mléčné výrobky, neboť jsou obtížně stravitelné. Ovocné šťávy mohou průjem ještě zhoršit. Jakmile v sobě dítě udrží tekutiny, může dostat nemastnou stravu, například banány, rýži, jablečný mošt, suché topinky nebo sušenky. Až se začne jeho stav zlepšovat, postupně se vracejte k normální stravě. Dostane-li gastroenteritidu kojené dítě, nepřerušujte kojení a dávejte mu volně prodejný rehydratační roztok. Nikdy dítěti nedávejte volně prodejné protiprůjmové léky, neboť potlačují normální pohyb střev a mohly by bránit odplavení infekce z těla.
Jestliže dítě v sobe neudrží tekutiny nebo jeví známky vážného onemocnění, jako je dehydratace, odvezte ho ihned na pohotovost do nemocnice. Zde bude dítě dostávat tekutiny nejprve nitrožilně a pak ústy, dokud se nezotaví.