26Duben
2012
MUDr. Vladislava Králová
Diskuze

Zánět šlach

26. Duben 2012 | MUDr. Vladislava Králová
Zánět šlach
Nemoci

Zánět šlach je onemocnění, které vzniká nejčastěji nadměrnou zátěží. Zánět šlach se projevuje zvýšenou citlivostí, postupně až bolestí. Léčba zánětu šlachy záleží na rozšířenosti zánětu, v nejtěžších případech musí být šlacha chirurgicky odstraněna. Zánětu šlach lze velmi dobře předcházet správným cvičením a nepřetěžováním.

Zánět šlach

Příčně pruhovaný sval má na svém zakončení na každé straně šlachu, jejímž prostřednictvím se upíná na kostru. Hlavním úkolem šlachy je tedy fixace svaloviny. Prostřednictvím šlachy je přenášená svalová kontrakce na kostru, a je tak umožněný pohyb. Do šlachy se upínají svalová vlákna, sama žádná svalová vlákna neobsahuje. Je tvořena kolagenem, který je uspořádán v primární a sekundární vlákna. Na povrchu je vazivo. Při zánětu šlach je právě postiženo toto povrchové vazivo. Pokud zánět přejde i na kolagenní vlákna, je to již komplikace zánětu, která může mít těžké následky. Podkladem zánětu je narušení rovnováhy v důsledku nadměrné svalové zátěže.

Příčiny zánětu šlach

Hlavním rizikem je tedy nadměrné zatížení svalu, hlavně pokud je kombinované s neadekvátním odpočinkem. Nebezpečné je dlouhodobé přetížení opakovaným jednorázovým pohybem. Podkladem jsou některé sporty jako tenis, ale také jednorázová pracovní činnost. Dalšími rizikovými faktory jsou neprotažení svalů, neadekvátní oblečení a zahřátí. Projevy se nevyvíjejí náhle jako je tomu při svalovém úrazu, ale vyvíjí se zpravidla pozvolně. Prvotními projevy je zvýšená citlivost či svědění. Postupně se rozvíjí zarudnutí a otok. Místo je na pohmat citlivé a teplejší. Při dalším vývoji vzniká již bolest. Ta je vystupňována zejména při pohybu. Zánět je projevem hojení postižené struktury šlachy. Podkladem hnisavého zánětu šlach je bakteriální onemocnění jinde v těle. Původci tohoto onemocnění jsou druhotně přeneseny a následně napadají šlachu. Zánět šlach je častý v oblasti prstů rukou, zejména palce. Vzniká tzv. lupavý prst. Pohyb pak není možný provádět plynule, ale přeskakuje. Dalším častým zánětem šlach je tzv. tenisový loket. Zánět je na přední straně předloktí. Příčinou nemusí být pouze sport či těžká manuální činnost. Jsou popisovány příčiny jako několikahodinová práce na počítači či psaní.

Zánět šlach a jeho léčba

Základní léčebnou strategií je omezení pohybu svalu, jehož šlacha je postižena. Nejlepším postupem je fixace. K jejímu provedení lze užít obvaz, ortézu nebo sádru. Jako pomocné látky jsou používané chladivé masti. Pro urychlení opravy tkáně, a tak ukončení zánětu napomáhá zlepšení prokrvení. K tomu se používá fototerapie, neboli léčba světlem. Postižená šlacha je ozařována světlem o určité vlnové délce. Po zhojení šlachy je doporučována rehabilitace. Chirurgická léčba spočívá v odstranění postižené části šlachy. Hlavním mezníkem v léčbě je tedy především klid. Pokud jej nebudete dodržovat, hrozí rozvoj komplikací, který spočívá v rozšíření zánětu na okolní tkáň. Nebezpečné je ale zejména postižení vlastních kolagenních vláken šlachy zánětem. Při nejhorším průběhu dojde k odumření šlachy. Odumřelá šlacha musí být chirurgicky odstraněna.

Zánět šlach a jeho prevence

Zánět šlach (odkaz externí zdroj www.podruce.cz) je onemocnění, kterému lze velice dobře předcházet. Nejlepším preventivním opatřením je rovnoměrné zatěžování všech svalových skupin. Toho dosáhnete zejména pravidelným přiměřeným cvičením. Před každou sportovní činností je vhodné se obléci přiměřeně dle počasí. Protáhněte všechny svaly se zaměřením na nejvíce namáhané svaly. Důležité je také zahřátí svalů. Pokud provádíte nějaký sport delší dobu, nezapomeňte zařazovat vhodné pauzy. Na preventivní opatření nezapomínejte ani v okamžiku, kdy nebezpečí zánětu šlachy hrozí při pracovní činnosti. Zařazujte do práce přestávky. Ty využijte k protažení namáhaných svalových skupin. Pokud jste právě prodělali zánět šlach a vracíte se ke sportovní či pracovní činnosti, je nutné svaly zatěžovat postupně, opět nezapomeňte na přestávky.

Související články

Diskuze

Mira: Dobrý den mam dotaz uz 2,5 měsíce na neschopence zánět šlach v zápěstí nyní bolí i nohy .mel jsem vše v lékárně všechny masti atd.rehabilitace ortezi .nic nepomáhá !!!co tedy dělat nechodím ani ven !nemohu.zadny lékař mi uz nepomohl !!!rekli jen to chce klid a brát protizánětlivé léky.kam se obrátit když v motole mi říkají toto .treba je nutná operace nevim???dlouho jsem přestěhoval tělo v praci posilovna .dekuji za odpověď a kde najít pomoc

18. Srpen 2019 08:33

J.P: Chtěla jsem se zeptat,jestli pri zanetu slach muze mit člověk teplou.

15. Březen 2019 03:24

Lucie Štefkova: Dobrý den, prosim o pomoc. Neustále se mi vrací záněty nejdříve to bylo v levém kotníku potom na pravém Lokti dále na obou rukou na kloubech prstů a nyní zánět přešel do pravého loktu a posouvá se směrem k zápěstí Byla jsem u své obvodní doktorky Brali mi krev ale výsledky byly negativní vůbec nevím kam se mám obrátit abych tento problém vyřešila. Moc děkuji za vaše reakce Je mi 41 let žiju zdravě sportu se nevěnuji tak aktivně jako dříve protože mě neustále zdravotní obtíže nedovolí Ale myslím si že můj věk není tak pokročilý abych si neustále stěžovala na bolesti proto opravdu prosím o možné řešení

27. Červen 2018 06:18

jíťa: Bála jsem se, že když půjdu k doktorovi, že mi uříznou obě nohy, jaké mám bolesti chodidel a pat a taky nemám vidět vnitřní kotníky. Blízká osoba mi potvrdila zánět šlach, již jsem objednaná k lékaři. Odjakživa cvičím a sportuji, letos jsem si koupila švihadlo a před zkouškami v práci jsem si během volejbalu skákala a doma po cvičení přidávala power jógu abych si pěkně pročistila hlavu. Teď leduji a jsem zvědavá, co mi doktor řekne.

19. Listopad 2015 11:49

katerina kolouchova: Moje mama ma zanet slach ma dlahu co mam delat?L2

09. Červenec 2014 07:45

Vložit příspěvek