Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Noční pomočování
Noční pomočování je běžný problém, při kterém dochází k nedobrovolnému močení během spánku. Nejčastější příčinou nočního pomočování je neschopnost dítěte pocítit ve spánku nutkání k močení. Na vině může být také skrytá choroba, jako zánět močového ústrojí nebo cukrovka, psychický stres nebo strava dítěte. Jak se noční pomočování léčí najdete v tomto článku.
Noční pomočování
Noční pomočování je nedobrovolné močení během spánku. Je častější u chlapců než u dívek a objevuje se u dětí, které nemají žádnou fyzickou deformaci - např. míchy, která by mohla vyvolávat neschopnost ovládat močový měchýř. Většina dětí začne ovládat močový měchýř i v noci kolem 5 let věku. Vzhledem k tomu, že se u dětí vyvíjí schopnost ovládat nervy a svaly různou rychlostí, je noční pomočování běžným problémem. Výzkumy ukazují, že 10 až 20% všech 5 letých dětí se v noci pomočuje. Čím jsou děti starší, tím jejich počet klesá.
Nejčastější příčinou nočního pomočování je neschopnost dítěte pocítit ve spánku nutkání k močení. Dítě může mít také nějakou skrytou chorobu, například zánět močového ústrojí nebo cukrovku. Predispozicí k nočnímu pomočování může být také malý močový měchýř. Močový měchýř se přes noc naplní močí, a pokud není dostatečně velký, aby ji udržel, dítě se pomočí. Dalším faktorem bývá psychický stres. Je známo, že noční pomočování je dědičné a může být ovlivněno stravou dítěte; svoji roli zde hraje kofein, čokoláda, perlivé nápoje a citrusová šťáva.
Diagnóza nočního pomočování
Dětský lékař dítě pečlivě vyšetří a položí vám otázky týkající se problému s nočním pomočováním. Odebere dítěti vzorky moči k rozboru, aby vyloučil cukrovku nebo infekci močového ústrojí. Jestliže vyšetření odhalí možnost jiné poruchy, nařídí lékař ještě další testy, například rentgen bederní páteře nebo ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře.
Léčba nočního pomočování
Lékař bude léčit primární poruchu a doporučí vám opatření, která pomohou dítěti ovládat močový měchýř. Má-li dítě malý močový měchýř, lékař obvykle doporučí léky, které ho pomohou uvolnit a roztáhnout. Ve zvláštních případech předepíše lékař hormonální léčbu aplikovanou nosem, která způsobuje zadržování vody a dítě vydrží přes noc suché. Tímto způsobem se noční pomočování nevyléčí, ale zbaví dítě rozpaků z pomočení při pobytu na táboře nebo v cizím prostředí.
Lékař vám také může doporučit některý typ alarmu, který pomáhá, aby se dítě přestalo v noci pomočovat. Systém využívá podložky citlivé na vlhkost, která se vloží dítěti do spodních kalhotek. Systém reaguje zvukem v okamžiku, kdy dítě začne močit, probudí ho a dítě se může vymočit na toaletě. Jestliže použijete program zahrnující alarm, léky anebo změnu stravy, nebudete muset omezovat dítěti tekutiny nebo ho budit v noci na záchod. Důležité je přesvědčit dítě, aby program dodržovalo. Obvykle trvá 2 až 3 měsíce, než se problém s nočním pomočováním vyřeší.
Alarm pro noční pomočování
Alarm pro noční pomočování je systém, který pomáhá dítěti uvědomit si potřebu probudit se během noci včas a jít se vymočit. Systém využívá podložky citlivé na vlhkost, kterou má dítě ve spodních kalhotkách. Vlhká podložka spustí bzučák, který má dítě připnutý na vrchní části pyžama. Když dítě bzučák uslyší, probudí se a jde se vymočit na toaletu. Během 2 až 3 měsíců se dítě naučí v noci vstát a dojít si na toaletu, aniž by k tomu potřebovalo alarm.
Jak pomoci dítěti, aby se přestalo v noci pomočovat
Noční pomočování je běžným problémem, ze kterého většina děti „vyroste". Můžete však vyzkoušet některé jednoduché metody, které pomohou dítěti naučit se ovládat močový měchýř. Tyto metody fungují nejlépe, jsou-li použity současně s alarmem nebo léky:
- Nikdy dítě za noční pomočování nehubujte, nekritizujte, netrestejte nebo neobviňujte, neboť tím situaci jen zhoršíte. Snažte se dítě podpořit a povzbudit.
- Nedávejte dítěti nápoje ani potraviny - perlivé nápoje, čokoládu, kofein nebo citrusové šťávy - které vyvolávají noční pomočování.
- Nedávejte dítěti k večeři jídla, např. pizzu, která obsahují sýr nebo mléčné produkty. Asi 10% dětí trpí přecitlivělostí na potraviny, které mohou dráždit močový měchýř.
- Dbejte, aby se dítě před spaním vymočilo.
- Dejte dítěti na matraci plastový obal.
- Dávejte dítěti na spaní pyžamo nebo silnější spodní prádlo místo plen či igelitových kalhotek. Pleny jsou pro starší děti ponižující a snižují jeho motivaci.
- Nechávejte dítěti u postýlky suché pyžamo nebo spodní prádlo, aby se mohlo v případě potřeby převléknout. Nechávejte mu tam také na výměnu čisté prostěradlo.
- Kdykoli dítě vydrží suché, pochvalte ho a povzbuďte.
- Mají-li členové rodiny zkušenosti s nočním pomočováním, nechtě je, aby o nich vyprávěli.