Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Pylorostenóza
Pylorostenóza je onemocnění, při kterém zúžený svalový prstenec obklopující výstup ze žaludku blokuje průchod potravy do tenkého střeva. To pak má za následek prudké zvracení nakrmeného kojence do vzdálenosti desítek centimetrů. Pokud se nepodaří pylorostenózu rychle diagnostikovat a léčit, může dítěti způsobit vážnou dehydrataci a šok. Pylorostenózu je nutné řešit operací, při které se zúžení výstupu ze žaludku do tenkého střeva chirurgicky odstraní.
Pylorostenóza
Pylorostenóza je abnormální růst a zúžení vrátníku (svalového prstence, který obklopuje výstup z žaludku v jeho dolní části), které blokuje průchod potravy ze žaludku do tenkého střeva. Postihuje nejčastěji 2 až 6 měsíční kojence - především prvorozené chlapce, ale může se projevit až 4 měsíce po narození. Pokud se nepodaří pylorostenózu rychle diagnostikovat a léčit, může způsobit těžkou dehydrataci a šok.
Příznaky pylorostenózy
Žaludek dítěte se po krmení naplní, ale zúžení znemožňuje, aby se částečně strávené mléko dostalo do tenkého střeva. Několik minut po jídle začne kojenec prudce zvracet, vyvrhuje jídlo z žaludku do vzdálenosti desítek centimetrů. S postupem nemoci se může intenzita zvracení zvyšovat. Postižený kojenec nemívá bolesti, dokonce se zdá být spokojený, přestože má po zvracení hlad. Vylučuje menší množství stolice, neboť potrava se nedostává do střev. Dítě je rozmrzelé, ubývá na váze a je dehydratované.
Diagnóza pylorostenózy
Jestliže dítě po krmení prudce zvrací, okamžitě vyhledejte lékaře. Jde-li o pylorostenózu, nahmatá lékař dítěti v břiše bulku v místech, kde se nachází vrátník. Diagnózu potvrdí krevní testy. Lékař zkontroluje, jak dítě jí a zda po jídle zvrací. Další možností, která potvrdí diagnózu pylorostenózy, je rentgen s bariovou náplní nebo vyšetření břicha ultrazvukem.
Léčba pylorostenózy
Bude nutná operace, kterou se zúžení vrátníku odstraní. Provádí se v celkové anestezii. Chirurg provede řez ve svalu vrátníku, kterým uvolní zablokování, a umožní tak průchod potravy do tenkého střeva. Lékaři se někdy snaží upravit stav dítěte pomocí léků, ale operace je ve většině případů rychlejší a mnohem účinnější. Dítě se rychle zotavuje a několik hodin po výkonu již může jíst, musí však zůstat 3 až 5 dní v nemocnici.