1Srpen
2013

Spalničky u dětí

1. Srpen 2013 |
Spalničky u dětí
Děti

Spalničky u dětí jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, proti kterému se děti očkují ve dvou dávkách. Spalničky u dětí se projevují rýmou, suchým kašlem, citlivostí na světlo, zvýšenou teplotou a rozmrzelostí. Objevují se také červené skvrny s bílým středem v ústech a charakteristická vyrážka šířící se z čela a obličeje na celé tělo. Dítě, které spalničkami jednou onemocnělo, už je nikdy znovu nedostane.

Spalničky u dětí

Spalničky (rubella) jsou vysoce nakažlivá infekce způsobená virem, která se šíří kapénkovou nákazou. Do počátku 60. let, kdy byla vyvinuta vakcína, většina dětí spalničkami onemocněla. Dnes už je tato nemoc méně rozšířená. Postihuje zejména děti, ale mohou jí onemocnět i dospělé osoby.
Lékaři obvykle doporučují vakcínu proti spalničkám ve dvou dávkách. První dostanou děti ve 12 až 15 měsících věku a druhou při vstupu do mateřské školy nebo do první třídy (ve věku 4 až 6 let). Jestliže některé dítě dostalo pouze jednu dávku, mělo by dostat druhou ještě před dosažením 18 let věku.
Kojenci do 1 roku se očkují pouze tehdy, když vypuknou spalničky v jejich blízkém okolí. Imunita, kterou očkováním získají, by je totiž nestačila chránit po celý život. Děti s imunitním systémem oslabeným rakovinou nebo chemoterapií by měly vakcínu dostat, až když budou mít imunitní systém opět v pořádku. Děti nakažené HIV mohou dostat vakcínu proti spalničkám pouze se souhlasem lékaře. Je-li dítě alergické na vejce, informujte o tom před očkováním lékaře, neboť k výrobě vakcíny je použito vajec, která by mohla vyvolat alergickou reakci. Těhotné dívky nebo ženy by neměly být očkovány vůbec.

Příznaky spalniček

První příznaky se objeví 10 až 12 dní po nákaze virem spalniček. Projeví se rýmou, suchým kašlem, rozmrzelostí, zarudlýma očima, citlivostí na světlo a zvýšenou teplotou. Tyto rané příznaky trvají 3 až 5 dní.

Dva až tři dny po prvních známkách se objeví dítěti v ústech malé červené skvrny s bílým středem (tzv. Koplikovy skvrny). Za jeden až dva dny dostane dítě charakteristickou vyrážku, která se objeví nejprve na čele a rozšíří se na obličej, na krk a na tělo. Vyrážku tvoří velké ploché červenohnědé skvrny, které se slévají dohromady a trvají až 6 dní. Horečka může stoupnout až na 40 °C a klesne, až když se vyrážka začne ztrácet.
Dva až tři dny poté, co se objeví vyrážka, mohou nastat komplikace - například ušní infekce, zánět hrtanu nebo zápal plic. Dítě mívá také svalové bolesti, průjem, břišní bolesti nebo zvrací. Po třech až pěti dnech se může u některých dětí rozvinout encefalitida.

Diagnóza a léčba spalniček

Dětský lékař určí diagnózu spalniček na základě vyšetření dítěte, když zjistí charakteristickou vyrážku, a na základě vašich informací. Informujte o infekčním onemocnění dětské zařízení, které dítě navštěvuje, a upozorněte také rodiče dětí, s kterými přišlo do styku. Dávejte dítěti dostatek tekutin a paracetamol (nikoli aspirin) ke snížení horečky. Umístěte mu do místnosti zvlhčovač vzduchu, aby se mu lépe dýchalo. Dbejte, aby bylo v klidu. Jestliže se jeho stav zhorší, zavolejte ihned lékaře. Do školy nebo do mateřské školy se může vrátit, až když je bez teploty a bez vyrážky, zpravidla za 7 až 10 dní. Dítě, které spalničkami jednou onemocnělo, už je nikdy znovu nedostane.

Související články

Vložit příspěvek